Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#21
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 12:56

 

 

Si efectiv nu reusesc sa ma inteleg cu ei, cu cei de la scoala, toata lumea se supara daca pun intrebari ca "si asa suntem intr-o situatie grea, nu stim nimic , nu ni s-a spus, nu sunt teste etc" (cele 2 dne diriginte). Cum Doamne iarta-ma sa nu ti se spuna cand in ordin MEC-MS scrie negru pe alb la articolul 6? Pai cei din scoala trebuiau sa invetele pe dinafara ordinul ala, sa-l manance pe paine, nu sa se dea loviti. Efectiv, ne-au lasat balta, Iar in ordin nici nu scrie ca ti-l poti face si pe cont proriu, asta e culmea. Scrie ca se face la cabinet la scoala, si daca nu se poate in scoala, se cheama o echipa mobila DSP.

Monica,

nu ca as vrea sa pun paie pe foc, dar e albastra situatia la voi. Adica nu au stiut atata timp ca e pandemie, ca incepe scoala si trebuie sa se organizeze ? Aleluia

 

La noi la scoala( la nemti) au trimis personalul auxiliar de la after school si unii pedagogi la un curs de autorizatie de  testare la crucea rosie. Nu e mare filozofie. In continuare se testeaza copiii si personalul nevaccinat de doua ori pe saptamana. ( scoala primara).  La centrele de testare sunt asistente medicale, medicii fac numai anamneza si vaccinuri.

 

Luminita aia de la caputul tunelului nu prea se zareste. Mai degraba emigrati. Nu e usor, dar nici imposibil.



#22
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 13:04

Da! Hai sa plecam toti , ca in toate celelalte tari curge lapte si miere la teava in bucatarie! 



#23
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 13:06

Monica, eu in locul tau as cere sa vorbesc cu directorul, m-as duce cu ordinul ministrului in mana si i-as cere sa respecte ce scrie acolo. 

Dupa cum ziceam saptamana trecuta, nici diriginta lui Rares nu a spus nimic de testele in ziua 8 la scoala, ba chiar le-a zis ca trebuie sa faca teste pe banii lor. S-a dovedit ca era ea paralela cu ce se intampla in scoala. 



#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 13:10

Judoka, stiu.... am senzatia ca ei acolo sunt comozi, nu au chef sa faca anumite lucruri, si nefiind o scoala cu copii din familii vulnerabile (adica cu oarece posibilitati materiale, dar normale, nu cine stie de avuti, ca nu suntem nici unii asa, sau or fi, dar nu ma intereseaza), atunci se culca pe o ureche, ganduindu-se ca se vor descurca parintii, sa-i duca la testari, sa plateasca...

Si da, par picati din luna, de parca vad ordinul ala prima data.

Doamne fereste... in alte tari merge sa reloci personal pt testari aici la noi ar iesi un taraboi in toata regula.

In Europa orice masura este agreata, aici, nu, pt orice se ataca la Curtea Constitutionala cu masri sanse de castig. Acum vor sa conteste limitarile impuse de certificatul verde. Si certificatul verde nu e inventie romaneasca, se aplica in toate tarile UE si nu numai...dar sunt astia mai cu mot. Si nu inteleg cu se poate castiga asa ceva, in conditiile in care nu se poate anula in nici o tara europeana. Eu una nu am auzit.

 

Habar nu am unde sa emigrez, la ce reputatie au romanii... Voi macar sunteti de ceva vreme, cand inca nu emigrase atat de multa lume...


Editat de monicabo, 30 septembrie 2021 - 13:11 .


#25
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 13:18

eu zici ca traiesc intr-o tara paralela> la scoala la C au si cabinet medical si se fac testari, cand e cazul. ca o paranteza, au si cabinet stomatologic si cabinet de consiliere psiho-pedagigica si chiar functioneaza. ptr vaccinare va veni echipa mobila de la DSP - a venit deja o tura la cei 16+

au masti ptr toti elevii si dezinfectant in toate salile si pe holuri , adica tot ce le trebuie.

 

la mica la gradinita situatia e cam la fel...nu au cabinetul la ei in cladire, e o anexa de la un liceu dar au cabinet la liceu si se fac testari la cabinet. 

 

cred ca tine doar de managementul scolii, de dorinta si de implicare...



#26
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 13:25

Da! Hai sa plecam toti , ca in toate celelalte tari curge lapte si miere la teava in bucatarie! 

Laura, nu curge, nu mai sari in extreme, dar macar daca muncesti si esti serios, ai rezultate si poti sa le oferi educatie copiiilor, ca ei sunt importanti. 
Si nu esti asa victima sistemului, ca observ discrepante f mari de la o scoala la alta.

 

Era numai un schimb de idei cu Monica, nu trebuie sa o iei mot a mot.



#27
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 13:27

 

cred ca tine doar de managementul scolii, de dorinta si de implicare...

Corect,

 

In alta orine de iedi, nu mai caut subiectul, ati rezolvat cu usa ? 



#28
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 14:21

Corect,

 

In alta orine de iedi, nu mai caut subiectul, ati rezolvat cu usa ? 

o sa caut si eu subiectul sa vad cine mi-a dat ideea salvatoare...ne fixasem doar pe ideea cu 2 usi una langa alta dar mi-a sugerat cineva, nu mai stiu cine, o alta abordare. se pierde putin din spatiu dar e ok. am vorbit cu constructorul si cu echipa si au agreat ideea asa ca o sa am 2 bai, una normala cu cada, wc, chiuveta  si una foarte mica cu wc si chiuveta si cu o usa foarte ingusta. sunt tare bucuroasa ca s-a gasit solutia asta.

multumesc de intrebare!



#29
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 14:59

Mersi, asa voi face.

Astept sa vad daca primim un raspuns la o petitie de am trimis-o din partea clasei, in care ni se cer explicatii pe marginea acestui fapt.

Daca nu se intampla nimic, voi cere o audienta.

Monica, eu in locul tau as cere sa vorbesc cu directorul, m-as duce cu ordinul ministrului in mana si i-as cere sa respecte ce scrie acolo. 

Dupa cum ziceam saptamana trecuta, nici diriginta lui Rares nu a spus nimic de testele in ziua 8 la scoala, ba chiar le-a zis ca trebuie sa faca teste pe banii lor. S-a dovedit ca era ea paralela cu ce se intampla in scoala. 



#30
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 15:22

Monica, la noi, la ambele licee ni s-a dat formularul de acord pt. testare si ni s-a spus ca va recolta o ASISTENTA, nu MEDIC. E clar ca nu respecta oridinul ala, ca nu vor sa se implice, ca ce mare lucru sa plateasca parintii. Nu-ti trebuie facultate sa urmezi instuctiunile de pe testul ala. Eu l-am testat alaltaieri pe Marc acasa. N-a fost nici o filosofie. Am bagat batul cat a simtit el ca e la fel cu testul pe care i l-a facut cand am plecat in concediu.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -