Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#611
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 14:35

salutare dragilor,

 

J,

 

ce ai facut cu germana fetei? Ai primit Emaiurile mele?

 

Mik,

 

imi pare rau de inmormantare. Sanatate multa Marcellinei!

 

blugi din astia am vazut eu sambata la Abercrombie&Fitch. ma dusei chitita in magazinul asta, ca la noi nu e. si nu am zarit nimic care sa ma ispite, pt nici unul dintre noi.

 

so, sambata am petrecut-o cu copilul meu cel mare. dimineata ne-am urcat in tren si am fost la Frankfurt (o statie de tren 39 minute/ 80 km) si am revenit la 17 (aveam seara o invitatie de la 18:00) 

minunat. am fost ca "fetele" la plimbare.

ideea ca el saptamana asta exceptie nu are nici o teza , prietena lui are 4. deci la fix.

 

Coca, 

 

ce frumos ce frumos! 



#612
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 14:37

Lili,

 

cum sunteti?

 

 

Ioana, cand pleaca baiatul in Franta? a gasit cazare?

 

eu as rezerva.

 

ce m-am enervat in 2020. noi am stat ca popandai acasa dar las ca s-au plimbat unuii, care pana in 2020 nu erau prea plimbareti. 



#613
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 14:39

stiti umarul ala al meu?!

 

oct 2020 am ramas intepenita, doua RMN-uri. o fisura de ligamente. nah, fac gimnatica medicala pt ca nu mai misc mana cum trebe. 

 

am reinceput sa alerg. aveam o pauza de 6 sapt. asa ceva.



#614
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 14:52

maine sunt de serviciu cu mancare la noul bebelus. Avem in curtea interioara un bebelus mititel din 11.01. iar ne-am organizat cu mesele, sunt 6. o sa fac o supa de pui cu taietei si placinta cu branza. vad eu daca sarata sau dulce. 



#615
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 18 ianuarie 2022 - 07:16

Merci fetelor, caut si eu pe-acolo.  [flo2]

 

La mine a nins 2cm si apoi a inghetat, acum e totul un patinoar.  [fri]



#616
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 18 ianuarie 2022 - 09:47

Pai al cui este bebelusul? 

E abia nascut... are 6 zile, de unde mancare gatita?

 

Sau.....e vreun pui de animal? Eu ma gandisem automat la un bebe, pui de om :)) Dar chiar si asa, placinta... cam pretentios pt animal. Ma gandeam la o fiertura de ceva, o bucata de carne, sau boabe, mancare pt animale...

 

Sau nu am inteles eu bine, nu m-oi fi trezit de tot, exista si aceasta posibilitate :))) Desi e aproape de 10 ora si am de lucru

maine sunt de serviciu cu mancare la noul bebelus. Avem in curtea interioara un bebelus mititel din 11.01. iar ne-am organizat cu mesele, sunt 6. o sa fac o supa de pui cu taietei si placinta cu branza. vad eu daca sarata sau dulce. 



#617
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 18 ianuarie 2022 - 09:50

[:-)))]  [:-)))]  esti totala Monica , bineinteles ca este un bebe, mancarea gatita este ptr mamica lui / probabil si ptr familie. 

Curtea interioara inseamna mai multe familii care locuiesc acolo. 



#618
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 18 ianuarie 2022 - 09:59

Monica,

 

esti totala  [:-)))]

 

A explicat Dana corect.

 

vecina de alaturi a nascut un bebe 2 mititel. 

si noi, vecinii, 6 la numar timp de o sapt le ducem mancarea de pranz, lor celor 3 . adica mama, tata si baiatul lor mai mare de 4 ani.

 

pe 11.01 pe la ora 17:00 ma intersectez cu el in curtea interioara, nah, astia cu copii mici sunt mereu pe afara. si il intreb de ea. pai naste. cum asa naste?! si tu ce faci? 

pai e cu mama ei. imi venea sa il impusc. 

vin in casa si le tin o prelegere la baietii mei ca musc din ei sa stea floricica cand partenera lor le naste copilul. 

ma duc nevoasa la colegu meu: evident ca el tot pe mine ma aportrofeaza. Daaa ce ?! e treaba ta  [alcool]

ha, mai tarziu scrie ea pe grup ca a nascut la 16:50. Saraca.

 

ea e nascuta in aceeasi zi cu nepotul meu, 7 ani mai tarziu in 92. si noi ii ducem flori. si ea mereu imi zice ca noi si tatal ei, care la ora 7 e cu buchet mare de flori la usa. deja e ritual, cand pleaca copii mei la scoala, tatal ei vine cu florile.



#619
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 18 ianuarie 2022 - 10:52

Da, era clar ca ma grabeam si am procesat informatia cuvant cu cuvant

Am citit "e un bebe, ii duc de mancare" :))))  [:-)))]  [:-)))] si am luat mot a mot, am zis bebe om sau bebe animal... si nici o varianta nu mi se lega  [:-)))]  [:-)))]

Imi trecuse prin minte chiar o varianta mai dramatica, cum ca aveti grija de bebelus pe rand, ma gandisem ca au patit parintii ceva sau mamica si nu pot fi langa copilas...

 

Acum am inteles perfect si e si logic ce spui, foarte frumos ca o puteti ajuta.  [flo2]  Este greu in primele zile, prima luna, pana isi intra intr-un ritm si se pune pe picoare fizic, mental...



#620
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 18 ianuarie 2022 - 11:04

Elkia... in cazul asta hai sa zic ca are o scuza taticul ca poate avea grija de copilul mare si de aceea nu a putut merge cu sotia sa nasca si a impartit aceste 2 puncte (mers la maternitate  si avut grija de fratele mai mare) cu mama fetei.

 

Daca insa e genul de barbat care sa stea sa nu faca nimic si sa aiba pretentia sa fie si servit, atunci e nasol, merita un sut in fund. Multe casnicii asa se destrama: apar copiii, sotii sunt invavati sa faca altcineva treburile prin casa, sa fie serviti, pana sa apara copiii sotia poate accepta si se poate achita de toate aceste sarcini, insa atunci cand apare bebe, adio, timpul este f limitat. Iar daca el are aceleasi pretentii... se enerveaza si pleaca sau incep neintelegerile, nervii si discutiile, combinate cu oboseala mamicii. Parerea mea punctul de cotitura al unei casatorii ()ma rog unul din ele, dar unul prinzipal) este aparitia unui copil. Daca ,, casatoria rezista dupa primii 3-4 ani ai copilului, atunci cuplul are sanse sa reziste si mai departe. Au trecut un hop.

 

Daca e un barbat ok, care se implica prin casa cu ce stie si poate si are intelegere, bunavointa, chiar daca nu le stie pe toate de la inceput, atunci e ok si ii anulam bila neagra ca nu s-a dus la maternitate... poate se duce mai tarziu si face rocada cu soacra lui.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -