Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate

530 raspunsuri la acest subiect

silvi8

silvi8

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 12:04

Buna ziua!

Laura, Strumphy, sanatate bolnavilor vostri!  [flo2]

nu am noutati. m-am intors la birou unde e un frig de zici ca ne pun la conservat. in vara aveam 40 de grade in birou si ne plangeam  acum avem 16 si iar ne plangem. cine sa ne mai inteleaga? [batcap]

• 0

roli25

roli25

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.166 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 12:17

Silvi cam inuman la biroul vostru. Eu mi-as pune o aeroterma langa birou.

• 0

silvi8

silvi8

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 12:28

a adus astazi o colega un calorifer electric pe ulei dar e mascat, ca  nu avem voie sa punem in priza nimic, teoretic. dar inteleg ca in toate birourile au.

avem foarte multe calculatoare si aparatura si cica se suprasolicita sistemul. sper sa nu ia nimic foc. oricum la un birou de 40 mp si plin de geamuri nu cred sa se incalzeasca prea curand. 

dar, am priveliste de nota 10.  [:-)))] vad vapoare pe Dunare si copaci in toate curorile 

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.460 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 12:37

Pai Silvi, te plangi pt ca nu e normala nici o situatie: nici 40 de grade, nici 16. Ideal ar fi undeva 21-24 de grade. Ma bucur ca sunteti mai bine!  [flo2]

Laura, Sanatate Biancai. Imi pare rau ca a luat virusul. Surprinzator totusi, ca erau doar cativia in clasa, deci cu distanta, vaccinati toti, purtau masca, aerisit, deci cam toate protectiile la un loc  [batcap]  [batcap]  [batcap]

Strumphitza, sanatate nepoatelor si surorii tale. Noi am finalizat ieri schema de vaccinare pt fete. Sper sa fie ok. Ele nu au avut covid pana acum (cel putin nu stim sa fi avut) si sper sa fie protejate prin vaccinare. Mai trebuie sa treaca 10 zile incepand de azi incolo si apoi au dreptri depline.  [:)]  Noi suntem vaccinati din luna mai, in curand cred ca ne ducem la doza 3. Deci in casa suntem imunizati toti. Purtam masca in interior si in exterior pe unde e mai multa lume, evitam zone cu multi oameni. Mai mult nu avem ce face, decat sa ma inchid in casa pe termen nedeterminat, ceea ce nu voi face. Imi pare rau ca tara trece prin aceasta criza, ca mor oameni, ca traiesc drame... imi pare rau si nu o spun cu usurinta: unii au patit-o pe barba lor: nu am crezut in nimic decat in posturi tv obscure, in oameni care sunt orice, numai medici nu, in tot felul de leacuri minune, daca tu ajuni sa negi evidenta, ca exista un virus pt care exista o protectie (vaccinul), atunci.... chiar nu stiu ce sa mai zic. Dar am obosit sa fiu solidara cu astfel de oameni. Nu ma bazez decat pe mine, merg pe mana mea si gata. Dar nici nu am de gand sa "stau la cutie" pt a proteja oameni care nu vor sa se protejeze... e absurd ce se intampla, este peste puterea mea de intelegere. Atatea tari si-au vaccinat oamenii si nu s-au iregistrat tragedii provocate de eventuale efecte adverse. Ma indoiesc ca tari precum Germania, Franta, Statele Unite, UK, Olanda, Danemarca, Suedia Elvetia si multe altele si-au vaccinat oamenii pentru a-i omori sau pentru a-i lasa cu probleme de sanatate pe viata. Nu ar avea nici o logica... oamenii aia au de muncit, au de cotizat, au de platit taxe si impozite, au de platit credite, de sustinut economiile fiecare, putin cu putin... 

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.680 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 12:54

Asa, sa continui...

Laura, imi pare de Bianca, nici nu mai stiu ce sa zic. Ca am zis deja ce tristete ma apuca cand aud de copii bolnavi.

O sa fie bine si foarte bine.

============

Mihaela, mult timp nu mi-am revenit. Silvia 18 ani. Parca ieri era micuta, vorbeam de caluti, faceai facultate acolo,  aveai stress de vorbitul in public, parca Diana alaltaieri a absolvit si am vazut pozele cu bucuria, veselia lor facand cu mana din masini, parca acum un Craciun am primit de la tine un calendar cu pozele tale (il am si azi).

Trece atat de repede timpul asta. Si copiii nostri cresc, cresc, devin majori...

Sanatate ii doresc si o viata foarte frumoasa. Cea mai frumoasa viata posibila.  [flo2]  [pup]

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.680 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 12:55

Buna ziua!

Laura, Strumphy, sanatate bolnavilor vostri!  [flo2]

nu am noutati. m-am intors la birou unde e un frig de zici ca ne pun la conservat. in vara aveam 40 de grade in birou si ne plangeam  acum avem 16 si iar ne plangem. cine sa ne mai inteleaga? [batcap]

[:)]  

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.680 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 13:01

Ba, Monica io o sa-i protejez in continuare si pe aia care nu vor sa se protejeze.

Ca daca se imbolnavesc, in drumul lor spre spital o sa ia si cativa care nu au nicio vina, care poate ne sunt copii sau parinti, sau prieteni.

Nu nu sufar de vreun sindrom de extrabunatate. Poate de unul de luciditate.

Am chiar o lista neagra.

• 1

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 19.530 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 13:04

Laura, Sanatate Biancai. Imi pare rau ca a luat virusul. Surprinzator totusi, ca erau doar cativia in clasa, deci cu distanta, vaccinati toti, purtau masca, aerisit, deci cam toate protectiile la un loc  [batcap]  [batcap]  [batcap]

Ei, lasati ... au fost putini in ultimele zile, dar ea ar fi putut sa se infecteze cand au fost toti in clasa. Daca erau putini nu inseamn ca  nu stateau cate 2  banci, cot in cot, in pauze nu stateau grupuri-grupulete unul in altul.  Eu am legat nr mare de infectari cu vremea rece si ploile care i-au facut sa nu mai iasa in pauze afara, ci sa stea toti in interior inclusiv cand mananca, adica sigur fara masca. 

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.460 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 13:16

Laura...da asa este, vremea rece favorizeaza transmisibilitatea, ca nu se mai iese afara, la aer, vorbesc si de scoala, si de timpul liber...

Credeam ca au fost putini in clasa 1 saptamana - 1 saptamana si ceva, de aceea nu m-am gandit la o infectare de dinainte. Mai ales ca Delta asta are perioada de incubatie ceva mai mica.

Dar in fine, nu conteaza... bine ca sunt simptome usoare. [flo2] Daca om mai avansa cu vaccinarea in timp si covidul se va rezuma la astfel de simptome de raceala, atunci nu va mai fi atata haos in societate, masuri, restrcitii etc, pt ca virusul nu va mai provoca atatea daune.

Sanatate multa!

Si mie imi plac merele alea. Sunt dulci-acrisoare la gust?

Editat de monicabo, 18 octombrie 2021 - 13:36 .

• 0

roli25

roli25

Membru de baza

• Membri
  • 5.166 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 14:52

Pai iesitul afara in pauze si aerisitul claselor tine de organizarea si regula scolii. La noi ies in curte, acolo si mananca, fie ploaie sau frig, ca de aia au haine. La ore, mereu e un geam deschis. Acum ca stau unii langa altii...ce adultii nu stau bot in bot in birouri inghesuite, sau ies la tzigari si barfe ... barfesc la distanta sa se auda?  [:D] . Lasand glumele deoparte, conteaza mult geamurile deschise si iesitul afara, indiferent de vreme.

• 0

Intrebari Panica

• Probiotice

Eugenya1
    - Astăzi, 14:52

• Lavy84
    - Ieri, 15:15

• Implantare?

georguajam
    - Ieri, 14:57

• Dinu iulia
    - Ieri, 09:19