Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri

903 raspunsuri la acest subiect

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.124 mesaje

Postat 06 decembrie 2021 - 11:10

Spor la aranjat, Coca, si la decorat. 

Eu prefer sa primesc lume la mine acsa si sa nu ma duc nicaieri.  [:)]

Iar a nins crunt de aseara incoace. Am avut noroc dimineata ca m-a ajutat copilul mare si mi-a curatat masina de zapada. Am trecut prin nameti, fara sa mai curat drumul. Nu indraznesc sa ma gindesc cit a suferit masina, saraca.  [:)]

O zi placuta si calda inauntru ! 

• 0

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.124 mesaje

Postat 06 decembrie 2021 - 11:10

(dubla)

Editat de Mik, 06 decembrie 2021 - 11:45 .

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.927 mesaje

Postat 06 decembrie 2021 - 11:27

Noi am avut un week end ff obositor. In sfarsit dupa multe peripetitii toata mobila e la locul ei. Mai am o sacosa de carti de cazat. 

[pk] bravo ! 

eu i-am zis la al meu sa cautam perdele, dar a castigat operatiunea bradul si luminitzele.  [:)] 
Sapt aceasta copiii strang la scoala cosmetice, dulciuri, manusi/fulare, ce poate fiecare, pt famillile nevoiase. Trebuie sa cumparam azi si noi cate ceva.

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.592 mesaje

Postat 06 decembrie 2021 - 12:48

Peste tot ninge numai la mine nu.  [:(]

A venit si la Ale mos Nicolae cu nustiuce incarcator smecher si 2 puzzle Harry Potter. A mai primit o bluza si eu la fel, doar ca n-am inteles bine si pe-a mea mi-am pus-o cadou de Craciun.  [:-)))]

Maine are ultima teza, la engleza.

Recunoaste si ea ca scoala fizica este mult mai solicitanta decat cea online. Si ca ptr teze a facut o binevenita recapitulare.

Pe mine iar ma doare maseaua ce anul trecut pe vremea asta mi-au reparat-o. M-a tinut exact 1an.  [smulgpar]

N-am impodobit nimic inca. Am asteptat sa termine Ale cu tezele sa putem scoate cutiile si aranja. 

Am preg si noi o plasa cu jucarii sa le dam. Ale a ales din piesele lego castelul lui Elsa, a stat si l-a asamblat tot sa fie sigura ca sunt toate piesele si am ales plusuri si ceva carti si trebuie sa le dam pana la Craciun. Mai pun dulciuri acolo si atat. 

• 0

devo

devo

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.696 mesaje

Postat 06 decembrie 2021 - 15:08

La multi ani, la multi ani! 

Eu zic ca am fost cuminte si, desi am sugerat mai mult sau mai putin direct ca am creme pentru inca 2 ani, mosul meu mi-a adus tot creme... cica cadou de Lockdown  [:)]. M-am bucurat oricum. Am vorbit cu fii-mea, ii comandasem cate ceva online si pentru mos N, si pentru Craciun. Am terminat prin a deschide toate pachetele. Ea s-a bucurat tare mult, noi si mai mult.  [il]

Am decis cu inima stransa sa nu ne ducem la ea  [fri] Prin urmare i-am mai comandat ceva de Craciun si sa vad cum ii trimit ce ii cumparasem deja. 

• 0

devo

devo

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.696 mesaje

Postat 06 decembrie 2021 - 15:27

Ladies,

Happy Thursday!

J, filmul e dragut, sper sa va placa! Noi am vazut Dune in weekend, mi-a placut, desi dupa trailer nu ma asteptam. mi se pare ca vizual au surprins exact esenta lumii precum descrise in carte :D (tii ce formulare am gasit!!!) si si actorii au jucat bine.

Devo, ce mai e la tine? te mai simti sus pe nor? sper ca da. Fata ta cum mai e?

Noi suntem in totala expectativa sa vedem ce se intampla cu Omicron. Canada a reimpus teste si izolare la intrarea in tara, posibil sa vina si alte masuri. 

am primit de la Estee Lauder o mostra de Rose De Grasse Parfum si imi place la nebunie. Atata doar ca e $ 265. deci nu o sa ma apropiu de el foarte repede.

Alte lucruri care mi-ai placut zilele astea: meniu indian 3 zile la rand. Uitasem cat de bun e saag si am mancat prima data bhindi - do-pyaza. Lovely. Acum regret ca avem ciorba de pastai galbene late (care in mod normal imi place la nebunie) si ca vineri mergem la chinez. indian e muuuult mai bun, dar copiii au vrut bufet chinezesc, cred ca se fac exact 2 ani luna asta de cand nu am mai fost la locatia lor favorita.

cam atat de pe aici... sa ne auzim cu bine!

[:-)))] nu mai sunt pe nor ca ploaie de cateva zile, mai bine zis bureaza. in plus am avut de lucru... am zis eu ca,,, cobesc sau nu? am o analiza care dureaza 6 ore, pipetezi ca la nebuni 6 ore, dupa care inca o ora calcule!!! faci analiza in triplicat si la sfarsit toate cele trei raspunsuri trebuie sa fie la fel... plus sau minus ceva.  [batcap] doua zile la rand. s-a dus sfantului norul meu, dar ma mai trezesc ca zic yes!!! si doar eu stiu de ce, inca nu am semnat contractul, nu s-a anuntat nimic oficial. 

aici nu e asa cunoscuta bucataria indiana, dar si fii-mea mi-a tot zis ca isi comanda si ce bun e totul. asa ca data viitoare am sa incerc si eu. 

Dune mi-a placut si mie, am citit cartea cand eram in liceu, acum... foarte multi ani.

• 0

devo

devo

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.696 mesaje

Postat 06 decembrie 2021 - 15:53

Mik, ori aveti zapada, ori nu. La mine e intunecat, rece si ud - ploua, bureaza… zapada nu e sigur.  [flo2]

Mcoca, m-ai pierdut la faza cu nu mai prind sarbii cu pureci. [:-)))] Spor la decorat, esti tare harnica!  [pup]

Lili_mar, ma bucur ca ai mai scris si sa aud ca v-ati intalnit cu totii!!!  [pup]

Ioana, mult succes baiatului! Frumoase initiative!  [flo2]

J, cum adica te-au refuzat la piscina? [batcap] Frumos a iesit bradul!  [il]

Dana vio, bafta cu tezele! Bafta la toti copiii, banuiesc ca toti sunt in focuri cu teze si lucrari in perioada asta. Imi pare rau ca te doare maseaua  [grup] (nu ai garantie la ea? Stiu, suna ciudat, dar totusi.)

Acum a disparut Elkia. Si Otiliav[batetoba] 

Sigur am uitat pe cineva…

• 1

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.592 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 07:07

[:-)))] nu mai sunt pe nor ca ploaie de cateva zile, mai bine zis bureaza. in plus am avut de lucru... am zis eu ca,,, cobesc sau nu? am o analiza care dureaza 6 ore, pipetezi ca la nebuni 6 ore, dupa care inca o ora calcule!!! faci analiza in triplicat si la sfarsit toate cele trei raspunsuri trebuie sa fie la fel... plus sau minus ceva.  [batcap] doua zile la rand. s-a dus sfantului norul meu, dar ma mai trezesc ca zic yes!!! si doar eu stiu de ce, inca nu am semnat contractul, nu s-a anuntat nimic oficial. 

aici nu e asa cunoscuta bucataria indiana, dar si fii-mea mi-a tot zis ca isi comanda si ce bun e totul. asa ca data viitoare am sa incerc si eu. 

Dune mi-a placut si mie, am citit cartea cand eram in liceu, acum... foarte multi ani.

O da, cunosc.

Invatasem dupa gramajul de la balanta sa-mi dau seama daca e bine sau nu.  [fri]

Imi pare rau ca nu va vedeti cu fata, dar ma bucur ca ei ii este bine acolo si sigur asta va aduce bucurie.  [flo2]

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.592 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 07:16

Neata, va aduc cafeaua.  [cit]   [umbrel]  Da, da, la mine ploua de ieri, alaltaieri, nici nu mai stiu. Nu ca ma deranjeaza in mod special, dar mi-e dor de ceva zapada. 

Ale are la mate un profesor pensionat suplinitor, profa titulara e bolnava. Ocazie cu care a experimentat stilul vechi de predare, stilul vechi de respect fata de un profesor, inclusiv un alt stil de acordare a notelor. A spus ca ii place mai mult, se pare ca profesorul fiind mai aspru se impune mai usor / altfel. Cu el au dat si teza la mate. 

Azi vreau sa ies la ceva cumparaturi, vreau sa ies la aer. Sa ma plimb prin ploaie.  [pl]

• 1

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.927 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 10:41

Buna dimineatza,

[cit]  [cit]

Devo, cereau 2G plus, test nu am putut sa facem era o mare coada.
Pustiul meu ar fi putut intra ca elev(ca tot il testeaza de doua ori pe sapt) , dar, nu era adult  [ph34r] Acuma , dupa doua zile, iar a intors-o guvernul cu regulile. Nu mai conteaza, ca vad ca acum se impute treaba la francezi.

Asa m-am saturat, am impresia ca o sa ajungem ca niste masini imbecile, grasi, asociali, depresivi.plus toata situatia economica de cacao.

La noi s-au cam incheiat mediile, ieri a fost si consiliul clasei la L.

Dana, nu stiu ce sa mai zic cu profesorii. Ado are la istorie o profa „exigenta“/ max clasei este 15(din 20) , media clasei este 10. Adica o cllasa intreaga nu reuseste sa ia niste note mai bune? nu preda pe intelesul lor? le da altceva la  teza , decat au repetat ei? 

Otilia iar a disparut. Cum e situatia in scoli la voi, dar in general, job, magazine? Mai fac fetele ceva activitati? 

o zi buna tuturor 

• 0

Panic Questions

• ConstipaÈ›ia la bebeluÈ™i

CARMENA91
    - Ieri, 10:55

• Dormitul pe partea dreapta

dyana03
    - Ieri, 08:02

• GreÈ›uri matinale

Maria312
    - Ieri, 06:35