Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#571
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 17:12

Eu nu mai urmaresc stirile despre covid, nu ma mai intereseaza nici infectatii, nici mortii, nici %, citesc tangential si chiar sar articolele resp. 

Ale a chiulit azi de la scoala cu aproape toata clasa. Zic aproape ptr ca vreo 2 s-au intors in clasa. I-am tinut o teorie tardiva, era la McD deja.  [batcap]

Cred ca maine strang si eu brazii, ca restul ornamentelor le-am strans deja. 

Ma duc cu maica-mea sa-si schimbe ochelarii. Programarea e la 18,00, sper ca ea nu este deja acolo.  [:-)))]

 

 



#572
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 17:24

Q am vazut si eu de dimi stirea din Quebec. Vorba ta, kafkian de-a dreptul. Am vazut ieri si ca acelasi Quebec pregateste un fel de plata a serviciilor de sanatate ptr nevaccinati. Am sters link-urile, ma gandeam ca va suparati.

 

 

eu una nu ma supar. cred ca am o idee destul de clara despre mentalitatea tarii in care locuiesc, cu bune si rele :)



#573
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 22:57

Q am vazut si eu de dimi stirea din Quebec. Vorba ta, kafkian de-a dreptul. Am vazut ieri si ca acelasi Quebec pregateste un fel de plata a serviciilor de sanatate ptr nevaccinati. Am sters link-urile, ma gandeam ca va suparati.

 

Dana, nici eu nu ma supar. si eu incerc sa vad obiectiv tara asta cu bune si cu

rele. realizez ca nu exista tara perfecta. am vazut link-urile tale si apoi au disparut, nu am avut timp sa raspund (le-am cautat si pe la alte subiecte). 

 

legat de platit taxe, nu este clar ce vor sa faca. eu si DH suntem pe pozitii diferite, eu nu sunt de acord. cred ca nici ei nu stiu ce vor. banuiesc ca au lansat ideea sa vada daca ii conving pe cei nevaccinati...

 

apoi au introdus de saptamana viitoare obligativitatea pasaportului verde in magazinele care vand alcool (vorbesc de tarie ca bere si vin se vand si in supermarket) si in magazinele care vand marijuana si alte derivate. astea sunt controlate de stat. 

 

astazi au anunat ca renunta la curfew de luni dar impun pasaportul verde in magazinele mari (mai mari de 1500 m patrati), mai putin supermarketuri si farmacii. se pare ca si scolile primare si secundare se intorc in persoana de luni. cred ca se redeschid restaurantele, gym-urile si celelalte dar tot asa cu pasaport verde.



#574
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 23:05

multumesc mcoca :)


Editat de lili_mar, 13 ianuarie 2022 - 23:06 .


#575
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 05:16

Vä salut în anul nou!

 

Lili, îmi pare rău că v-ați îmbolnăvit. Contagios rău, dacă și voi care stați mai mult în casă.

Să vă faceți bine repede!

 

Aqai, viața e complexă și are multe aspecte, replică din Filantropica.

Oamenii ăia, tații care și-au ucis copiii, păreau foarte normali la cap până la proba contrarie.

Pe de altă parte, tatăl nevaccinat prezintă un risc real să ofere virusul copilului, dar nu numai lui. În cazul respectiv, fosta soție a cerut retragerea, probabil temporară, a dreptului de vizitare al tatălui și trebuie înțeles și punctul ei de vedere, am înțeles că mai are are acasă doi copii mici sub 2 ani care, bineînțeles, nu pot fi vaccinați.

 

Sănătate multă și vouă!

 

Începeți școala luni? Noi da.

Măsurile de protejare a profesorilor sunt mai slabe decât la voi. C'est la vie. Nu mi-e frică să mă ìntorc la ore, doar de asta am făcut rapelul.


Editat de Fleurdelise, 14 ianuarie 2022 - 05:19 .


#576
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 08:36

Buna dimi  [cit]

Sunt foarte obosita, azi dimi cand suna alarma nu gaseam telefonul, nici nu puteam sa-l opresc.  [zirea]  Bine ca azi e vineri.  [ph34r]

Am fost cu maica-mea ieri la oftalmolog, m-am dus mai mult sa aud eu ce zice dr de cataracta si binenteles ca e foarte avansata si trebuie operata. Acum trebuie s-o luam pe sus, in max 3luni trebuie s-o conving. 



#577
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 11:24

Hello, hello

 

[cit]

Dana, putere de convingere.  [pup] Ce varsta are mama ta?, stiu ca e greu, dar e mare lucru ca are familia aproape.

 

Quarina, trebuie sa te mobilizezi. Baietii nu fac sport?

Ado al meu ar face in fiecare zi, pt ca trebuie sa puna muschi [dan] el si asa, s-a inaltat f mult si e slab ca o trestie. 
Noi avem asa in garaj: gantere(o intreaga valizutza) bara de tractiuni, sac de box, coarda de sarit, mini barna, rulou pt muschi.Pe alese.  [bat] 
Eu , acum am ramas cu piscina, de doua ori pe saptt. Dar antrenorul e nebun, in sensul bun. Tragi la antrenament, iti da sfaturi cum sa mananci, cum sa te relaxezi. E pasionat omul.

 

Locatia:stam la tara si toate le avem la oras. Deci frecam mult masinile.

Dar e si zona/camp unde sa te plimbi, e multa natura, liniste. Sunt piste ciclabile si un stadion cu parcour vita(cu tot felul de statiuni) , aparate de fitness, pista de alergare. E si pacat sa nu profiti.

 

un week end asa cum v-l doriti  [bonjovi]



#578
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 11:53

 

Noi avem asa in garaj: gantere(o intreaga valizutza) bara de tractiuni, sac de box, coarda de sarit, mini barna, rulou pt muschi.Pe alese.  [bat] 
 

 

Judoka, se vede ca ai 3 barbati in casa :). 

 

Noi cu baletu, cu pianu :))))


Editat de mcoca, 14 ianuarie 2022 - 11:59 .


#579
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 11:54

Buna dimi  [cit]

Sunt foarte obosita, azi dimi cand suna alarma nu gaseam telefonul, nici nu puteam sa-l opresc.  [zirea]  Bine ca azi e vineri.  [ph34r]

Am fost cu maica-mea ieri la oftalmolog, m-am dus mai mult sa aud eu ce zice dr de cataracta si binenteles ca e foarte avansata si trebuie operata. Acum trebuie s-o luam pe sus, in max 3luni trebuie s-o conving. 

 

Si mama trebuie sa se opereze de mult .... daar nu vrea si nu o sa vrea niciodata. tatal ei a facut dezlipire de retina la ceva timp dupa operatie, a mai lipit retina aia, dar degeaba. Ultimii ani a fost orb. Ea nu vrea sa ia riscul asta.



#580
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 14 ianuarie 2022 - 12:26

Salutare Dragilor,

 

Lili, sanatate multa. poate te mai relaxezi acum nitel. voi ati si fost cu bonba pe cap.

 

 

Dana, 

tatal meu a facut operatia de cataracta la 70+. totul a fost ok. a fost o perioada de cateva zile cand nu a trebuit sa miste.

 

eu am cataracta, sa vedem cum evolueaza. nu e sfarsitul lumii.

 

nu mai stiu despre ce vroiam sa scriu. am stat pe telefoane. Mama mea eri cand am sunat-o era cu un pisic. Nu am auzit-o niciodata asa de terminata. a facut pneumonie, face antibiotic, nu se mai ridica deloc in fund. azi am stabilit cu dr din sat sa ii prescrie si niste perfuzii. ca am o sistenta care se poate ocupa, dar fiind mama hipertensiva nu vrea fata sa i le faca de capul ei

 

si chiar ma gandeam ieri la ea. am facut miercuri booster-ul. si dupa doua doze de Biontech acu am facut moderna. totul ok. dar am avut 4 noapti de albe. revenirea din concediu ma arunca in hou rau de tot. sunt intr-o panica totala cu livrarile de projecte, nu mai stiu unde le-am lasat etc. 

in plus iar am fost miercuri la scoala la pitic. totul ok. dar tot felul de variate. 

asa ca ieri de dimineata dupa ce au plecat copii la scoala eram ca un titirez si muream de cap si barbatul meu a zis ca nu are sens sa ma strezez sa imi iau liber si sa dorm. si dusa am fost. a mai venit el si ma verifica, dragul de el. si mi-am dat seama ce viata usora am si mama mea nu a avut saraca. 

asa ca asta noapte nu am dormit de vina. fratele meu o sa inebunesc de cap si ii inebunesc si pe baieti. 

 

mda, precum Quarina nu mai alerg si caut motive sa nu alerg. 

 

Mik, Devo?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -