Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#371
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 14:23

Roli, multumesc pentru sfaturi. din pacate nu pot sa masor obiectele de mobilier ca nu am mobilier. am am  nici o idee cum voi mobila apartamentul, nu am inca nimic. o sa cumpar mobila cand e gata apartamentul. nu am nici macar vag o idee de amplasare a mobilei. 

nu stiu daca voi avea tv pe perete sau mobila sau pe care parte a camerei. nu stiu unde pun paturi etc...nu stiu nici la fete cum sa amenajez. ele zic ba ca vor separat, ba impreuna...

nu stiu nici daca pun masina de rufe in bucatarie sau pe hol. 

nu am nici un plan. cred ca o sa le zic sa puna multe prize, pe toti peretii ca sa am apoi la alegere [:-)))]



#372
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 14:51

Silvi,

super, f organizata  [:D] esti.

Trebuie incet sa ti faci o idee pe unde pui mobila, asa in mare macar.
Prize in dormitor unde vine patul/noptiera, in salon unde e tv. In bucatarie la blatul de lucru.

La bucatarie ,noi am pus priza speciala pt cuptor, plus una mai sus unde e instalata hota. La baie, terasa, hol,salon,au fost standard. Nu le-am mutat. 
Prize peste tot nu stiu daca se pun, trebuie vorbit cu electricianul.



#373
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 16:10

Silvi, constructorul are un plan de prize si orice e in plus costa si costa destul de mult. Trebuie sa cam stii cate vrei in plus ca te trezesti cu vreo suma de te doare capul. Mai mult trebuie sa te asiguri ca la masinile de spalat, cuptor, centrala, frigider trebuie sa fie cu impamantare. Nu stiu cum mai pun acum constructorii. Noi am pus in toata casa cu impamantare.



#374
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 16:36

Silvi, daca pui plita cu inductie trebuie circuit separat fata de cuptor.  Ar trebui totusi sa-ti faci un plan, cel putin in bucatarie sunt importante prizele si amplasarea lor.



#375
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 17:28

Servus pinguini

 

Am intrat scurt sa va salut: a fost ft fain la Venetia (povestesc zilele astea), am revenit aseara franti.

 

Marcia a iesit duminica din carantina, tare fericita a fost. Merge la cursuri la universitate, se plimba, invata orasul (mers cu autobuzul si metroul), imi trimite poze cu ce mananca (eu mor de gelozie  [:D]). Eu ii trimit poze cu pisica (a fost cerinta ei, sa-i trimit zilnic). 

 

Pisica e fericita ca am revenit acasa, aseara doar dupa mine a stat, azi noapte doar langa mine. Acum ma pazeste, sta pe canapeaua din birou si se spala  [cupisi] e mai ceva ca un catel.

 

Seara faina sa aveti. 



#376
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 18:41

Buna!

 

aveti dreptate, sunt tare organizata! [:-)))]

sincer nu am avut timp de făcut planuri. M.am înscris pe grupuri de fb cu amenajări și am salvat poze și cam atât.
singurul lucru care m.a preocupat a fost sa am baie de serviciu. In rest nu m.a interesat nimic. Singurul motiv PTR care ma mut e aceasta baie.

Am crezut ca mai e mult pana va trebui sa luam astfel de hotărâri. 
 

Ella, ma bucur ca Marcia e bine. Așteptăm povesti de la Veneția. [flo2]



#377
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 18:46

Silvi, daca pui plita cu inductie trebuie circuit separat fata de cuptor. Ar trebui totusi sa-ti faci un plan, cel putin in bucatarie sunt importante prizele si amplasarea lor.

 

da, de asta ziceam și eu…măcar la Bucătărie sa le zic cam ce vreau . Trebuie sa ma hotărăsc ca dl soț  zice, cum vrei tu, iubi la orice îl intreb



#378
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 19:11

Silvi, sa stii ca e important intr-o familie de 3-4 persoane sa existe 2 bai. Fiecare are nevoie de baie si daca te "taie" ceva cand alta persoana face dus sau se aranjeaza, e nasol, pot aparea conflicte spontane :) Unde stati acum, e doar o singura baie?

 

Imi aduc aminte cand erau fetele mici, stateam la 2 camere, o singura baie. Daca baia era ocupata de catre unul din noi si vreuna din ele avea strigenta nevoie la toaleta (si stii cum sunt copiii mici, isi dau seama si spun in ultimul moment). Aveam 2 olite pe care le scoteam in holul din fata baii, cand stiam ca baia va fi ocupata mai multa vreme...



#379
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 26 octombrie 2021 - 22:45

Silvi, eu chiar mă mir că nu aveți în proiect un plan pentru punctele electrice. Sunt standarde, norme, în funcție de capacitatea rețelei și a casei. Sunt prize care sunt standard ocupate gen cea de la aparatul de cafea, frigider, hotă, mașini de vase, rufe, plită, cuptor, cea cu router, tv, sistem ventilare, alarme de incendiu sau hoți, etc. 
Pun un link către standardul de aici cu un minim necesar. 
Noi avem multe prize. Parcă 80. La început păreau multe dar nu sunt în exces. Până și în baia de sus avem 2 prize care le folosim. Una punem periuțele electrice la încărcat, la cealaltă uscător de păr sau epilator.

Avem priză în garaj pentru aspirat mașini, aparat spălat pavaj, etc. Si în grădină pentru lumină, grill, etc



#380
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2021 - 09:03

Silvi, standardul de inaltime pentru mobilierul de bucatarie este de 90 de cm. Asta ca sa stii ca o parte prizele din bucatarie trebuie sa pice deasupra mobilerului.

 

si eu am avut probleme cu prizele cand am construit casa. In proiect era doar asa o spoiala de prize si atunci a fost momentul cand am apelat la o arhitecta care a imaginat mobilerul, televizoarele.

 

Acolo unde mi-am imaginat televizorul din dormitor, de exemplu, agatat in perete, am in spatele lui o priza.

 

Daca te gandesti la cuptor electric trebuie circuit separat, nu priza separata.

 

Si inca ceva: ia-ti prize cu USB, eu asa am in mai toata casa. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -