Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

5 ani, lipsa pofta mancare


32 raspunsuri la acest subiect

#1
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 13:10

Buna ziua! 

Ce sfaturi aveti, dragi parinti, legat de un copil care nu vrea sa manance mai nimic. Analizele i-au iesit OK, medicul a spus caci conform acestora, nu are motive sa nu manance.

Totul a culminat cu un eveniment petrecut vinerea trecuta.

Rezumat: el de mic manca oti cu TV-ul, ori cu  telefonul. A avut o perioada in care manca si o farfurie de ciorba, insa avea multe scaune pe zi. De vreo doi ani, a inceput sa manance mai putin, insa scaunele s-au stabilizat, atat ca numar, cat si dpdv al consistentei.

De vreo trei luni chiar, a devenit foarte mofturos. Mananca paste, asta de trei luni, o masa de seara. Mai mananca ou, a mancat (dar nu mai vrea, supa de galuste), miere pe maine vrea, acum doua seri a mancat 3 felii (a cerut el). Spune ca ii e foame, dar nu vrea sa manance decat dulciuri, biscuiti dulci, stiti dv.

Vineri am fost plecati si seara, la cina, noi am vrut sa-i servim masa. Ce inseamna asta: el se joaca pe telefon, noi cu lingura. La un moment dat, (desi nu mancase cine stie ce toata ziua, a spus c anu ii este foame), a vomitat. Asta este anormal la el, pentru ca nu face asta. Am zis sa iesim de la masa si am incercat peste o ora si jumatate, cand numai mirosul mancarurilor i-a provocat voma. O alta ora mai tarziu, voiam sa dormim, a cerut mancare, ca ii e foame. Am fost putin sceptic, stiind ca dupa voma, este bine sa nu manance, insa l-am lasat sa manance covrigi si alte chestii de genul (pe care le-a solicitat el). A mancat foarte bine si nu au fost probleme. Din acel moment, am decis ca nu mai trebuie sa-i dam sa manance si nu mai trebuie sa manance privind sau jucandu-se cu, telefonul.

Acum, se lasa rugat la masa si mananca paine goala, vrea iaurt, dar dulce, mananca paste, pufuleti, tot felul de chestii, numai ca nu vrea ciorba, supe, carne, nimic gatit.

Masa a devenit un cosmar. Sa va faceti o ideea, acum a mancat trei linguri de supa de galuste din care a selectat cu atentie zeama, fara nimic in ea) si doua felii cu paine prajita.

Repet: cere mancare, spune ca ii e foame, dar mananca ori dulce (ieri s-a si deranjat la burta), ori cateva alimente pe car ele numeri pe degete. Uneori vrea McChicken de la fastfood. Mananca jumatate. Ideea este ca de vineri, mananca tot ca inainte, dar singur.

I s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Ce ati facut? Vreau sa va spun ca mereu am avut dificultati cu masa, in ultimul timp insa, aceasta a devenit motiv de durere de cap. Ne stresam noi, il stresam si pe el.

Asa cum mananca, este activ ca inainte. Se joaca cot la cot cu ceilalti copii, nu se simte nimic la modul in care se comporta, doar ca nu vrea mancare sanatoasa.

Va rog sa scuzati lungima postului..eu chiar am incercat sa fiu succint.



#2
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 15:26

Fiica-mea pana la 12 ani a fost slaba rau...avea 28 kg la 1.40m...de cate ori am fost la medic (pt diverse), aduceam in discutie si greutatea ei...raspunsul a fost mereu acelasi : copilul mananca atat cat are nevoie, nu tb fortat (ea vomita daca o forta bunica)...iar atata timp cat e ok, se dezolta normal, nu are probleme de concentrare, nu tb facut nimic.

 

Trebuie insa sa-l invatati sa manance la masa, fara telefon etc...o alta idee : incercati sa-l implicati atunci cand gatiti, poate ajuta.

 

Nu stiu daca e ok faptul ca cere dulce. Nu ma pot insa pronunta pt ca nu sunt medic.

 

Fiica-mea manca insa ft bine la restaurant; isi alegea ea meniul, dar manca tot.

 

Dupa 12 ani a luat normal in greutate, s-a dezvoltat frumos. 


Editat de Ella73, 03 septembrie 2021 - 15:53 .


#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 15:38

Copiii sunt diferiti, unii mananca orice, altii au 3-4 feluri si s multumiti. Cunosc adulti sanatosi tun care in copilarie mancau maxim 2-3 feluri de mancare gatita, niciun fruct, nicio leguma proaspata si sunt perfect normali :-) 

Atata timp cat analizele sunt bune, se hidrateaza, de foame nu va muri.

Evitati sa tineti in casa mancaruri nesanatoase, iar cand il va lovi foamea va manca fix ce este, chiar daca nu este ceva sofisticat cu broccoli, ci o banala paine prajita. 

Cu cat insistati mai mult, cu atat se va incapatana sa refuze (varsta de 5 ani e "minunata" din acest punct de vedere). 



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 16:38

 

Ce sfaturi aveti, dragi parinti, legat de un copil care nu vrea sa manance mai nimic. Analizele i-au iesit 

Rezumat: el de mic manca oti cu TV-ul, ori cu  telefonul. A avut o perioada in care manca si o farfurie de ciorba, insa avea multe scaune pe zi. 

Vineri am fost plecati si seara, la cina, noi am vrut sa-i servim masa. Ce inseamna asta: el se joaca pe telefon, noi cu lingura. La un moment dat, (desi nu mancase cine stie ce toata ziua, a spus c anu ii este foame), a vomitat. 

Scuze, dar problema e numai la voi.

 

Asa ati mancat voi in copilarie? Ritualul mesei e important pt copiii, in masura posibilitatilor si cu programul din epoca de consum.

 

Se stinge tv ul, se ia telefonul, se aseaza toata lumea la ora mesei sa manance. Exempul parintilor e f important pt copii.

 

Si apoi de unde stie atata de fast food, de unde atatea dulciuri procesate, pufuleti, chipsi. Nu tot voi le cumparati ? 

El merge la gradinita ? Acolo ar mai socializa cu copiii si s ar lua sa manace unul dupa altul.

 

Am o prietena care nu cumpara cam nimic procesat din comert, chipsi, fast food, bomboane, bauturi acidulate, produse procesate, iaurturi cu asa zisele fructe,si copiii sunt bine mersi sanatosi.
Gatesc in casa, fac prajituri, nu le forteaza daca au vreun aliment care nu le place. Dar nici nu gatesc numai macaroane si pizza.



#5
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 17:18

Au mai fost discutii pe forum, poate te ajuta 

 

https://comunitate.d...ai-nimic/page-1

Sau poate vizita la un nutritionist v ar ajuta ?

Sau sa pregatiti masa impreuna, dar fara stres, presiune. 



#6
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 22:16


 

Al meu este inaltut. Pare mai mare decat este. Avea 22 kg acum vreo doua luni. La momentul actual a mai slabit, asa pare, nu l-am cantarit. Poate o fac maine.
Dulce vor toti copiii. Noi aveam probeme cu glicemia, era aproape mica (in limite, dar totusi) si medicul ne-a intrebat de dulce. Pana la trei ani, nu-i daudusem. Acum mananca Tictac, cate 3, de 3-4 ori pe zi, Kinder, sau gustari din faina (le-am enumerat mai sus, cred).
El a mancat...putin, mereu. Sau, chiar daca a mancat bine, a fost cu chin. Masa a fost un stres pentru noi, de la doua saptamani cand a refuzat laptele (formula). Fast food, o data pe luna sau si mai rar. Noi i-am dat de toate, fara a exagera, dupa cunostintele noastre, cu nimic.
Am avut o ruda care avea o disciplina stricta legat de alimentatia fetei. Este la liceu acum si rupe randurile cu orice prinde. Eu cred ca riscam si daca ii limitam accesul.
Va multumesc pentru interventii! Daca am omis sa raspund cuiva, a fost din greseala. Apreciez rapunsurile dv. Atrageti-mi atentia, va rog, daca am trecut peste ceva!


#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 23:11

Aruncati tictacul, nu mai cumpara asa ceva, da-i miere sa manance cat vrea , lasa-l pe el sa se opreasca , dar macar mananca ceva natural. Poate fi si cu paine. 

Sau daca ii place mierea poti sa ii dati paste cu branza , sau paste cu nuci macinate  indulcite cu miere. Le faceti impreuna, sa vada si el.

 

De ce insistati atata pe ciorbe si supe ? Eu mai mult de o data, doua , pe saptamana nu pot manca.. Fii-mea prefera sa manance supele facute la blender ( probabil e inestetic unblended)

 

Cartofi nu mananca? Cartofi dulci?

 

Daca tie nu iti plac anumite feluri de mancare, imagineaza-ti ca cineva pe hraneste fortat si mai pretinde sa iti si placa.Ce zici. Ti-ar placea?

 

Nu inteleg faza cu o data pe luna/o data pe saptamana, etc, fast food.Nu -i da niciodata ,daca nu esti de acord. Nu trebuie sa ai un program de fast food. Dar daca ai trecut pe acolo si copilul iti cere, nu fa o drama din asta. cumpara-i si nu acorda nicio atentie. Prefa-te ca nici nu a mancat. 

Cred ca e groaznic pentru un copil sa vada ceva ce isi doreste si sa nu poata manca si sa il mai si bagoslovesti cu explicatii



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 03 septembrie 2021 - 23:26

Nu mai dati telefonul unui copil de 5 ani!  nici macar pentru jocuri.

 

Kinder, tictac, covrigi, pufuleti , etc, cand cere ii spuneti ca nu aveti si ii oferi alte variane. Ii spui:  Nu mai avem tictac, vrei un muffin (de casa) sau o felie de branza?

 

Fructe nu mananca deloc?



#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 04 septembrie 2021 - 00:09

Nu stiu,

dfddf

parca raspunsurile tale sunt asa, prin invaluire. Tic tac asta e un mizilic, nu are nici o valoare nutritionala, calorica, nu prea pricep de ce tot il pomenesti.

Ma gandeam mai mult la obiceiurile alimentare, la ce desert ii oferiti, gen papanasi cu branza, fideluta/orez/ gris cu lapte, chec, budinci, fructe, placinte, clatite, friganele, etc, chestii din astea pe care le apreciaza copiii si sunt relativ sanatoase.

 

Se pot face sandwich uri haioase, batonete de legume, batoane de branza,morcovil smoothiuri.E plin net ul de idei. 
 

https://www.sunphoto..._copii/95099128

 

Dar inclin sa cred ca e mai mult vorba de atitudine si atmosfera dacat de idei de meniu.



#10
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 04 septembrie 2021 - 00:14

Ah, si fast food ul.

Nu e nici o obligatie sa ne ducem la ei.
Pe de alta parte suntem bombardati cu reclame, cu mancare plina de chimicale, cu reclame atragatoare cu desene animate pe iaurturile pt copiii, cu patiserii si shaormerii la tot pasul, cu lipsa educatiei nutritionale. Si cu cola  si mc do care sponsorizeaza mari evenimtente sportive. De toata jena.

Greu sa rezisti si sa te hranesti sanatos, dar nu imposibil.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -