Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#381
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 09:09

Buna dimineata,

 

Iata ca fetitele mele, fino-nepotelele nu au scapat de Covid. Cea mica de 4 ani, a adus de la gradinita, a zacut 2 zile cu 38,5, muci, tuse, dureri mari de cap.

La 2 zile au cazut si tatal si sora cea mare.

Mama lor nu a luat.

Parintii ambii vaccinati.

Fetitele la tura 2 de Covid. Da, tura 2. A  doua oara cand aduce micuta de la gradi.

Cat o sa mai suporte fetitele diafane ture de covid? Ca raman cu oboseala aia...



#382
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 09:11

buna ziua!

 

a iesit soarele astazi. pare tare placut afara. 

fetele sunt in parc cu dna T si C se plange ca se plictiseste. Mica se intalneste cu doua fetite de varsta ei cam in fiecare zi, dna T socializeaza cu bunicile fetelor iar C se plictiseste. 

 

Otilia, sunt sigura ca are constructorul tot ce ii trebuie si ca respecta toate cerintele in domeniu dar asta nu e treaba mea. el ne cheama pe fiecare viitor proprietar sa spunem ce vrem in plus, asa cum a facut si cu compartimentarea camerelor. 

am mai spus dar nu cred ca ai vazut tu. fiecare ne-am compartimentat diferit apartamentul. unde am eu dormitor unii au bucatarie. unde am eu bucatarie altii au sufragerie. alt vecin isi face bucataria in balcon, acolo pune centrala, cuptorul etc...si pentru ca i-a pus aluia apa si scurgere in balcon a pus la toata lumea.

la mine de exemplu va lega doua vase wc la coloana de la baie dar eu sunt singura care am cerut asta. dar am vecini care pun si dus si cada, deci la ei vor fi altfel instalatiile in baie.

 

Monica, da, acum avem o singura baie si asta e singurul motiv pentru care vreau sa ma mut. imi place de mor apartamentul nostru, de asta nici nu il voi vinde. e luminos, am trei camere, balcon mare, vedere pe trei laturi, un hol interior unde am spatii de depozitare si masina de spalat rufe. dar, am o singura baie.

in alta ordine de idei, ce fac fetele? merg la antrenamente sau e ``vacanta`` si la club? 



#383
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 09:23

Viviana, imi pare rau pentru fetite. refacere rapida! sa stii ca nu e musai sa ramana cu nimic. C a avut o forma usoara, 3 zile a stat mai ofilita, a durut-o in spate, tusea, o durea capul dar apoi a fost ok. a doua saptamana de izolare nu a mai avut nimic. luni in prima zi de iesit afara a fost la antrenament si a bagat ca de obicei si 6 km la incalzire si pante si lansate. a facut putin febra musculara ca a fost cam mult dupa 2 sapt de pauza dar nu a simtit oboseala mai mare decat de obicei. astazi are iar antrenament.

sper sa faca forme usoare si nepotelele! [flo2]



#384
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 10:40

Viviana, imi pare rau pentru fetite. refacere rapida! sa stii ca nu e musai sa ramana cu nimic. C a avut o forma usoara, 3 zile a stat mai ofilita, a durut-o in spate, tusea, o durea capul dar apoi a fost ok. a doua saptamana de izolare nu a mai avut nimic. luni in prima zi de iesit afara a fost la antrenament si a bagat ca de obicei si 6 km la incalzire si pante si lansate. a facut putin febra musculara ca a fost cam mult dupa 2 sapt de pauza dar nu a simtit oboseala mai mare decat de obicei. astazi are iar antrenament.

sper sa faca forme usoare si nepotelele! [flo2]

Multumesc.

Nepotelele fac a doua oara COVID. Prima oara au ramas cam o luna cu obeseala si dureri de cap. Adevarat ca acuma s-ar putea sa treaca  peste fara mari probleme.



#385
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 11:54

Nu, la club nu e vacanta, merg in continuare la antrenamente.

Bine ca nu mai ploua si e vreme mai frumoasa.

Andreea face meditatiile in continuare, la Ana mai intra profa de mate cu ei, extra, online. Nu zic ca Ana e prea incantata, dar profa isi face treaba...

Ma bucur de Crina ca a terminat cu izolarea, se simte bine si merge la antrenamente si ea

Cu plictisitul in parc.... de oarecum de inteles, ea are alta varsta fata de Iuli si in lipsa cuiva de varsta ei (vreo colega, prietena), nu mai gaseste ce sa faca. La varsta asta au nevoie de copii de varsta lor, sa vorbeasca, sa povesteasca.

in alta ordine de idei, ce fac fetele? merg la antrenamente sau e ``vacanta`` si la club? 



#386
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 11:58

Viviana, multa sanatate fetelor.  [flo2]

Imi pare rau si sunt surprinsa ca au din nou. In mod normal ma gandesc ca trebuia sa aiba anticorpi de prima data, dar nu mai tin minte acum cat timp au mai avut...

Insa poate va fi o forma mai usoara, eu cam de toti copiii de care am auzit ca au avut covid, nu am auzit sa fi ramas dupa vindecare cu oboseala, dureri de cap sau alte probleme. Doar cat au fost bolnavi au avut astfel de simptome (unii, ca unii nu au avut mai nimic, doar au iesit la test, ca aveau parintii)

Va doresc din inima ca de data asta sa fie fara urmari de genul asta. 

Silvi a ta cum este, cum se simte post covid?



#387
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 13:11

Ziua buna!  

 

La constructii si amenajari nu ma bag. Cand am facut la noi acasa, sotul a tras cabluri, a pus prize, a fost un electrician cu experienta care a verificat totul la final si a facut legaturile in tablou. Chiar si asa, avem cateva prelungitoare pe care le folosim pt ca nu ne ajung prizele existente. 

 

Viviana, sanatate multa nepotelelor! Ce ghinion pe ele sa se infecteze iar! [:(] Sper sa nu ramana cu sechele.  Rares are o colega care dupa 3 saptamani si-a facut un CT pt ca nu respira bine, a ramas cu ceva afectare la plamani.  Dar in general copiii de care am auzit au trecut cu bine dupa 7-10 zile de simptome mai serioase.

 

Eu sunt in autoizolare pe langa Bia, nu am iesit din curte de aproape 2 saptamani si stau cam prost cu psihicul . Aud niste provesti tare urate in jur, iar toti cei bolnavi de care stiu sunt tineri si nevacinati.

 

In rest, e soare si frumos. Au fost dimineti reci tare, iar padurea e superba. 



#388
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 13:34

Laura, Bianca mai e in izolare? Nu mai stiu cat a trecut... Cum se simte? 

N-ai mai iesit nici la cumparaturi, nimic-nimic? Eu am zis, n-as rezista atatea zile fara sa ies, dar ma rog, eu stau la bloc, nu am curte... probabil la curte nu mi-ar lipsi in mod expres miscarea in afara casei.

Vad ca de voie de nevoie s-a animat iar campania de vaccinare, mai ales acum, dupa chestia cu certificatul verde. Mie mi-a ciuda ca nu implementat mai devreme, ca se mobiliza lumea mai din vara. Ok, poate nu chiar din vara, dar macar din septembrie, atunci ar fi fost momentul sa "stranga surubul" putin... Ma rog, asta e, sa speram ca om scapa si va continua vaccinarea la parametri buni o vreme...

La multi ani pt cei 20 de ani impreuna!  [flo2]


Editat de monicabo, 27 octombrie 2021 - 13:36 .


#389
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 13:45

Bianca sambata are ultima zi consemnata la domiciliu. Ea se simte perfect. A avut nas infundat si muci 4-5 zile. Are deja 2 teste rapide facute in zile diferite negative. 

Nu am iesit nici la cumparaturi, nu. Sotul merge la birou si ii trimit lista pe whatsapp. Nu stiu , am iesit prin curte, dar putin. Lucrez de la 9 la 18, cand deja e intuneric si frig (mie nu imi place frigul decat daca e zapada si ne dam cu sania) , in pauza de pranz fac mancare ca am 2 adolescenti ce asteapta in fiecare zi altceva in farfurie, nici nu imi vine sa ies nicaieri.  Noroc ca mai am vin bun de anul trecut. Fac terapie cu un pahar de vin si un film/episod pe netflix in fiecare seara. Zilele astea e si tenis din belsug la tv. 



#390
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 14:15

am fost la apartament. am lasat toate fix cum erau, doar la bucatarie a zis ca imi mai pune un circuit, ca am multa aparatura.

cred ca s-a schimbat oricum optica oamenilor in ultimii ani, sau asa sunt reglementarile acum pentru ca sunt foarte multe prize. comparativ cu apartamentul nostru, construit in 80, la asta sunt foarte multe prize. nici nu stiu de ce ne-au chemat ca au pus peste tot, pe toti peretii. chiar si in balcon au pus doua.

 

v-am innebunit cu prizele [batcap] nu va faceti griji, peretii si apa sunt stabilite. va mai deranjez cand incep cu finisajele. si apoi cu mobila.

ce mi-a placut mult e ca o sa am ferestre mari, adica de jos, din podea. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -