Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#401
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 13:44

Viviana, probabil, acum or fi inventat si parchet mai ieftin pentru incalzire in pardoseala. Eu stiam ca e special si scump, dar e drept ca nici nu m-am interesat, nefiind interesata de sistemul asta de incalzire. 



#402
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 13:51

Silvi,

si eu as alege parchet (sau laminat) 
 

Exista acum si laminat care merge cu incalzirea prin pardoseala ( nu stiu cum o sa fie la tine) .

 

Noi avem laminat si trecera la bucatarie, cam ca in poza Vivianei. E adevarat ca se incalzeste putin mai greu dacat gresia si scartaie uneori dar mi se pare mai coyz asa. 
La una din gazdele unde am locuit  aveam gresie peste tot. Horror, incalzirea era prin calorifer si era tare neplacut sa te dai iarna jos din pat pe gresia aia rece.

 

Daca vrei fac si o poza si trimit.



#403
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:03

Eu am pus laminat (includiv in zona de bucatarie, rezistent la apa) si regret ca nu am pus gresie deoarece l-a zgariat cutu. Ii place sa racaie pe parchet in zona in care prinde raze de soare si apoi se intinde ca o placinta.

Imi place mult incalzirea prin pardoseala, urasc sa stau incaltata in casa. Cel mai fain e la baie, inclusiv in dus e zona cu incalzire.



#404
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:07

A, si mai am gresie in vestibulul de intrare, unde vin cu incaltari ude, cu zapada, etc. Asa am si eu niste praguri, cum a pus Viviana poza, care delimiteaza gresia de parchet.



#405
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:13

Parchetul laminat (eu am cu dublu click), stratificat, de esenta, pentru incalzire prin pardoseala se monteaza peste o follie speciala, o folie termica, reflexiva, retine umezeala, etc si face ca parchetul sa nu scartaie.

Nu se incalzeste mai greu. Cel putin la mine randamentul e ridicat si nu am probleme in dormitoare sau in sufragerie. Gresia este putintel mai calda, dar parchetul are o suprafata mai mare de degajare.

 

La apartament am parchet de brad, natural. A fost foarte bine uscat si foarte bine montat si nici acum dupa 16 ani tot nu scartaie.



#406
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:20

Da si eu zic ca cel mai fain e in baie. Ca se usuca repede apa si iesi din cada si calci pe covorasele alea incalzite si te poti duce noaptea la clo si sa stai fara papuci.

 

Eu am cada in baia mea. Dar in baia de jos e dus si e asa bine si caldut.

La mine in dormitor cel mai cald e in sifonier. Imi iau desuurile din raftul de jos si sunt calde, calde.

Si cizmele in hol sunt caldute cand le incalti iarna.

 

si eu care nu doream incalzire prin pardoseala. Am pus aici o gramada de intrebari.

 

si na, platesc mai putin gazele.



#407
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 15:09

acum ca ati deschis voi discutia l-am intrebat si eu pe barbat si cica o sa avem prin pardoseala. uite asa aflu si eu lucruri [:-)))]

sincer nu am fost in nici o casa cu incalzire in pardoseala dar asa cica e moda acum. 

 

Viviana, la poza ta imi plac canapelele, foarte ingenios sa stai si in spatele canapelei, ca sa zic asa. nu am mai vazut pana acum.

vad ca la tine gresia e strict langa mobila de bucatarie, apoi unde vine masa e deja parchet. daca ma convinge sotul sa pun si parchet o sa inceapa dupa masa, adica doar in zona de canapea. eu am inca fetele neatente si nepasatoare la ce e in jur. si canapelele le tin acoperite, ar fi dezastru la cate varsa. in plus ar fi colorate si pictate in toate culorile.

 

Judoka, sigur ca vreau poze, ma inspir de oriunde pot.  [flo2]



#408
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 17:03

Viviana si eu am in cap sa pun niste riflaje care sa desparta bucataria de living dar nu am vazut decat in poze, nu si in realitate.

 

Hai la mine sa vezi! Recunosc ca am fost nevoita sa îl întreb pe d-l Google ce sunt astea. Noi avem de la construcția casei, se pare ca erau la moda in anii ‘80 pe aici. Noi vrem sa schimbam :)). Nu mai e la moda :). 



#409
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 17:07

https://superparchet...resie-ce-alegi/

Gresia se incalzeste mai repede, dar se si raceste mai repede, deci consum mai mare. Temp e stabilita peste tot la fel, nu pot sa o reglez separat pt fiecare incapere, si da, e mai putin mai calda gresia, de asta am scris ca parchetul se incalzeste mai greu.
Analiza pe text repede.

 

Mai este interesanta si gresia care imita parchetul.

 

https://www.parquet-...ber-grigio.html

poze mai incolo, sa intru de pe tel



#410
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 17:12

Al meu soț reface camera care a fost a Dianei. De la zero. A aranjat pereții Pt tapet și a aranjat tavanul. A fost de spacluit cu umplutura Pt ca era tavan făcut din bucăți, nu întreg. A făcut astea toate cu camera Silviei acum câțiva ani. 
 

Deocamdata am ales tapetul, după luuuuungi negocieri. Apoi urmează dușumeaua, noi ne-am îndrăgostit de Tarket și numai din aceea avem in camerele remodelate. Tot el o va pune, e ușor, se montează cu metoda “click”. 

 

Acum ne uitam după mobilier, va fi o camera de oaspeți, camera extra Pt noi când vrem sa citim in liniște, sau sa avem un loc sa ne retragem. Nu vom pune tv acolo. Avem unul singur și am hotarat ca așa rămâne. 

 

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -