Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#211
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 15:34

Nici eu nu inteleg totusi de unde explozia asta de cazuri in tari cu grad de vaccinare ridicat. Pai se spunea ca imunitatea de turma este pe la 70% vaccinati. Sunt tari cu un grad mai mare, pe la 75-80-85% unde tot creste... de unde mama naibii cresc?

Ok, se plimba pe la nevaccinati... dar 10-20% nu sunt asa multi... plus ca se plimba si pe la persoanele vaccinate si intra si aia la contorizarea nr de cazuri (desi majoritatea dintre ele nu sunt grave, sunt simple raceli - la pers vaccinate fara alte probleme grave asociate).

Nu gasesc o explicatie logica. Doar daca vaccinul nu e bun pt Delta si astfel am luat-o iar de la inceput, de la unctul martie 2020. Dar inteleg ca vaccinurile protejeaza si pt Delta.

 

Virusul se transforma, nu asa repede ca la inceput, dar tot evolueaza. Vaccinul nu iti garanteaza ca nu faci boala, ci doar ca nu faci o forma grava. Aici si diferenta intre Ro si Au de ex. La noi sunt numere supermari de bolnavi, dar de mici de morti. incomparabil mai mici fata de ro, aici procentul de vaccinati fiind mai mare. si asa cum zicea si dana vio, e normal in conditiile acestea ca si procentul de vaccinati-bolnavi sa fie mai mare.

si cand ma gandesc cat de bine incepuse in ro vaccinarea, la toate stirile din Au era data Ro de exemplu.

 

sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt anti-lockdown, sunt convinsa ca e necesar. am fost uimita cand au relaxat restrictiile, mi s-a parut o mare prostie iar urmarile se si vad.


Editat de devo, 19 noiembrie 2021 - 15:40 .


#212
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 15:49

Pai pe logica asta ca "sunt tot mai multe persoane vaccinate" ar fi trebuit sa fie oprite niste lanturi de transmitere a virusului si astfel cazurile sa tot scada in timp.

 

Sunt tot mai multe persoane vaccinate, dar nu destule. 

 

Nici pe mine sa nu ma intelegeti gresit, eu sunt impotriva lockdown.

Deja la mine la serviciu e ca anul trecut, x [smulgpar]


Editat de dana vio, 22 noiembrie 2021 - 07:34 .


#213
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 15:53

Eu mai intreb o chestie: vaccinul nu-ti garanteaza ca nu te imbolnavesti, insa iti garanteaza in % f mare ca nu ajungi cu o forma grava si nu mori.

In general, persoanele vaccinate daca iau virusul, fac forme f usoare, ca o simpla raceala.

Deci si astfel de cazuri sunt contorizate in acele cifre zilnice.

Atunci:

- la tarile cu % mare de vaccinare, acele cifre chiar daca au mai crescut, nu sunt asa bau bau... de ex din 10.000 cazuri, 90% sunt cu forme usoare,stil raceala, viroza comuna cand omul doar sta acasa, nu "deranjeaza"/ aglomereaza sistemul sanitar. Deci practic 10% din cazuri sunt medii/grave/ATI - de spital. Deci cele critice.

 

Si atunci de ce agitatia asta si pentru cazurile necritice? AIea stil raceala de la vaccinati? De obicei un lockdown nu opreste circulatia virusului decat pe perioada cand e instituit, ci doar o amana (ca nu poti lasa lockdown la infinit).

 

Pana si aici la noi, in RO (unde rata de vaccinare e mult mai mica, vreo 35-40% cred ca e acum) unde nu a fost lockdown (desi poate ar fi trebuit, dar tot la persoanele nevaccinate), virusul si transmiterea au inceput sa scada...  fara lockdown... Daca ar fi fost lockdown, ce e azi, ar fi fost peste 2 saptamani.

 

Cheia, in opinia mea, este vaccinarea tuturor... pana la urma cum e si vaccinul polio, antiTBC si altele de le facem copiilor nostri si sunt obligatorii in schema nationala. Cum a fot in trecut cel pt variola, tot obligatoriu la vremea respectiva. Doar asa cred ca scapam (sau traim cu virusul, dar fara sa mai provoace daune), prin vaccin, nu cu lockdown din cand in cand... asa doar zapaacesti oamenii...



#214
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 15:59

Dana, pai asta e problema cu lockdownurile astea... subrezirea firmelor, (care in final, unele ajung sa se inchida) si implicit a economiei. Apoi educatie, sanatate, toate... Desi asta sunt afectate si fara lockdown general.



#215
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 16:41

Hello, hello

 

am alergat toata dimineatza , dar am si rezolvat destule.

 

Mik, nu ma stresez, dar nu-mi place nedreptatea. Ieri a fost sedinta cu parintii. Am cunoscut profesorii, vazut ce cerinte au. 

L. e de la bine la superlativ la  majoritatea materiilor, in afara de germana. [alcool] 

Limba si materia au devenit dupa o luna de scoala mai grele, asa ca notele au scazut brusc.Profa ne a luat tare la inceput pana a intrebat al meu daca e sigura ca vorbim despre L. si daca are ceva lacune/nelamuriri unde e rolul profesorului? Si a lasat o mai moale. Sper sa si schimbe si atitudinea in clasa si sa fie corecta.

 

Profele de franceza(la amandoi) sunt super, merg mult pe incurajare, motivatie, ajutor. Ne au zis cum putem sa ajutam acasa, gramatica, etc

 

Una peste alta a fost ok aseara. 
Si ca incearca sa nu mai puna atatea teste, ca s-au plans multi parinti.



#216
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 16:52

Devo,

imi pare rau ca nu va puteti vedea. Poate gasiti mai incolo o solutie.

 

Qarina, zapada?grrrr [ninge]

Dana, vaccinati pe ascuns, ce chestie. Uneori e pe invers , parintii nu asculta si au alta mentalitate.

 

—————

Mie mi ar fi placut sa ma duc la un targ de craciun, dar nu se mai tin. La restaurante, filme, nu prea suntem asa amatori/comsumatori. Job, scoala, sport. [invant]

 

Am luat si jo parte de cadouri , un album pt al meu , ceva cu planeta, peisaje, un fel de ecologie. F frumos, si la o adica, se uita si copii pe el. Si lui fiimea, un tabloas din ala pe puncte pe care poti sa-l pictezi.

M am uitat dupa puzzle, dar nu mi-a pacut nimic.



#217
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 16:54

X


Editat de Judoka02, 19 noiembrie 2021 - 16:59 .


#218
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 16:56

X


Editat de Judoka02, 19 noiembrie 2021 - 16:58 .


#219
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 17:00

Sper sa meargă sa atașez 

Miniaturi atasate

  • E290923C-8B2E-49CC-9870-7B7FC37B5DE7.jpeg


#220
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2021 - 17:03

Inspirație 

Miniaturi atasate

  • 8CA2815D-64ED-4C81-B0B8-68911CA79900.jpeg
  • F51FCD17-EACB-42EC-AB0A-63EC90BD827B.jpeg
  • 755AA942-4AC2-406E-A58A-8CC8A2A2179B.jpeg



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -