Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri

903 raspunsuri la acest subiect

ioana

ioana

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 825 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 12:11

Ioana, chiar si noi am fost la Zarnesti si ni s-a parut o vizita interesanta. Dar parca ursul acela orb de la medicatiie/alcool fusese folosit la castelul Bran.

Max, ursul de la Castelul Peleș

https://a1.ro/news/i...s-id818656.html

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 19.871 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 12:14

*
HOT

Otilia, am doua surori. intre mine si cea mare e 1.9 ani diferenta, fata de cea mica sunt cu 11 ani mai mare. Da, acum ne intelegem foarte bine toate trei. In copilarie erau mereu frecusuri si certuri cu cea mare. Mica a profitat din plin ca eram adulte cand ea era adolescenta [:)].

Nepotica are 6 luni jumate. A inceput diversificarea si e o mancacioasa, zilnic primim filmulet si poze cu ea. E tare vesela si scumpa, doarme bine, mananca bine, bebelus perfect [:)].

• 8

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.593 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 12:37

Hello voua, chiar ca e bine ca e vineri. Si mai bine este ca luni e zi libera, sarbatorim Unirea Mica. 

La mine a inceput sa ninga si acum a iesit soarele. Degeaba e frig ca n-o sa se depuna nimic.

Azi noapte am avut -11grC, acum e 1grC / real feel -3grC, luni noaptea cica coboara la -16grC.  

Nu stiu daca v-am spus, in sept o colega de-a mea a plecat in Franta. Artist plastic ca pregatire si foarte aeriana, creativa pana la oase, s-a tot codit sa se mute in Franta ( avea si un iubit acolo ) ca ei o sa-i fie dor de casa. Si i-am tinut o teorie sa plece, cu toate posibilitatile pe care Franta i le poate oferi unei persoane ca ea. Si azi o vad in firma !  [batcap] Mi-a picat fata ! I-am zis ca nici nu vorbesc cu ea. Si vine dupa mine sa-mi spuna ca ea a venit doar sa-si faca lichidarea si sa-si predea lucrarile.  [:-)))]  [:-)))]

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.593 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 13:24

Mai voiam sa spun ca nu stiu pe nimeni cu covid in mom asta. La mine la serviciu nu este nimeni blonav de covid si nici din cunostinte/rude nu sunt. In conditiile in care de la 1.01.2022 am avut 4 petreceri  [fri] , 2 la serviciu si 2 in familie. Si mai am o sindrofie sapt viitoare. 

• 0

Qarina

Qarina

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.646 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 14:27

Vineri!!! in sfarsit.

astept sa se mai lase gerul, nu am iesit din casa de 3 zile. nu imi aduc aminte sa mai fi facut asta decat daca am fost bolnava sau erau -30. dar deh, lenea, batranetile... o sa incers ca vad azi cum merge, poate ies daca reusesc sa prind un pic de timp printre toate video calls. pe intuneric imi e sila sa ies singura si dl sot are program nou, de la 12 la 8 ca lucreaza pe un proiect pe alta zona de timp.

mi-a fost tare dor sa recitesc inainte de tacere al lui Sabato. mi-am comandat in spaniola, ca am zis ca asa ma mobilizez sa invat mai bine. da de unde. sabato e f greu. in engleza nu e publicat. mi-a gasit jumatatea publicat in franceza, am inceput aseara, merge tare bine! ma bucur ca mi l-a gasit.

in rest, nimic nou sub soare. vorbind de haine, eu pot sa mostenesc de la copii cel mult hoodies. si poate pantaloni de trening de frecat prin casa. 

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.933 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 17:18

Mai voiam sa spun ca nu stiu pe nimeni cu covid in mom asta. 

F bine,  [pk] , la mine e plin, 4 la ado in clasa, unul la L. la amandoi la servici si doua prietene din canada, una  din ele era vaccinata, si lucra si de acasa din noiembrie. 

In rest, multa alergatura, multe de rezolvat, fara auto, ca e la garaj.

Elkia, am primit mailul. Danke.  Cum ziceam,, cred ca e profa. Ado i-a predat o lucrare, ea nu mai recunoaste si ii spune , ca daca nu trimite in doua zile pe situl scolii, are zero puncte. [alcool] 

Ne -a prins si ne-am uitat la ‚ Why women kills‘  [il] 

La subiectul cu moda , nu ma bag, n-am mai fost de o groaza de timp sa ne uitam dupa toale.(mint, am fost de craciun, dar in rest nema)

seara frumoasa tuturor  [flo2] 

• 0

Qarina

Qarina

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.646 mesaje

Postat 22 ianuarie 2022 - 02:10

F bine,  [pk] , la mine e plin, 4 la ado in clasa, unul la L. la amandoi la servici si doua prietene din canada, una  din ele era vaccinata, si lucra si de acasa din noiembrie. 

si noi eram vaccinati ( husband chiar doza 3!)si lucram de acasa eu de un an el de la inceputul pandemiei. insa in perioada aceea toata lumea pe care stiam avea covid. facem niste combinatii f interesante cu vecinii de pe strada sa vedem cine ce ne cumpara :)

la munca jumate din echipa avea covid cand ne-am intors dupa vacanta, in fine totul era remote ca ei sunr prin uk, franta, germania

pana si familia mea acasa din ro - covid. unii vaccinati cu 2 doze altii cu 3. mama e duminica in ultima zi de izolare. 

din fericire, si sper ca din cauza vaccinurilor, toata lumea a avut forme f usoare. de fapt, si prietenii nostri nevaccinati care au facut odata cu noi, tot o raceala au avut.

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.933 mesaje

Postat 24 ianuarie 2022 - 11:13

Hello ladies,

[cit]  [cit]

va las o cafelutza, ceai, cacao, dupa preferinte, sa incepeti saptamana bine.  [flor]

Am avut un week end de relax, incarcat baterii, pesaje superbe( cu zapada) , plimbari lungi. Poate pun poze. 

Acum back to work si la rutina zilnica  [aerob]

O zi frumoasa  [flo2]

• 0

Elkia

Elkia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 24 ianuarie 2022 - 18:25

si eu ma intreb Otilia ce e in capul meu ca zau ca nu am stare deloc.

dana o sa ii fie Tare freu Colegei. Dar un sistem de sanatate super francezii. si ochelarii de soare ii deconteaza.

Laura, am citit povestea parintilor tai, cand ai scris-o demult si cum ati aparut voi . asa ce m-a impresionat [il]

Editat de Elkia, 25 ianuarie 2022 - 02:44 .

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.933 mesaje

Postat 25 ianuarie 2022 - 09:09

Buna dimineatza,

Elkia,

cumplita tragedia de la universitate, un criminal de 18 ani. Cum o fi avut acces nenorocitul la arme cumparate oe net? Multi nebuni pe lumea asta. Din pacate victima a fost si o fata de 23 de ani.

Cu stresul, chiar discutam ieri cu profa lor de pian, care zicea ca momentul clacajului nu il vezi cand vine. [zirea]   [zirea]  
Ea regreta ca a muncit ca o nebuna in ultimii 20 de ani si nu a stiut sa o lase mai moale. Job temp plein solicitant, dat ore suplimentare, doi baieti la gimnasiu ( se adauga la stres). 

Devo, sa treaca repede perioada asta aglomerata si sa iesi din zona albastra.

La noi e cam haos cu scoala, colegi care lipsesc, profesori care lipsesc, evaluari sapt viitoare ( care nu am nici cea mai mica idee cu ce se mananca) , proiecte de predat. 

La test la istorie, le a dat ceva cu descrierea unei fresce, nici nu au pomenit la ora de asta. [:-/] 

—————

Nemtii nu relaxeaza deocamdata masurile, mi s-a acrit de unele reguli idioate, care nici macar nu stim daca sunt eficiente.

o zi reusita 

• 0

Panic Questions

• Vaccinul

iurii
    - Astăzi, 07:45

• Nastere cezariana

Tina01091995
    - Ieri, 10:13

• Copil

Darius Gabriel
    - mai 22 2022 16:31