Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentul la volan


99 raspunsuri la acest subiect

#81
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 21:10

Scuza-ma Michelle, dar in clasa a 12 un elev are nevoie de mămuca sa îl ia de la școala? De biciclete n-ați auzit? Norocul vostru e ca Hu a lua carnetul in state e o formalitate, in Uk e aproape imposibil sa iei carnetul numai după ce ai făcut citeva ore cu părinții. Din cite știu aveți autobuze/trenuri spre campusurile studențești. Mersul cu mașina proprie nu e obligatorie. Mulți se descurca minunat fără mașini, mai ales ca asigurările costa așa de mult. Odată ajuns in campus toată lumea se poate descurca fără mașini.

 

Aici nu se prea poate sa se mearga pe bicicleta 

Sunt zone de deal ( trebuie sa fii sportiv sa pedalezi) , nu e  infrastructura, nu sunt  trotuare, piste de biciclete,  plus ca districtele sunt f mari pe distante lungi. 
Noi nu avem tren si autobuzele sunt ff limitate doar pe strada principala atit. 



#82
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 21:10

Scuza-ma Michelle, dar in clasa a 12 un elev are nevoie de mămuca sa îl ia de la școala? De biciclete n-ați auzit? Norocul vostru e ca Hu a lua carnetul in state e o formalitate, in Uk e aproape imposibil sa iei carnetul numai după ce ai făcut citeva ore cu părinții. Din cite știu aveți autobuze/trenuri spre campusurile studențești. Mersul cu mașina proprie nu e obligatorie. Mulți se descurca minunat fără mașini, mai ales ca asigurările costa așa de mult. Odată ajuns in campus toată lumea se poate descurca fără mașini.

 

Aici nu se prea poate sa se mearga pe bicicleta 

Sunt zone de deal ( trebuie sa fii sportiv sa pedalezi) , nu e  infrastructura, nu sunt  trotuare, piste de biciclete,  plus ca districtele sunt f mari pe distante lungi. 
Noi nu avem tren si autobuzele sunt ff limitate doar pe strada principala atit. 



#83
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 21:23

Aici nu se prea poate sa se mearga pe bicicleta 

Sunt zone de deal ( trebuie sa fii sportiv sa pedalezi) , nu e  infrastructura, nu sunt  trotuare, piste de biciclete,  plus ca districtele sunt f mari pe distante lungi. 
Noi nu avem tren si autobuzele sunt ff limitate doar pe strada principala atit. 

Nu o să-mi spui ca de la tine nu sint autobuze/trenuri in localitatea unde e Will student, ca nu te cred. In Campus se descurca el. Ori și in campus sint dealuri? Încă mai timp sa ii plătești ore de condus cu un profesional, dacă ești așa îngrijorată.



#84
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 21:45

ma refeream  ca la noi in oraș nu sunt trenuri si autobuze sa circule lumea , copiii la școala .

 

A, nu …nu sunt îngrijorată. 

Facultatea lui William e ok, e in oraș. Iar ca sa vina acasă cica ar fi un tren care vine pana la un oraș la 30 min de noi… ori mergem noi să-l luam, e la vreo 2 ore distanță. 
 

 

 



#85
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 22:21

ma refeream  ca la noi in oraș nu sunt trenuri si autobuze sa circule lumea , copiii la școala .

 

A, nu …nu sunt îngrijorată. 

Facultatea lui William e ok, e in oraș. Iar ca sa vina acasă cica ar fi un tren care vine pana la un oraș la 30 min de noi… ori mergem noi să-l luam, e la vreo 2 ore distanță. 
 

La voi nu exista catchment area? Cum sint admiși copii la școala? Aia mici sint duși de mama. Tu oricum l-ai dus pe Will la școala pina in ultimul an. De ce sa ia un copil de 16 ani carnet? E o moda, nu o necesitate.

 

Si al meu e la 2 ore de condus, iar ca sa vina cu trenul trebuie sa schimbe, nu e comod. Preferam sa îl luam noi cind e cazul. In oraș are autobuz și tramvai, uber cind e foarte tirziu, ca mai merge la film. Merge și pe jos mult, dar e ok, se descurca foarte bine.



#86
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 22:54

Nu stiu ce inseamna catchment area.

Pana la liceu sunt duși de părinți , la liceu se schimba situatia ca au msi multe activități sau servici.

 

Cum spuneam, depinde de situatie…si zona geografică, sunt zone de deal( cum e o parte din orasul meu)  in care nu se poate circula cu bicicleta așa ca depind de autobuzul școlii ( limitat)  sau de părinți.
Autobuzul orasului merge doar pe  bulevard principal la diferite ore … sincer rar îl văd .

 

programul școlii e f variat, de la o școala la alta, de la o clasa  la alta… vin si pleacă la diverse ore

de ex programul lui William in clasa 12, luni ies la 2 , marți si joi la 2:30, miercuri si vineri la 12:30

o data intra la 8:30 alta data la 9 …

 

orasul vecin el la  șes nu ar fi probleme dar nu sunt piste de bicicliști traficul nu e safe pt copii sa circule singuri nu cred ca am văzut ca merg cu bicicleta sau pe jos decat cei care stau la 2-3 străduțe de școala 

 



#87
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 22:57

Plus ca temperaturile vara sunt si peste 100’ mori daca mergi pe jos 1 km… nici catelul nu-l dau afara mai mult de 5 min. 


Editat de michelle-usa, 23 mai 2022 - 22:59 .


#88
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 mai 2022 - 00:40

La mine in oraș Walkscore is 6-8 si bike score 6 .., punctajul e de la 1-100. Singurul loc unde ma pot duce pe jos, e un parc din zona.

 Car-Dependent.Almost all errands require a car

 



#89
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 24 mai 2022 - 13:15

 

Pentru noi a fost foarte obositor; în teorie ar fi trebuit sa conducă 3000 Km pana da permisul. 

Si cum verifica autoritatile ca ai nr de km ? 



#90
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 24 mai 2022 - 13:27

Judoka, care sunt pașii te Rog mult poate ma luminezi

Ăștia de la școala vb direct cu copilul . 

ieri a făcut 90 minute și a ajuns la 70 km la ora și a zis ca e mai bine cu 30 km /h. 

 

el face pe manuala și noi nu avem mașinile manuale 

 

deci, 

cate ore fac in Total? 12 cand e examenul cu politia? 
Cat durează ? 
am plătit 180 la tuv și Acu am de plătit ceva 499 baza și 199 online și încă 23. - 723€. 
ce mai urmează ?
 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -