Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#101
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 03 noiembrie 2021 - 15:28

Apropo de tinutul mortului in camera buna, bine ca acum se tine la capela, ca multi mergeau la mort sa vada cum e casa ....



#102
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 03 noiembrie 2021 - 17:55

Lasa, lasa Coca ca e fain asa. Familia de boieri cu salon. 

Simpatica tare ai fost Elkia.    [flo2]  [:)]

 

V-am spus ca-s obosita ? Am pus sa fac o ciorba cu ardei umpluti si sotul vine cu varza , ca el vrea luskos. Asa ca fac si un luskos si am pus si ficat la prajit.  [batcap]

 

Mi-au venit noii ochelari. Nu stiu cum, dar sunt altfel decat cei vechi, bifocali ambii. Vad bine cu ei, inclusiv la calculator, cu vechii nu puteam face asta. 

 



#103
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 04 noiembrie 2021 - 00:08

Dana, eu n-am indraznit ochelarii progresivi dublu focar. Sa-i porti sanatoasa ! 

 

Termenul de "sala" e si in spaniola cu sensul salon/incapare de primit musafiri. In familiile mele din Iasi am auzit "hai ca nu mai intru in casa, ramin de bucatarie". 

 

La mine s-a lasat rece bine si a si plouat nitel. Nimic demn de semnalat. 

 

Va las ceai de tei de dormit bine.  [:)]



#104
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 05 noiembrie 2021 - 13:48

Pe noi ne-a anuntat diriga ca scoala noastra are 73.33% personal vaccinat asa ca de luni incepem scoala fizica.  [pk]  [pk]  Super !! 

 

In alta ordine de idei sunt lesinata de foame. Mi-am uitat mancarea acasa  [batcap] si am mancat doar 2 covrigi azi. 



#105
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 08 noiembrie 2021 - 12:32

Hello, hello,

 

Vio, ma bucur ca incepeti scoala fizic!

 

Noi am avut un sfarsit de vacanta f plin :), cu o grmada de activitati. Printre altele sambata am luat prima pereche de poante. Maya mergea pe strada sarind intr-un picior de bucurie. 

Ieri am lenevit prin casa.

 

Saptamana asta lucrez numai 2 zile, yupii. In plus o sa fie soare si frumos.

O sa ma apuc incet de cadouri. Greu, greu, ca nu am idei :(((((((



#106
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 08 noiembrie 2021 - 16:24

[flo2] La multi ani in zi de sarbatoare! 

Mik  [flor]

si aici frig rau. cresc numerele de bolnavi de covid intr-o veselie si mi-e groaza ca vine Craciunul si sper ca fii-mea sa reuseasca sa vina acasa.

 

in rest, nu stiu ce sa zic, sunt ca o aluna seaca  [fri]

 

la ora asta va las ceai cald, cam tarziu pentru cafea.



#107
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 08 noiembrie 2021 - 17:12

Numai noi nu avem noroc de scoala fizica :( Scoala noastra e fan predare online si se agata de orice pretext sa ceara derogari peste derogari sa tot intre in online.... Ca altminteri avea personal vaccinat vreo 71% Intai au anuntat ca incep fizic, dupa aceea au revenit ca au cerut de la inspecturat 2 saptamani de exceptare, pt online :(((((

Probabil ca nu vor bataie de cap, probabil ca parintii au facut presiuni pt online... dar la copii nu se gandeste nimeni, nici macar cei de clasa a 8a nu mai au un statut putin aparte, ca anii trecuti. Fizic ca intelege mult mai bine, mai clar... in online parca e mereu un zgomot de fond, fiecare fasaie si masie cate ceva.

Pe urma parca vad ca mai cer inca 2 saptamani si tot asa.... 

 

Ini alta ordine de idei, sunt ff ingrijorata si nu inteleg de unde provine cresterea accelerata a cazurilor de covid in tarile cu rata mare de vaccinare, de peste 75-80%. Inteleg la noi in Ro (si in alte tari est europene) a fost din cauza ratei scazute de vaccinare, dar in tarile vest europene???? De unde?

Daca au sa zicem 70-80 % rata de vaccinare + or mai fi nevaccinati care au trecut prin boala, deci au si ei o imunitate, atunci unde mama ei se mai plimba virusul asta??? Unde isi mai face loc?

Studiile stiu ca ziceau ca si persoanele vaccinate transmit, insa incarcatura lor virala este mult mai mica fata de o persoana nevaccinata, deoarece virusul nu se mai multiplica in organism, deoarece il blocheaza anticorpii... si atunci si boala e mult mai usoara si transmiterea e mai slaba.... Sau a aparut o tulpina noua? :(((((((((



#108
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 08 noiembrie 2021 - 17:12

Numai noi nu avem noroc de scoala fizica :( Scoala noastra e fan predare online si se agata de orice pretext sa ceara derogari peste derogari sa tot intre in online.... Ca altminteri avea personal vaccinat vreo 71% Intai au anuntat ca incep fizic, dupa aceea au revenit ca au cerut de la inspecturat 2 saptamani de exceptare, pt online :(((((

Probabil ca nu vor bataie de cap, probabil ca parintii au facut presiuni pt online... dar la copii nu se gandeste nimeni, nici macar cei de clasa a 8a nu mai au un statut putin aparte, ca anii trecuti. Fizic ca intelege mult mai bine, mai clar... in online parca e mereu un zgomot de fond, fiecare fasaie si masie cate ceva.

Pe urma parca vad ca mai cer inca 2 saptamani si tot asa.... 

 

Ini alta ordine de idei, sunt ff ingrijorata si nu inteleg de unde provine cresterea accelerata a cazurilor de covid in tarile cu rata mare de vaccinare, de peste 75-80%. Inteleg la noi in Ro (si in alte tari est europene) a fost din cauza ratei scazute de vaccinare, dar in tarile vest europene???? De unde?

Daca au sa zicem 70-80 % rata de vaccinare + or mai fi nevaccinati care au trecut prin boala, deci au si ei o imunitate, atunci unde mama ei se mai plimba virusul asta??? Unde isi mai face loc?

Studiile stiu ca ziceau ca si persoanele vaccinate transmit, insa incarcatura lor virala este mult mai mica fata de o persoana nevaccinata, deoarece virusul nu se mai multiplica in organism, deoarece il blocheaza anticorpii... si atunci si boala e mult mai usoara si transmiterea e mai slaba.... Sau a aparut o tulpina noua? :(((((((((

 



#109
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 08 noiembrie 2021 - 18:24

Hello voua. 

Acum am ajuns si eu acasa.

Am fost cu Ale la operatia de fren. Hartiile au durat 20min, pricedura in sine 3min. Nici n-a fost chiar asa de scumpa pe cat ma asteptam si Ale e foarte incantata. Zice ca se simte diferit in sensul bun.

Ok, am scapat si de asta. 

Monica sorry. Ale ar fi vrut online, sa chiuleasca desigur. Eu ma bucur ca e fizic. Cat o fi. 

Mik esti Mihaela ? La multi ani de ziua numelui. 

Eu mi-am luat 1 zi co maine, ma gandeam sa stau cu Ale in caz de ceva. Dar o sa gatesc, calc, gasesc eu ceva de facut pe-acasa. 



#110
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 08 noiembrie 2021 - 18:26

[flo2] La multi ani in zi de sarbatoare! Mik [flor] si aici frig rau. cresc numerele de bolnavi de covid intr-o veselie si mi-e groaza ca vine Craciunul si sper ca fii-mea sa reuseasca sa vina acasa. in rest, nu stiu ce sa zic, sunt ca o aluna seaca [fri] la ora asta va las ceai cald, cam tarziu pentru cafea.

 

Sa speram ca o sa fie bine si ajunge acasa de sarbatori. 

Cum e anul 2 ? 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -