Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#261
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 10:58

  Roli, o sa iau și eu partea buna, e relaxata și e bine PTR psihic. Eu am fost mereu tocilara, nu cred ca m.am dus vreodată la scoala fără sa învăț sau fără lecțiile făcute…mereu ma stresam și ma agitam și cred ca nu mi.a ajutat prea mult.

Eu n-am fost tocilara, adica nu invatam /stresam din constiinta, ci din constrangere, ca mi-era groaza de perdaful pe care-l primeam acasa daca veneam cu note mai mici de 9. Din alea "cutare de ce a putut mai mult, tie ce-ti lipseste, etc". 

Eu nu-i cert pt note, dar Ii cert daca vad ca-i doare undeva si nu invata daca stiu ca au un test, sau nu-si fac teme din indolenta. Al mare e mai serios, al mic e putoare mare, deci trebuie sa stau la fundul lui sa-l imping. Ma oftica insa, sistemul nostru de educatie, care se bazeaza pe invatat lectia pe de rost, facut tema si gata, e copil bun. Nu-i pasa nimanui de inclinatia copilului, nu se eforteaza nimeni sa cute acel ceva bun, pe care il are fiecare copil, care invata bine sau nu .

 



#262
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:01

Ziua buna! 

roli, sanatate multa! 

Viviana, imi pare rau pentru matusa ta! Sanatate multa ! Silvia cum e?

 

Eu am amandoi copiii acasa online. La Rares in clasa sunt 3 colegi deodata confirmati covid. La Bianca sunt 5 (din 27) cu teste pozitive, inclusiv ea [:(]. Saptamana trecuta au fost doar cei vacinati la scoala, dar se pare ca era o colcaiala virala incredibila in clasa lor. Joi a avut o stare de indispozitie, fara sa poata spune ce o doare, doar nu se simtea bine. De vineri nas infundat si muci. Si cam atat. I-am facut un test joi, era negativ, sambata i-am facut tin nou test pt ca trebuia duminica sa ne vedem cu niste prieteni cu copiii nevaccinati si nu am vrut sa ne injure dupa aia. I-a iesit pozitiv. Am vorbit cu medicul de familie, ieri a fost si de la DSP si au testatat-o. I-au facut test rapid si au zis ca daca ala e pozitiv, treaba e clara. Ca fac teste PCR doar daca cel antigen iese negativ dar ai in continuare simptome. 

Am tratat-o cu paracetamol, biosep, sinupret si vitamina C. Azi deja imi spunea ca nu mai are nasul infundat. Toti colegii ei nevaccinati au facut febra, au avut dureri de cap, de gat, tusesc. Ea dimineata era preocupata ca am trezit-o tarziu si nu apuca sa isi dea cu rimel sa se vada bine pe camera. Noroc ca profa cu care avea ora nu stia ca sunt in online toti si a intarziat vreo 10 minute. 



#263
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:01

Sa va povestesc ce a patit fino-nepotica mea la ora de religie.

E in clasa VI. E scoasa de la orele de religie din clasa I. Profa de religie preda la clasa lor de cand erau in clasa I.

Pentru ca nu are unde sa se duca sta in clasa in ultima banca, are un caiet in care deseneaza. Isi deseneaza pestii din acvariu.

 

La penultima ora, profei de religie i s-a pus pata pe ea. A intrebat-o: ce faci tu acolo? Nu ti-e rusine sa desesnezi in timpul orei de religie?

Nu am unde sa ma duc, e si covid si nu am voie sa ies din scoala, mai avem o ora dupa. M-as fi dus la biblioteca dar nici acolo nu am voie.

Cum itit permiti sa raspunzi? I-a luat caietul de pe banca: ia uitati copii ce deseneaza! pesti! rasfoieste caietul si il arata la toata clasa.

 

A facut mama ei asa un scandal! Acuma directorul a hotarat ca profesoara de religie trebuie sa isi ceara scuze de la nepoata mea in fata intregii clase. Mi-a placut asta maxim.

 

Mai, ce oameni, mai ce dobitoci. Io as fi dat-o afara. 



#264
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:23

Sambata , in ciuda prognozei, nu a plouat decat dimineata devreme putin, asa ca am reusit sa fac cam tot ce imi propusesem : strans merele, pus bulbii de flori, adunat gogonele si pus muraturi. 

 

Miniaturi atasate

  • 20211016_193511.jpg
  • 20211016_151929.jpg
  • 20211017_225714.jpg


#265
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:33

Hello, nu am decat vesti de sezon cum s-ar zice. Frig, urat, ploaie si covid. Sora mea din Bucuresti si fetele toate confirmate pozitiv. Sotul ei nu, inca. Pana acum fetele sunt ok ish, sora mea tuseste si o doare spatele, are tratament dar nu stiu exact ce, oricum se monitorizeaza. 

 

Multa sanatate bolnavilor si refacere rapida. Mai trec eu pe la voi cand iese soarele. 

 

O saptamana buna. 



#266
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:39

Sanatate, Strumphitza, surorii tale!

 

Imi pare foarte rau ca trec prin asa ceva, Tare rau.



#267
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:40

Abia astept  sa pun si eu gogonele si gogosari.



#268
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:53

Laura, Strumphi, sanatate celor din familii!

Laura, ai mere de care-mi plac mie. Nu stiu cum se numesc, eu le zic rosu cu verde. Zici ca merele astea  le-ai obtinut din meri de hornbach?



#269
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 11:55

Laura, Strumphi, sanatate celor din familii!

Laura, ai mere de care-mi plac mie. Nu stiu cum se numesc, eu le zic rosu cu verde. Zici ca merele astea  le-ai obtinut din meri de hornbach?

Multumim! 

Da, e copac cumparat de la un magazin de asta de bricolaj, Praktiker sau Dedeman. Nici eu nu stiu cum se numesc.



#270
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 18 octombrie 2021 - 12:00

Shtrumphita, sanatate multa celor dragi! E horror ce se intampla in tara!  [:(] 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -