Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#241
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 11:44

Viv, eu castanele le-am facut la cuptor, puse intr-un vas de iena...sa le tai coaja in cruce...15min cu o cana cu apa langa ele...15min cu apa turnata peste ele...reteta spune ca le poti lasa inainte de la le taia si baga la cuptor o ora in apa..ca sa se inmoaie coaja...eu le-am bagat direct si am pus apa peste ele, s-au cojit bine. 



#242
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 11:51

La noi au aparut in magazine decoratiile pt sarbatori  [:)] bine ca nu din septembrie, ci din octombrie. Nu am nevoie de nimic, am cumparat destule anul trecut, dupa sarbatori. 

Cadourile le iau din timp, nu-mi place sa alerg pe ultima suta de metri.

La inceput de decembrie fac bradul, vreau sa profit de el (sunt in tara 18-27 dec).  


Editat de Ella73, 15 octombrie 2021 - 11:51 .


#243
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 12:00

Ce bine ca azi e vineri  [pk]  [pk]  [pk] e soare cu dinti, dar e soare.

 

Ieri am aranjat gradina pt iarna  [:)] tuns iarba, tuns alunul, dus ce era de dus la boxa.

 

Mandra e bine, s-a obisnuit. Imi scrie, ne si vedem cand vrea ea. Are mult de invatat pt curs, au teste zilnic. Dar ii place, asta e important. 

Chanyeol (favoritul ei din Exo, care momentan e in armata) joaca intr-un muzical, la teatru...si-a luat pt noiembrie 2 bilete (in weekend, pt ca el atunci are liber din armata) si mai vrea sa ia unul...e fericita ca il vede live  [il] si in noiembrie e si ziua lui, va merge la cafeneaua tatalui lui (am fost amandoua in 2019 acolo, ne-am "imprietenit" cu el atunci). 

 

Eu sunt ok, ma mai cuprinde tristetea cand dau peste lucruri de-ale ei. Pisica doarme acum des in patul ei, ii tine locul   [:D]  

 

Cam atat de pe frontul de vest.

 

Weekend fain sa aveti. 



#244
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 13:13

Bine ca ati scapat.

La Andrei cum e, merg tot fizic? I-a trecut raceala?

M-ai lasat masca cu online-ul doar pt cei ce stau acasa cu covid, daca nu stau acasa pt covid, nu au voie. Au mai patit-o si altii, vad

https://www.digi24.r...-colegi-1699045

Doamne fereste...

Da, Andrei a merge fizic. Sper cat mai mult, ca au in scoala destule clase in online. Raceala a durat 2 zile. Cred ca de la el a luat si ta-su.



#245
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 13:29

Pauza de ceai si porridge [pofticios] Mmmm... ca tare buna a mai iesit azi. Am pus fructe uscate, mar, caise, stafide, curmale si ceva seminte si o lingurita de scortisoara si cardamom si a iesit atat de gustoasa. Am fiert-o incet pe soba vreo 20+ minute si a iesit super delicioasa, avand in vedere ca am facut-o cu lapte fara grasimi deloc si fara zahar, dar si-a tras zahar de la fructele uscate de le-am pus. 

 

Nu am cusut deloc nimic inca, prea frumos afara si soare deci am aerisit casa, schimbat lenjerii pe paturi, spalat, aspirat, sters praful si strans buburuze de pe pereti care au intrat gramada!  [help] Nu stiu de ce le tot place sa intre in dormitorul meu, dar am cules fix 1.568.923 bubuzuze si am inchis geamul! Gata huzureala pe azi la soare!  [:-)))]  

 

Ma duc sa tund iarba prin gradini ca tot e soare si frumos si Luni e zi de ridicat tomberoanele cu gunoi verde. O data la 2 saptamani la noi se ridica gunoiul verde si cel menajer, trai pe vatrai de 2 ori pe saptamana! [:D]  Ce sa mai zic de reciclabile care-s odata pe luna, prin rotatie hartia+cartonul si plasticul+sticla.  La noi in sat vad ca-s innebuniti sa isi scoata tomberoanele in fata casei de sambata dimineata desi mereu e aceeasi zi de ridicat, Luni dimineata intre 8-9. Eu nu ma grabesc, le pun in strada duminica seara sau Luni dimineata cand scot mandra la bus pentru scoala. Ce rost ar avea sa le scot asa devreme ca daca mai am gunoi de pus ma duc cu punga pana-n strada? Suna asta asa de parca as avea cel putin 2 mile din casa pana-n strada.  [batcap]  

 

Eu cred ca m-ati inteles gresit cu spiritul Craciunului. Daca Mr. e tare harnic si a luat deja toate cadourile pentru Craciun, sa stiti ca eu nu ii seman. Ba deloc!  [:-)))]  Eu nu am luat nimic si nici nu m-am uitat dupa ceva. Nu inca, mai am inca destula toamna, frunze ruginii, mure, veverite si castane de admirat si cioco calda de baut la gura sobei...  Cos eu de zor zane dar la ritmul asta o sa le termin dupa Craciun, ca vad ca mi-s tare ocupata cu forumul in ultima vreme.  [fri]  [:-)))]

 

Inca una si ma duc!  [soricel]  Am primit azi o lampa de am comandat-o acum vreo luna si a ajuns intr-un colet de pot sa ma impachetez si sa ma expediez in tarile calde.  [alcool]  [:-)))]  [:-)))]  Nu mai zic de cat bubble wrap a folosit doamna, pot sa inconjor casa de minim 3 ori, poate asa mai scap de incalzit si ies mai ieftin la factura de gaz  [:-)))]  Tare frumoasa lampa, abia astept sa se intunece si sa vad in ce colt de casa o pun. Nu imi dau seama acum unde s-ar potrivi. Mi-a placut designul si i-am aratat-o lui Mr. si el m-a facut sa o cumpar. Eu nu as mai fi avut nevoie de inca o lampa, dar na... acum dau vina pe Mr. ca am cheltuit banii.  [ups]  

 

Gata trancaneala, fug la tuns ierburile si apoi la cusut daca oi mai putea de oase&co. 

 

Weekend frumos! 

 

[fuga]



#246
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 13:49

buna!

In primul rand, sanatate multa celor bolnavi! 

Spor la treaba doamnelor harnice!  

Roli, sper din suflet sa gasiti o solutie cu gazul, daca nu ceva alternativ de incalzit. Nasol tare ! Ma bucur ca baietii merg la scoala. 

 

Strumphi, tata e vaccinat din aprilie -mai si vrea sa faca si doza 3 pana la sfarsitul anului . E bine, multumesc de intrebare. Munceste mult fizic, dar e bine. 

 

Eu am o stare gri. E frig, e plin de bolnavi si de discutii despre covid peste tot. Bianca are doi colegi de clasa bolnavi si un al teilea suspect (are test antigen deocamdata facut). Nu stiu ce discutii au mai fost intre ei la scoala (cei vaccinati merg la scoala  in continuare si sunt vreo 8 la ea in clasa) , dar ieri a venit stoarsa si fizic si psihic. A si plans .. E obosita, stresata, isi pune singura presiune pe ea cu rezultatele scolare, desi noi niciodata nu le-am cerut rezultate si performanta. S-a bagat si la clubul de excelenta la chimie si la revista scolii si la robotica si la un proiect cu schimb de elevi cu un liceu din Franta (acum zice ca la asta vrea sa renunte, ca la cum evleaza pandemia nu crede ca vor putea pleca in Franta si ea online nu vrea activitati in franceza) . Aseara am testat-o cu un test rapid antigen numai ca sa se linisteasca. Se agita ca daca a luat virusul de la colegi si il da bunicii  [smulgpar] .

Planuiam sa strangem merele din copaci maine si gogonelele ce mai sunt pe gradina, sa pun bulbii de flori inapoi in pamant , dar prognoza anunta ploaie ... Nu stiu ce si cat voi putea face. 



#247
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 14:04

Am intrat sa va salut si sa va doresc sanatate “ca-i mai buna decat toate”.

 

Strumph, idilic satucul tau, imi place mult cum il descrii…te vad cu ochii mintii cum te plimbi prin el. 
 

Laura, cum e Bianca e si fi-mea, la fel pune presiune multa pe ea. Are zile cand nu iese din camera ei, doar sta si face teme.

 

Ella, ma bucur ca Marcia incepe sa se integreze, va fi o experienta benefica pentru ea.

 

Saptamana viitoare avem vacanta, mergem in Franta. Sper sa avem vreme buna si sa reusim sa ne relaxam.



#248
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 16:06

Hello!

 

Strumphy, am vrut sa te citez dar nu stiu de pe telefon. Eu vin, dar sper ca mai pui ceva in ceaiul ăla… [:-)))]

 

Monica, m.au testat de doua ori pe ambulantă cu teste rapide. Nici urma de covid. M.am testat și eu acasă. La C și Flo s.au pozitivat instant. 
oricum, azi sunt mai bine, doar tusea m-a omorat.

 

eu m-a amuz de fetele voastre care învață, studiază și pun presiune pe ele pentru ca sunt la polul opus. La C e zero presiune și interes pentru note la fel, zero. Face multe lucruri, dar nu PTR școala. Acum se zsmiorcăie ca pierde antrenamentele, și prima ei competiție de biciclete, ca e sâmbătă pe 23 și e izolata pana pe 24.

face voluntariat la un Ong, chiar acum pictează PTR o expoziție la biblioteca PTR ziua Dobrogei, citește foarte mult…face multe dar nu pentru scoala [:)]



#249
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 16:52

Ei, lasa Silvia, ca Crina ta macar face multe activitati sportive si extrascolare. Eu am in aceeasi casa, din "acelasi ou" un individ care in septembrie cand o apucase batzaiala pe soara'sa ca e stresata ca incepe scoala, a declarat "ma doare in c*r !" A comentat ca il trimit la scoala dupa 8 zile de stat in online, ca nu vrea in clasa, ca acolo trebuie sa fie atent la toate orele. Online acasa e mai fain, ca se joaca si se hilizeste cu prietenii din clasa la orele ce nu il intereseaza. Inainte de teste citeste doar in seara dinainte (la matematica doar se streseaza mai mult, dar asta din cauza profei) , proiectele le face pe ultima suta de metri  (tema de vacanta la romana a terminat-o in a doua saptamana de scoala, bodoganind in comentariile sora'sii  "dar toata vara ce-ai facut?!" ). 

Are noroc ca e baiat istet si in final are rezultate bune , dar lenea si nepasarea sunt la loc de cinste. 

 

Pe de alta parte, decat dureri de stomac, insomnii si plansete ca sora'sa, mai sanatos asa ca el. 



#250
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 17:14

Laura, tu vorbesti de copiii tai sau de ai mei? [:-)))]

Fix la fel e si fi-miu [batcap] . Avem un app in care au programul, absente, note etc , ieri am remarcat ca nu-si facuse tema la istorie, a uitat sa-si ia carte de citit la engleza,  invata doar cand are teste (au 4 saptamani pe an in care dau doar teste, un fel de sesiune).

Dupa primul an de liceu amcomparat rezultatele lor (merg la acelasi liceu, aceasi materie si aproximativ aceiasi profesori), fi-mea are note putin mai mari in conditiile in care efortul depus de ea a fost mult mai mare.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -