Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#231
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 08:52

Buna dimineata,

Spunea un dr. aseara ca dupa 5 zile, un vaccinat ce are covid nu mai este contagios. si-a facut aseara un test rapid din nas a iesit negativ. Noi nu am luat. Iata la ce sunt bune vaccinurile.

 

Aseara am dat si eu putina caldura in casa. Nu doream, dar in dormitor se facusera 18 grade de imi ingheta nasul in somn.

Daca au anuntat astia vreme calduroasa peste normal octombrie-noiembrie o sa o inchid atunci.

Ca si pe mine ma sperie amenintarile astea cu scumpirile.

 

Traim niste vremuri nasoale rau. Dar asta este, atat timp cat nu sta in noi sa facem prea multe, aleg alea bune din alea rele, citesc mult, nu ma mai uit la stiri decat cu coada  ochiului, le ascult cu lobul urechii si duca-se.

 

Azi ploua in continuare si sunt vreo 8 grade. A scos CCS gunoiul  ca e zi de luat. I-am zis ca il duc eu si imi replica ca nu e treaba de fetite de parca atunci cand nu e acasa, pe ploaie si ninsoare nu tot fetitele il duc.

 

Strumphitza, imi place asta cu socializatul in jurul bisericii.



#232
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 09:12

Matusii mele ii da drumul azi din spital. I-a ajuns saturatia la 97%. E bine. Ma bucur.

a primit Remdesivir si dexa si ce i-or mai fi dat.



#233
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 10:00

Buna dimineata, 

 

a iesit soarele si e placut dar frig, mi-au inghetat piciorele ca am iesit pana pe prag desculta sa ii mai dau imbratisari mandrei si e frig, am inchis usa de urgenta dupa ei. S-a dus Mr. cu ea la poarta sa astepte bus ul si nu a stat mult ca era pe deal, il auzi cand intra in sat asa liniste e. 

 

Azi are Miss disco la scoala ultima ora chiar inainte de a veni acasa. Au voie sa se schimbe de uniforma in ce vor ei si in schimb le-au cerut o donatie in bani, cine vrea si poate. Si-a culeg in graba mare niste blugi brodati si 2 pulovere. O intreb de ce 2? Pentru ca nu stie pe care sa il ia dar o sa se hotarasca atunci pe care o sa il poarte.  [alcool]  Dupa ce si-a pus pantofii si geaca si-a adus aminte ca si-a pierdut bratara pe care si-o facuse pentru azi la disco. Oh vai, ce tragedie!  [fri]  M-am dus sus de urgenta sa ii caut bratara, care sincer nu stiu cum arata [:-)))]  mi-a explicat ea ce margele a folosit si ar trebui sa stiu ca doar eu le-am cumparat, dar nu am gasit nimic. I-am spus ca la cate carti si chestii are ea in camera ei una peste alta si nu face ordine decat de gura mea o sa o gaseasca la toamna.... O intreb daca nu cumva nu a pus-o in traista cu hainele de schimb pentru disco ca parca am vazut ca a pus vreo 2-3 bratari pe langa haine? A sarit imediat si alerga pe scari ca da, ca acolo trebuie sa fie! A iesit fulger din casa si eu alergam dupa ea desculta sa ii dau pupici si sa ii urez distractie placuta la disco.  [:-)))]

 

E Adele la radio acum cu noul single lansat azi.. vai, ce boring e! Ce atata verva in jurul ei habar nu am, dar sigur o sa o aud non stop la radio de o sa ne iasa pe ochi si urechi. Cand ma satur inchid radio si dau drumul la muzica mea din google music unde ascult ce vor urechile mele.  [pk]

 

Ma bucur ca azi e Vineri si maine nu mai trebuie sa trezesc mandra devreme si poate apuc sa dorm si eu ceva mai mult si mai bine ca ma simt extenuata. Nu avem program decat Duminica si maine sper sa apucam sa batem vreo cateva cuie sa mai agatam pe pereti una alta si sa pun draperiile la snug ca imi vine canapeua sapt viitoare.  [disco]  Sa nu uit sa imi comand si lemne pentru seminee ca o sa dureze ceva pana vor fi livrate ca in ultima vreme trebuie sa astepti o gramada pentru tot si toate. 

 

Silvi, ma bucur sa aud ca sunteti mai bine! [flo] Te astept la gura sobei la un ceai? 

 

Viviana, soacra mea nu scoate tomberoanele. Daca nu e socrul acasa, ea nici nu se atinge, ca e treaba de barbat. [:D] La noi numai eu le scot si imi cam rup mainile din umar mai ales cele pline cu resturi de gradina ca-s grele tare si am pietris pe drive si e in panta si trebuie sa le scot in strada. Mr. nici nu stie in ce zi se ridica gunoiul si care tomberoane trebuie scoase ca in fiecare saptamana e diferit. Avem 4 feluri acum: menajer, reciclabil de 2 feluri ( hartie+carton si plastic+sticla)  si green/compostabil cu resturile de gradina. 

 

Mihaela, deja 18 ani are Silvia ta? Wow... ce au trecut anii! Mi-o aduc aminte micuta cu parul negru tuns scurt in ceva fustita/pantaloni scurti si tricou pe ferry cand v-ati mutat? Ma inseala memoria? La multi ani cu mare intarziere, stiu ca nu mai ai tort dupa atata vreme [:p] dar ii urez numai bine si sa fie fericita! 

 

Ella, iar te plimbi!  [hot] Mult succes Marciei, sa invete limba rapid si sa isi aduca aminte cu placere peste ani de experienta asta. 

 

Monica, mi-am adus aminte ca ai spus ca ai vaccinat fetele. Au avut ceva reactii adverse? Merg inca la scoala sau au trecut online?

 

Laura25, voi cum sunteti? Tatal tau cum se mai simte? Imi aduc aminte bine ca el a facut covid, s-a vaccinat dupa aia?

 

Aminna, tu nu te mai lauzi cu nici un concert? Esti cam tacuta in ultima vreme, sper ca totul ok la tine. 

 

Ia sa imi termin cafeaua si sa ma duc la papuseala mea ca mai am ceva degete de cusut. Mai trec eu pe la voi cand iau o pauza de ceai si indreptat gatul si spatele.  [8D]

 

O zi frumoasa!  [pup]



#234
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 10:01

Nici nu am cum sa intru in atmosfera Craciunului de la jumatatea lunii octombrie..

 

E pt unii mai sariti de pe fix  [biz] dar si astia ne dreseaza bine. Chiar ieri am fost intr un magazin gen baumarkt, superb era decorat.  [il] 
 

Strumpfi, tare frumos si idilic e unde v ati mutat. Si e bine ca fata pastreaza legatura cu prietenele ei. Poate o sa dureze mult timp, cine stie ? Si L. tine legatura cu doua colege de la primara. Sunt in scoli diferite acum. Mai se converseaza live, se mai si intalnesc, dar mai rar. Poate acum in vacanta de toamna sa se vada.



#235
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 10:12

Am scapat la mustata de online saptamana viitoare. La Marc in clasa e un caz, dar toata scoala ieri si azi sunt in online ca e concurs de directori pe judet. Deci, nefiind la scoala, nu e contact, asa ca de luni au scoala normala.



#236
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 10:29

Au avut prima doza deocamdata, duminica vor avea rapelul.

Ca reactii, la Andreea durere de brat vreo 2 zile si durere de cap prima zi, care i-a trecut la un paracetamol. Ana, ceva mai agresive, adica 2 zile de fabra, oboseala si dureri de cap + durere de brat vreo 2-3 zile.

Sa vedem cum va fi duminica, am emotii, ca unii oameni au avut reactii mai rele dupa rapel. Eu de ex. am avut cam la fel si dupa prima si dupa a doua.

M-am codit, m-am gandit cu vaccinul asta, dar la cum se prezinta situatia la noi, nu am mai vrut sa risc vreun covid naspa, mai ales ca ele la varsta si dezvoltarea lor, nu prea mai sunt "copii mici" (noi adultii l-am facut de indata ce am putut, cu ochii inchisi cum s-ar zice, am fost in jud Olt pt prima doza, ca acolo era cea mai apropiata programare - oarecum in zona noastra, ca nu ma duceam nici pana la Arad de exemplu)

Din pacate ele nu mai merg la scoala de saptamana asta, deluni, acum invata online :( Ar mai avea o saptamana de online (ca 14 zile au zis ca inchid scoala), sa vedem dupa aceea ce va fi. De cand a inceput pandemia, cu mici intermitente, doar online au invatat. Atata ghinion... cand au fost cotele mai mici, era vara si vacanta, iar primavara trecuta a fost draconic, adica a trebuit sa astepte sa scada sub 1/1000 si a scazut f greu.

 

Acum sper doar sa nu ne bage in carantina iar, pe toti, cum ne ameninta de cateva zile incoace, mi-e groaza iar de zile inchisa in casa si sa ies doar cu declaratii, atunci cand chipurile e o urgenta (cumparaturi). Eu daca lucrez de acasa de atata amar de vreme, pt mine e vital sa ies, sa ma plimb, sa iau o gura de aer, sa fac miscare (am eu grija sa nu fie aglomeratii). Eu nu stau la curte si iesitul, aerul, miscare sunt foarte importante pt mine, inclusiv pt psihicul meu. Nu mi-e suficient sa ies in balcon, acolo e static, eu sunt o persoana mai dimanica, imi place sa ies, sa umblu, sa explorez diverse zone (atunci cand calatoresc), nu sunt om exclisiv "de casa".

 

Monica, mi-am adus aminte ca ai spus ca ai vaccinat fetele. Au avut ceva reactii adverse? Merg inca la scoala sau au trecut online?

 

 



#237
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 10:33

Si pe la noi mai apar decoratiuni de Craciun in magazine prin octombrie. Uite acum nu stiu exact cum e, nu am remarcat nimic.

Dar tin minte intr-un an, era 10 oct si tronat in mijlocul magazinului (Metro parca) tot felul de orgamente si brazi artificiali. Si era o vreme insorita afara, efectiv in mintea mea nu se potrivea imaginea: soare si caldut + brad si ornamente.

De abia de prin a doua jumatate a lunii noimebrie am acceptat ca se apropie Craciunul :)))) si mi s-a parut intr-adevar atmosfera [il]

 

E pt unii mai sariti de pe fix  [biz] dar si astia ne dreseaza bine. Chiar ieri am fost intr un magazin gen baumarkt, superb era decorat.  [il] 
 

 



#238
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 10:48

Bine ca ati scapat.

La Andrei cum e, merg tot fizic? I-a trecut raceala?

M-ai lasat masca cu online-ul doar pt cei ce stau acasa cu covid, daca nu stau acasa pt covid, nu au voie. Au mai patit-o si altii, vad

https://www.digi24.r...-colegi-1699045

Doamne fereste...

 

Am scapat la mustata de online saptamana viitoare. La Marc in clasa e un caz, dar toata scoala ieri si azi sunt in online ca e concurs de directori pe judet. Deci, nefiind la scoala, nu e contact, asa ca de luni au scoala normala.



#239
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 10:59

Am cumparat castane ca sa intru in atmosfera ruginie si umeda a toamnei.

 

Acuma intreb: ce fac cu ele? Cum sunt mai bune? Fierte, coapte in cuptor?

 

Si apropo de castane. Am urmarit un serial danez care mi-a placut: Omul de castane.



#240
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 octombrie 2021 - 11:09

Eu si mon mari suntem diferiti.

Mon mari e obsedat de tomberoane, sa le duca la timp in fata portii, sa le bage in curte la timp. Un timp al lui.

 

Mie mi se cam rupe. Adica daca le uit in fata portii pana seara  nu-i bai. Pentru el e nenorocire. Daca intr-o zi uit sa il scot, nu-i bai, doar vine de 2 ori pe saptamana, am doua tomberoane. Sunt mai manfisista.

 

La multe sunt asa. Mai putin la ignoranta omeneasca.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -