Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#301
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 20 octombrie 2021 - 13:30

A iesit soareleeee!!!!  [hippi]

 

 

Dupa cateva zile de ploi si furtuni a iesit in sfarsit putin soarele si am profitat sa mai culeg ceva flori, ce au mai rezistat, sa le pun in casa pentru si mai multa culoare si un zambet pe fata mea. Nu stiu altii cum sunt dar mie florile imi dau o stare de bine, cand merg prin gradini si culeg si le aranjez, ma pierd in ganduri si... face bine la pisic [:D] ... mai uit de dureri, covid si alte tragedii. 

 

Mi-a scuturat vantul ciresul si nu mai am ce admira in fata geamului de la bucatarie [ups] , doar veveritele care nu mai prididesc cu proviziile de iarna. Mai iau o pauza cateodata si isi indoapa falcile cu castane, apoi zburda fericite pe case si garduri inapoi la castani. 

 

Buburuzele inca-s foarte multe si o sa am ce culege cand ma duc sa inchid geamurile acusi, ca le-am deschis sa intre tot soarele in casa sa ne aerisim. Cine vede buburuza din buchet? [:)]

 

Aseara am adormit tarziu de tot, nu stiu cat sa fi fost ceasul, 2-3 ori chiar mai tarziu, in sunet de ploaie pe geamuri. Mi-a fost rau rau ieri, asa de rau si eram si singura acasa ca a fost Mr. plecat la birou in Londra. Azi inca ok, nu stiu pana cand. Maine dimineata ma suna doctorul de familie sa vorbesc cu ea. Am luat legatura cu dr ul din spital si mi-a raspuns la email si.... m-a trimis inapoi la GP. Deci.. m-am saturat de ping pong ul asta, dar.... trag tare aer adanc in piept si sper sa mai rezist o zi, doua, noua.... 

 

Azi dimineata a turnat cu galeata si butoiul la patrat  [:-)))]  Pfii da` ce a mai ploua si cat de intunecat a mai fostt! Eh .. tocmai atunci a venit canapeaua mea. Saracii baieti urzi leoarca, imi era asa mila de ei... canapeaua era invelita in multe straturi protectoare si plastic deasupra, nu s-a udat. E asa frumoasa si am aranjat in camera aia tare frumos, if I say so myself! [^]  abia astept sa vina seara sa aprind lampile si.. sa ma minunez [batcap]  Nu ca nu m-as fi minunat vreo ora si am invatit toate chestiile de prin camera, sa vad ce si cum sa le aranjez. Am avut treaba, nu gluma!  La cat era de intunecat imi venea sa ma duc sa caut prin cutii dupa luminitele de Craciun! Brad imi mai lipsea  [fri]  [:-)))]  [pegeam]  ... si semineul gata, care inca nu e facut, mai am de asteptat o saptamana. Trebuiau sa vina sa le faca la sfarsit de Septembrie dar ne-au amanat ca.. a dat covidul peste ei si au ramas in urma cu lucrarile. Prima data ne amanasera pentru jumatatea lui Noiembrie pana am facut scandal si ne-au spus sfarsit de Octombrie. Acum sa vedem, ca nu cred pana nu ii vad in casa la munca. Tot legat de casa asta a fost si este o lunga asteptare. Stresant si epuizant, dar .... mergem inainte. Cu orice chestie rezolvata parca simt ca ma acomodez inca putin cu locul si casa, pentru ca sincer nu-s inca 100% obisnuita si stabilita, inca parca mi se pare cateodata asa ca prin vis ca ne-am mutat aici. 

 

Daca va era dor de trancanitoarea sefa [mariaj] ... mai bine ma duc sa imi termin jucariile si sa le fotografiez, ca poate pana la Craciun apuc sa le si urc pe site ca ma tot streseaza lumea cu email uri si mesaje daca mai fac zane anul asta. Aproape le-am terminat ieri, toate-s pictate si lustruite, aripioare brodate, coronite si baghete... numai sclipici am visat vreo 2 zile.  [il]  

 

Ah... inca una si chiar ma duc in .. treaba mea. [:-)))] Sora mea si fetele ei sunt ok, in fiecare zi le stresez cu mesaje sa le verific. Multumesc de ganduri!  [flo2]  Sanatate va doresc tuturor si celor dragi voua. 

 

O zi cu soare! 

 

[flu]



#302
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 20 octombrie 2021 - 22:19

Va urez noapte buna!

Nu sunt in toane foarte bune.

Nu ma pot acomoda deloc cu ideea de carantina, nu pot percepe faptul ca nu mai pot iesi din casa pt o banala plimbare si o gura de aer

Saptamani inchisa in casa, e deprimant.  Stau la bloc, nu am unde sa iau o gura de aer decat in balcon.

Aproape ca-mi vine sa plang. Si carantina din 2020 am suportat-o fff greu, m-am simtit f apasata si nu-mi gaseam locul toata ziua in casa, toate zilele erau cam la fel. Atunci era o alta stare de spirit, acum e altceva, cu aproape toata viata pe hold de mai mult de 1 an jumatate, asta era refugiul aproape zilnic: cate o plimbare.

AStept sa vad ce mai zic, daca vor face vreo diferentiere intre vaccinati si ne... asa ar fi normal. 

Ne mai auzim, poate...

[flo2]  [:(]



#303
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 03:22

Văd că se intră în vacanță școlară de 2 săptămăni în țară. E o vacanță forțată sau era prevăzută măcar o săptămână? Și alte restricții, masca purtată și pe stradă, intrarea cu green pass mai peste tot.

Sunt curioasă dacă vor fi respectate.

Sper ca oamenii să priceapă și să se vaccineze în al 12-lea ceas. Am citit că s-au aglomerat centrele de vaccinare.

 

Aici stăm binișor la valul 4, cazurile noi oscilează în jur de 500 zilnic, nr de decese cu o singură cifră.

 

A fost o zi superbă de toamnă azi, 18 grade, m-am.plimbat în pauza de prânz și m-am încărcat cu vitamina D. De mâine se anunță ploi și frig, sub 10 grade.

 

La școală muncesc de rup și primesc în continuare elevi noi. Mâine îmi vine o fetiță din India, cls.1. Măcar va fi ultima, clasa mea a ajuns la maximul de efectiv, 15 copii.

 

Eric cu ale lui, a început patinaj viteză și îi place. I-am cumpărat echipament și m-a uscat de bani. Clubul îi împrumută patinele speciale, măcar atât.

 

Sănătate multă, răbdare și optimism mai ales celor din țară, vor veni și zile mai bune. 

Monica, fii bărbată! Doar nu vă interzice să ieșiți (sper!!!)



#304
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 07:57

Buna ziua!

 

Strumphy, ma bucur ca a venit cu bine canapeaua si ca incet-incet faceti un camin asa cum va doriti. eu am gasit buburuza fara probleme, pe frunza aia superba verde/rosu.

 

Fleur, mult succes cu patinajul lui Eric! nu era vacanta prevazuta decat la gradinita si scoala primara - o saptamana. ma incurca rau vacantele astea dar sper macar sa nu devina permanenta situatia...ca pe grupul de parinti asa se discuta, ca dupa vacanta online pana la vara...

 

deabia astepta C sa revina de luni la scolita si pam-pam - vacanta! 

nu cred ca se mai termina situatia asta. cred ca v-a trebui sa ne obisnuim sa traim asa. 

oricum, am altele pe cap acum si nu am timp si dispozitie sa ma stresez si de pandemie. 



#305
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 08:23

Va urez noapte buna!

Nu sunt in toane foarte bune.

Nu ma pot acomoda deloc cu ideea de carantina, nu pot percepe faptul ca nu mai pot iesi din casa pt o banala plimbare si o gura de aer

Saptamani inchisa in casa, e deprimant.  Stau la bloc, nu am unde sa iau o gura de aer decat in balcon.

Aproape ca-mi vine sa plang. Si carantina din 2020 am suportat-o fff greu, m-am simtit f apasata si nu-mi gaseam locul toata ziua in casa, toate zilele erau cam la fel. Atunci era o alta stare de spirit, acum e altceva, cu aproape toata viata pe hold de mai mult de 1 an jumatate, asta era refugiul aproape zilnic: cate o plimbare.

AStept sa vad ce mai zic, daca vor face vreo diferentiere intre vaccinati si ne... asa ar fi normal. 

Ne mai auzim, poate...

[flo2]  [:(]

Eu nu sunt la curent. De ce stai in carantina?



#306
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 08:30

A anuntat ieri presedintele ca se va institui de luni o carantina de noapte, exceptie fiind cei vaccinati.

Masca se va purta peste tot inclusiv pe strada

Momentan sa nu punem carul inaintea boilor.



#307
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 08:38

Dupa atata ploaie, au inviat gargaritele si scarboseniile de plosnite greu de ucis.

Peretelee casei e plin de gargarite ce  stau cu pofta la soare.

 

sunt atat de frumusele, si au atatea culori si buline diverse.

Azi am iar dentist, nu m-am mai dus pana acum pentru ca daca Silvi a fost  bolnava am zis sa incerc sa nu pun pe nimeni in pericol cu toate ca sunt negativa.

 

Azi e ultima zi de izolare pentru Silvi. Are deja planuri pentru maine.



#308
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 08:55

Fleur, super ca Eric face sport! Am admirat pe fb pozele, tare frumoasa toamna ta. 

 

Noi suntem bine. 

Inutil sa spun ca ai mei copii s-au bucurat foarte tare de anuntul ca le da vacanta (Bianca chiar era obosita si avea nevoie, Rares care a stat mai mult in online era ok fizic si psihic, dar el e de parea ca ar trebui sa fie 2 zile de scoala 5 de weekend, 3 luni de scoala, restul de vacanta) . Eu cred ca masura era necesara. Scoala a ajuns un focar de infectie, copiii sunt vectori de transmitere. Cand apare un caz razlet in cate o clasa, zici ca s-a imbolnavit din alta parte, dar cand sunt 3-4-5 cazuri intr-un inteval de cateva zile , e clar ca de la scoala au luat. Bianca mea in afara de scoala nu a fost nicaieri in ultimele saptamani  (am fost impreuna pe 8 la film, dar eram doar noi in sala, unde am mancat se intra pe baza de certificat si erau gol in jur)  si totusi s-a infectat, evident ca din clasa. 

 

Monica, fiind vaccinata nu te inchide nimeni nicaieri. Incearca sa fii un pic pozitiva! Mor sute de oameni zilnic, spitalele nu mai au loc pe scaune sa puna oamenii care au nevoie de ajutor, masuri trebuie luate si trebuiau de fapt luate de mult si mult mai drastice decat se incearca acum. Vezi-ti de viata mai departe , aveti grija de voi  (da, te poti infecta si vaccinat fiind)  si ramaneti sanatosi! Asta e cel mai important acum.  Aud in jur la oameni pe care ii cunosc foarte bine niste povesti horror despre cum e boala asta. 



#309
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 09:32

Multumesc.

 

Viviana, acum am vazut ce a zis presedintele, aseara nu am mai urmarit. Stiu ca se tot cere lockdown carantina pt toata lumea, pana scade rata, pe modelul 2020. Asta inseamna luni de zile. 

 

Laura, stiu ca si vaccinat poti sa faci covid. Insa faci o forma usoara, tratabil acasa, fara sa sufoci sistemul medical, sectiile de infectioase, ATI-ul. Cei bevaccinati au astfel de forme, ei ar trebui sa suporte restrictiile mai draconice. Eu nu vad de ce le-as suporta, mai ales ca nu pun pe absolut nimeni in pericol. Nu am transmis nimanui virusul, nici eu nu m-am imbolnavit. Oi fi facut poate asimptomatic, dar oricum am f putine contacte si port masca.

Pe de alta parte, a ajuns sa fie vorba de o alegere: daca alegi sa te vaccinezi, atunci poti trai o viata mai aproapiata de normal, daca alegi sa nu te vaccinezi, ok, nu te vaccinezi, ca nu te obliga nimeni, insa traiesti mai izolat, suporti niste restrictii mai dure pe anumite perioade... asta e, fiecare cu alegerea lui, imi pare f rau sa o spun, astea sunt vremurile si la asta s-a ajuns. Dar nu sunt eu datoare sa suport restrictii la gramada cu toti, doar pt ca unii nu cred in nimic. Imi pare rau.ca mor sute de oameni zilnic, dar nu mor din cauza mea, ca mai ies eu pe afara din cand in cand (respectand distanta)... mor pt ca au facut o alegere proasta, in unele cazuri cea mai proasta combinatie posibila: fara vaccin si fara respectarea unor restrictii (masca, distanta). 

 

Sper doar sa nu ne bage in carantina totala pe toti, e tot ce imi doresc , sa mai imi ramane placere de a iesi la aer. Nu stau la curte, din pacate, am doar balcon la bloc... Plus, ca na, asa ma mentin si eu in forma, dintotdeauna mi-a placut sa fac plimbari, sa merg pe jos, sa stau la aer [:)] ... sedentarismul m-ar pune la pamant din toate punctele de vedere: si psihic si poate si fizic (sunt slaba, dar am totusi o varsta...).

Sa zic ca si fetele tot aud zvonurile cu carantina, si cum ele fac sport, ar trebui sa-l intrerupa perioada nelimitata, si nu prea vor... nah, nici ele nu sunt persoane sedentare, ca asa le-am invatat de mici, sa iesim in parc, la plimbare, biclclete, role, aer liber.... ca asa era normal (si consider ca inca este, atata timp cat respecti niste masuri).

Carantina de noapte nu ma afecteaza, si asa nu ieseam noaptea deloc, nu suntem genul.



#310
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 09:41

Buna dimineata de iarna! Brr.... ce frig e afara si bate un vant nebun de mi-a tinut luminile afara toata noaptea on ca-s pe senzori si precum a batut vantul nebun si miscat toate florile si ramurile... Pe telefonul meu zice 6 grade dar se simt ca 1 grad. Chiar e inghetat vantul rau si saracul barbat a trebuit sa se duca cu mandra sa astepte bus ul scolii in fata bisericii ca azi nu stiu ce problema au si trimit unul mare si nu incape pe strada noastra ca are 2 curbe stranse de facut ( de obicei vine unul mic gen mini van) 

 

Azi ultima zi de scoala pentru Miss si incepe vacanta de jumatate de semestru pana la inceput de Noiembrie. Nu stiam ca maine nu au scoala, a uitat Mr. sa ma informeze ca la el vin toate email urile, au zi profii cu training,  si avea sa o trezesc maine s-o trimit pachet la scoala. 

 

Laura25, ma bucur sa aud ca e bine Bianca. La fel ca si tine si eu stiu povesti horror cu covid ul asta si tot nu inteleg cum de mama mea inca nu crede in vaccin, chiar si dupa ce sora mea si fetele ei au facut covid. A adus cea mica virusul de la scoala ca au avut un caz si apoi l-a luat sora mea si dupa fata cea mare. Sotul ei vaccinat cu 3 doze deja nu a facut.

 

silvi, imi pare rau de Crina. O sa reinceapa si scoala asta odata, dar cred ca e tare frustrant pentru ea si mai ales ca nu merge nici la antrenamente? Oricum, sper sa rezolvi cu cineva sa vina sa stea cu fetele cat au vacanta. Nu mai poate doamna T sa vina? 

 

Monica, iti inteleg frustrarea dar o sa puteti iesi la plimbare chiar daca o sa trebuiasca masca. Stiu ca nu o vrei si nu o suporti, dar e un pret mic de platit. Situatia in Ro e chiar tragica si macar in al 12 lea ceas trebuie facut ceva. 

 

viviana, ce planuri de party are Silvi pentru maine? Curaj la dentist! Am si eu programare pe 9 Noiembrie pentru terminarea lucrarii la o masea. M-a uscat de bani si inca nu am terminat. 

 

Otilia, cam rar pe la noi! Am auzit ca a nins in Oslo. Voi aveti ceva zapada?

 

Lauranico, sper ca a iesit negativ testul ala si tu ai apucat sa te mai odihnesti. 

 

Fleur, ce fain suna patinajul! Spor lui Eric!

 

Ella, sa mananci o gelato si pentru noi la Venetia. Yum!

 

Roli, ai rezolvat ceva cu gazul? Tin pumnii stransi sa va mutati la timp.

 

corina, nici tu nu dai prea des pe la noi. Cum mai sunteti, ti-ai revenit ok dupa covid?

 

Deunazi am visat ca eram in New York si m-am intalnit cu antmil! Ehh.. vise!! Mi-e dor sa o citesc si pe Ioana, daniela, rox, anja.... 

 

Iar m-am intins si a revenit si barbatul de afara inghetat si am stat la povesti cat si-a facut un ceai, s-a dus sus la munca. Eu astept telefon de la dr. de familie, sper sa ma asculte. Mi-a fost asa rau in ultimele saptamani ca imi vine la propriu sa scot tot de prin interior cu mainile mele. 

 

O zi frumoasa! 




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -