Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#561
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 12:34

 

——

sapt viitoare e masina la garaj, deci trebuie sa ma descurc. Asigurarea ma scoate pe mine vinovata de incident, platesc franciza si ei repara masina. 

 

 

Ooo imi pare rau :((( si iti mai dau si malus nu? :(



#562
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 12:38

 

Judoka, nu suntem in privat, tot in public.

Mea culpa,  [ups] asa aveam impresia.

Pe noi nu ne-au anuntat nimic. Macar daca nu se mai duceau deloc la scoala.

Am primit ultima nota la germana, 19, 5. Nu pricep si pace,cum pot sa fluctueze asa niste note.



#563
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 12:38

Judoka, ff faine pozele. Eu am chef de mers la munte la rando, dar Eva nu e acasa week end-ul asta, asa ca merg cu Maya la solduri :) si ne uitam la filme. Mergem week end ul viitor.



#564
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 12:41

Mea culpa,  [ups] asa aveam impresia.

Pe noi nu ne-au anuntat nimic. Macar daca nu se mai duceau deloc la scoala.

Am primit ultima nota la germana, 19, 5. Nu pricep si pace,cum pot sa fluctueze asa niste note.

 

Aia e o cretina, clar. Ca a noastra de engleza :). 

 

Cred ca ai ramas cu ideea de pivat ca am zis ca a fost accepta in privat dupa o selectie destul de grea. Dar noi doream la publicul asta de care nu apartinem ... si cum nu stiam daca reusim, am preferat sa avem un back up.



#565
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 13:15

Da, asta e tare nasol. Ca vor avea interzis la anumite activitati. Si copiii sufera, sunt exasperati ca nu pot face una-alta (de altfel si noi adultii la fel poate). Mai ales ca au avut si 2020 si 2021 restrictii, masca, izolare, distantare, scoala online si alte minuni din astea... Asa practic te obliga indirect la vaccin. 

 

Nu inteleg totusi de ce nu conteaza anticorpii Igg... de ce pt alte virusuri sunt ok analizele de anticorpi si iti spun pozitiv, ai avut boala, ai anticorpi sau negativ, nu ai avut, ai grija ca e periculos in sarcina. Numai in sarcina ce am tot facut tot felul de analize din astea pt te miri ce virusi, nepericulosi la adult, dar foarte periculasi pt fat. 

Asa si cu asta, e tot un virus pana la urma, chiar daca diferit de altele... dar toate sunt diferite intre ele.

Eu de ex. am avut rubeola fara sa stiu. Stiam ca nu am avut copil, nu am avut nici mai mare, iar apoi, in sarcina, m-am trezit ca am anticorpi, Igg pzitiv, adica am avut. Bun asa, chiar imi faceam problema stiindu-ma ca nu avusesem...

L. mai are anticorpi. [:-/]  As lasa o fara vaccin, dar nu mai poate sa faca sport(adica poate, dar cu test) o porcarie fara margini.



#566
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 13:20

Cu sportul afara, la 0 grade...hmmm... cam discutabil.

Nu am fost genul care sa-si infofoleasca copiii la prima adiere de vant, fular la gura, paturi multe etc dar intr-adevar e cam exagerat. Probabil nu vor in sala ca e interior si sunt interzise evenimente in interior fara masca... Le-ar putea suspenda pe vreme extrema si relua cand permite vremea.

 

E nasol cum anul scolar al copiilor se suprapune exact cu cele 2 valuri: valul de toamna septembrie-noiembrie si valul de iarna-primavara ianuarie-martie. Cand se termina valul de iarna, mai au putin si termina scoala, apoi liniste, vacanta si toamna cand reincep, na ca vine valul de toamna.



#567
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 13:38

Eu am venit să iau mâncare și am zis hai să intru să mă vaccinez. Fix azi am 20 de săptămâni de la doza 2. Am plecat de la job că face figuri pc-ul, îl rezolvă IT acum și iaca mă întorc înțepată. Aici la drop-in am putut alege așa că am ales Pfizer.



#568
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 15:15

Buna dimineatza, 

 

Vorba umbla ca la noi se redeschid luni scolile. Acum protesteaza sindicatele din invatamant si asociatia ca cica " nu e safe" 

 

astia isi dusi toti tu capul. tara asta (ma multe altele, sunt sigura :D) e plina de imbecilitate.

 

citeam ieri ca in quebec un parinte nevaccinat si-a pierdut dreptul de vizitare al copilului. In quebec!!! unde au fost cateva cazuri puternici prezentate in media de parinti violenti cu drept de vizitare care si-au ucis copiii. Si autoritatile au permis dreptul de vizitare.

 

dar virusul asta.... periculos domnule. trebuie sa ne asiguram ca nimeni nu se vede cu nimeni nevaccinat, ca sigur de aici o sa vina sfarsitul lumii.

 

si uite asa, incetul cu incetul, o sa ajung sa fiu vaccinata si sustinand drepturile nevaccinatilor.



#569
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 15:25

J, ce locuri bune de plimbare? tu stai in oras sau la sat? e departe sa ajungi la locuri de plimbare?

 

eu incerc sa imi dau picioare in posterior sa incep sa ma misc mai mult. cat am fost avut Covid am fost harnica sa imi mentin regimul de fitness si faceam pilates si push-ups.

 

cand ne-au dat iar interdictii, mi s-a rupt filmul rau de tot. asa tare m-a lovit situatia ca mi-am petrecut zilele pe canapea, binge watching toate rahaturile posibile pe netflix, disney si amazon prime. m-am miscat doar de pe o canapea pe alta.

 

Acu sunt la ultimul sezon din yellowstone pe prime.

 

Dar, mi-am dat seama ca nu se mai poate chiar in halul asta. kg se aduna... depresia se adanceste.  chiar tb sa fac ceva sa ma schimb, dar nu mai am starea mentala.



#570
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 13 ianuarie 2022 - 17:03

Q am vazut si eu de dimi stirea din Quebec. Vorba ta, kafkian de-a dreptul. Am vazut ieri si ca acelasi Quebec pregateste un fel de plata a serviciilor de sanatate ptr nevaccinati. Am sters link-urile, ma gandeam ca va suparati.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -