Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#581
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 12:27

Vai Coca, ce zici tu . nu stiam ca e asa de complicat. zau ca-s blonda 

 

Tatal tau a murit?



#582
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 12:43

la copilul mic in clasa sunt doi copii pozivi  test PCR.

dar pt ca acei copii au fost doar luni- prima zi la scoala, unul a plecat imediat iar unul dupa ora 5, nu se trece in carantina, ci copii vor fi testati zilnic si orele normal fara orele cand se uneau cu altii. de ex Etica sau religie sau etc. Adica fac mai multe ore acum de mathe, germana si engleza. ba marti au fost 5 ore la patinuar. 



#583
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 13:04

Aici sunt.  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Anul asta e inceput cu inmorminatrea (pe 3), apoi jobul cu un examen si o multime de chestii de corectat. virusii care circula, fiica-mea la Lyon are o bazaconie care nu e covid si are tot soiul de simptome. Dctorul i-a dat vitamine, paracetamol si tratamente simptomatice. La ea in grupa, erau 2 cazuri luni si 4 marti, alta grupa avea doar 3 studenti veniti la scoala. Greu tare anul asta.

Lucrez mai mult de acasa; am soare si zapada, fix timpul care imi place. 

 

Dana, in familia mamei multi faceau cataracta (bunica, un unchi), ea s-a operat acum 15 ani, totul e perfect. Operatia se face si Romania cu tehnici moderne (cristalinul se inlocuieste cu unul artificial) si nu se mai sta doua saptamini la spital. Hai incurajeaz-o. 

 

Judoka, am avut copiii la privat la gimnaziu (era singurul din sat) si apoi la liceu (ales de mine linga jobul meu). Nu am avut deloc greve si toata lumea se implica. Anul trecut in pandemie, directoarea a prezentat cifrele de maniera a nu suspenda nici o clasa si bine a facut. Sportul se facea afara, linga liceu intr-un parc. 



#584
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 13:37

Vai Coca, ce zici tu . nu stiam ca e asa de complicat. zau ca-s blonda 

 

Tatal tau a murit?

 

Nu, e vorba de tatal mamei care a orbit.

Dezlipirea de retina e o complicatie rara, dar cum mama a vazut asta in familie .... 



#585
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 14:01

Of, sper sa nu fie probleme de-astea. Da, se va opera in primavara asta sigur. 

 

Dar Mcoca, nu i-a avansat cataracta ?

Ptr ca maica-mea a fost acum 3ani ultima data la oftalmolog ( inainte de pandemie ) si acum zicea dr ca a avansat astfel incat i-a scazut vederea sub 50%. 

 

Ziua mea a inceput prost, si-a revenit putin si acum e si mai prost.  [batcap]

Vreau acasa.  [zirea]



#586
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 14:31

Dana, sper sa mearga totul bine cu mama ta. sanatate multa!

 

Coca, imi pare rau sa aud ca si parintii tai au probleme cu vederea.

 

J, la noi acum cu sportul e asa: de cand cu covis di moartea clubului de fencing, T nu mai face alt sport decat daca il iau de aripa si stau langa el sa faca un workout, ceva. are 1.91 e extrem de slab si eu sunt mereu freaked out ca va ramane cu spate incovoiat si dureri. toti avem abonament la sala, cu greu reuseam sa il tarai la inot. El e acum genul f intelectual si gamer :). invata, joaca D&D, citeste si gateste. mai iese la cate o plimbare din cand in cand. asa isi petrece zilele. Sala e, of course, inchisa.

 

Cel mic, face baschet, e f preocupat de sanatatea lui, gateste, face workouts acasa. avem la greutati, (dumbbells, barbells, kettlebells) benzi corzi la gramada. Acum baschetul e inchis. e deschis la snowboard dar nu are cu cine sa mearga si singur nu prea ii place. surpriza, prietenii lui sunt nevaccinati si nu e voie fara pasaport covid. 

 

Dl husband works out zilnic.

 

eu... v-am spus. m-a lovit rau inchiderea tura asta. sacul meu de box zace nefolosit in garaj, greutatile mele la fel, covorul de yoga a prins praf. traiasca canapeaua.


Editat de Qarina, 14 ianuarie 2022 - 14:31 .


#587
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 14:41

Partea cu miscarea , mai bine zis ne-miscarea ne-a lovit rau. 

 

Eu i-am programat lui Ale 2 sapt de masaj si apoi sa reia inotul. Bazinul a fost cand inchis / cand deschis, apoi n-a mers pe motiv de CM si uite-asa e sedentara. 

 

Am sa caut si eu ceva streching / pilates / yoga daca s-o mai face asa ceva la mine in oras ( era , acum nu mai stiu daca au supravietuit  [smulgpar] ) sa mergem impreuna. 



#588
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 14:45

J ( nu mai citez ) maica-mea implineste 76ani. 



#589
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 14:48

Dana, sigur ca a avansat, ce crezi. nici la doctor nu mai vrea sa mearga ... nu reusim sa o convingem. In plus un doctor fb cotat din TM  i-a fost elev mediocru :))asa ca no way sa mearga la el.



#590
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 16:14

Vä salut în anul nou!

 

Lili, îmi pare rău că v-ați îmbolnăvit. Contagios rău, dacă și voi care stați mai mult în casă.

Să vă faceți bine repede!

 

Aqai, viața e complexă și are multe aspecte, replică din Filantropica.

Oamenii ăia, tații care și-au ucis copiii, păreau foarte normali la cap până la proba contrarie.

Pe de altă parte, tatăl nevaccinat prezintă un risc real să ofere virusul copilului, dar nu numai lui. În cazul respectiv, fosta soție a cerut retragerea, probabil temporară, a dreptului de vizitare al tatălui și trebuie înțeles și punctul ei de vedere, am înțeles că mai are are acasă doi copii mici sub 2 ani care, bineînțeles, nu pot fi vaccinați.

 

Sănătate multă și vouă!

 

Începeți școala luni? Noi da.

Măsurile de protejare a profesorilor sunt mai slabe decât la voi. C'est la vie. Nu mi-e frică să mă ìntorc la ore, doar de asta am făcut rapelul.

 

 

Pai fleur, vorbind strict de virus, si mama vaccinata prezinta acelasi risc. nu stiu cum sunt statisticile in Quebec, dar aici peste iarna ajunsesera de 80% din cazurile noi erau persoane vaccinate.

 

in plus, eu nu cred ca mama nu iese din casa si nu se vede cu nimeni. si nu cred ca stie statusul vaccinarii al tuturor celor cu care se intersecteaza zilnic.

 

parerea mea e ca e multa isterie si ca judecatorul a dat dovada de obtuzitate si nu intelege noua natura a virusului. daca exista si alte motive, asta e alta treaba, dar strict din perspectiva covid, personal gasec decizia irationala. 

 

incepem scoala luni. nu stiu ce masuri de protectie exista pt teacheri specific. cred ca sunt aceleasi ca si pt elevi. masti, distantare, vaccin. am vazut ca school boardurile locale acum dau voie teacherilor sa isi aduca si sa poarte masti N95 de acasa. nici macar nu stiam ca era interzis sa iti aduci ce masca vrei de acasa. alta absurditate.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -