Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A treia doza de vaccin - DA sau NU?

vaccin covid

161 raspunsuri la acest subiect

#81
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 ianuarie 2022 - 23:14

@andacos

 

daca nimeni nu ar face teste de anticorpi, cum s-ar putea stabili intervalul optim dintre dozele initiale si dintre dozele initiale si booster?

 

nu nivelul anticorpilor determina capacitatea corpului de a lupta cu boala?

 

ca sa nu mai zic de persoanele care nu dezvolta imunitate in urma virusului sau vaccinarii - anticorpi 0. sau de cele care s-au infectat de multiple ori.

 

costa 95 de lei la synevo.

Pai văd ca nu e clar cit durează imunitatea, unii zic zece săptămîni, alții 6 luni, o bijbiiala totala.



#82
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 ianuarie 2022 - 23:14

Ch-Dana, ca si Velvet, probabil ai facut covid. Dupa Covid ai reactii puternice la vaccin.

 

nu a facut covid. la unele persoane, vaccinul produce reactii fix ca simptomele de covid.



#83
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 ianuarie 2022 - 23:25

@andacos

 

daca nimeni nu ar face teste de anticorpi, cum s-ar putea stabili intervalul optim dintre dozele initiale si dintre dozele initiale si booster?

 

nu nivelul anticorpilor determina capacitatea corpului de a lupta cu boala?

 

ca sa nu mai zic de persoanele care nu dezvolta imunitate in urma virusului sau vaccinarii - anticorpi 0. sau de cele care s-au infectat de multiple ori.

 

costa 95 de lei la synevo.

Eu nu stiu ca boosterul sa se faca in functie de citi anticopri ai.

 

La noi boosterul se face la 6 luni dupa a doua doza-desi am citit ca se poate face si la 4 luni, insa nu e conditionat se nicio analiza anticorpi.

 

As intelege testul asta, daca valoarea anticorpilor ar avea vreo valoare -ceva d egenul nu ai nevoi de booster, sau vaccin in general pentru ca ai x anticorpi.

 

Insa atita timp cit vaccinarea nu e influientat de nivelul anticorpilor...e fix vax albina.Cum am spus, doar pentru constiinta proprie.



#84
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 ianuarie 2022 - 23:27

In Elvetia multi dintre cei nevaccinati isi fac acest test.

Din 16 octombrie persoanele care au anticorpi (din pacate nu cunosc eu valorile) pot obtine un pass sanitar valabil 3 luni.

Nu am auzit de asa ceva-sigur nu inseamna ca nu e posibil.

 

Insa de ce doar Elvetia, nu cred ca antivaccinistii din alte tari nu ar aduce asta pe tapet si nu s-ar introduce in toate tarile.

 

ediz. Mi s epare o nedreptate(ca sa nu spun prostie) daca asa ar fi,de ce doar pentrui antivaccinisti, de ce nu si pentru cei ce au facut un vaccin-o doza, si au dezvoltat anticorpi destui.De ce nu pentru cei ce au trecut prin boala?


Editat de andacos, 03 ianuarie 2022 - 23:29 .


#85
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 ianuarie 2022 - 23:32

Cita vreme plătesc din buzunar analiza și sistemul are disponibilitate sa le satisfacă curiozitatea, de ce nu?

o da...asa un sistem bazat ca cel romanesc...dar da, mie mi-e clar ca asa incaseaza sume frumoase.

 

Imi amintesc ca am auzit la tv cind eram in Romania, ca e tara cu cele mai multe teste anticorp din Europa(parca Europa, nu cred ca s-a raportat la tot globul).



#86
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 04 ianuarie 2022 - 04:04

Nici mie nu mi se par relevante analizele de anticorpi făcute așa de oricine, de curiozitate.

Niște rude din țară își făcuseră testul la indicația medicului de familie ( culmea). Aveau ceva anticorpi deci concluzia lor a fost că nu aveau nevoie de vaccin.



#87
saynever

saynever

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 04 ianuarie 2022 - 10:55

Nu am auzit de asa ceva-sigur nu inseamna ca nu e posibil.

 

Insa de ce doar Elvetia, nu cred ca antivaccinistii din alte tari nu ar aduce asta pe tapet si nu s-ar introduce in toate tarile.

 

ediz. Mi s epare o nedreptate(ca sa nu spun prostie) daca asa ar fi,de ce doar pentrui antivaccinisti, de ce nu si pentru cei ce au facut un vaccin-o doza, si au dezvoltat anticorpi destui.De ce nu pentru cei ce au trecut prin boala?

https://www.24heures...rs-303127039894

 

Aici este un articol din ziarul local, care explica mai bine decat mine (pentru cei ce inteleg franceza), insa in mare articolul spune ca persoanele care pot prezenta un test serologic recent pozitiv, pot obtine un pass sanitar (scuze, din 16 noiembrie si nu octombrie cum am spus inainte). Acest pass sanitar este valabil doar 90 de zile. Dar dupa cele 90 de zile pe baza unui alt test serologic pozitiv se poate prelungi. 



#88
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 04 ianuarie 2022 - 11:15

Test serologic pozitiv = test PCR pozitiv = ai avut covid. N-are nici o treaba cu analizele de numarare de anticorpi.

 

Eu mi-am facut o analiza d'asta de detectare de anticorpi. Este o analiza de singe, nu PCR nazal. Tocmai ca voiam sa stiu cum stau cu anticorpii, la 11 luni dupa ce am avut covid. Am platit-o din buzunar (cam 16 euro) si am avut noroc ca infirmiera a vrut sa mi-o faca, aveam prescriptie pt alte analize de singe. Concluzia a fost ca nu (mai) am anticorpi, ca si cum n-as fi fost vreodata bolnava. Facusem cu 4 luni in urma o doza de vaccin, dar pe rezultat scrie ca nu au fost numarati (eventualii) anticorpi dati de vaccin, asta ar fi inca o alta analiza si nu cred ca se face pe undeva (cel putin nu in Franta).



#89
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 04 ianuarie 2022 - 11:19

In Elvetia multi dintre cei nevaccinati isi fac acest test.

 

In Franta se recomanda la copii.

Mi se pare un lucru f bun, pt ca acum a inceput vaccinarea acestei categorii si pt ca , probabil, sunt multi care au facut boala fara sa stie.(ei nedezdoltand , in general, forme grave sau simptomatice).

Daca ai anticorpi, se face numai o doza de vaccin. Testele sunt decontate de catre casa de asigurari.



#90
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 04 ianuarie 2022 - 11:23

 

Daca ai anticorpi, se face numai o doza de vaccin. Testele sunt decontate de catre casa de asigurari.

Asa da !





Etichetat si cu vaccin, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -