Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii singuri la parinti


19 raspunsuri la acest subiect

#11
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 07 august 2021 - 07:16

Trist, foarte trist. Citind ce sfat oferi, oscilez intre un sentiment de dispret si unul de compatimire.

 

Ai reusit, m-ai impresionat. Sunt total socata ca poti spune asa ceva. [fal]

 

Edit. 1 litera. 


Editat de dana vio, 07 august 2021 - 07:17 .


#12
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 07 august 2021 - 11:26

Ma intreb daca stai in fata oglinzii si ai spune asa ceva, te-ai simti bine in pielea ta? Te-ai privi asa, senina, ochi in ochi?

 

Marius, nu ai dreptate. Exact cum initiatoarea subiectului ( sau oricine altcineva)  isi mai doreste un copil,persoana cealalta nu si-l doreste. De ce dorinta ei nu conteaza?



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 august 2021 - 11:53

Noi avem un singur copil. Asa a fost sa fie. Suntem o familie fericita si implinita.



#14
Delia34

Delia34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 07 august 2021 - 11:57

Noi avem un singur copil. Asa a fost sa fie. Suntem o familie fericita si implinita.

Frumos! Ma bucur sa aud ca va simtiti impliniti. Ati ajuns cumva la un numitor comun in acest sens sau pur si simplu natura le-a aranjat asa?Gen sa nu mai vina alt bebe. Daca nu sunt indiscreta [flo2]



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 august 2021 - 12:04

Da, a fost un moment - sau niste ani - mai bine spus - cand mi-am dorit si al doilea copil. Si nu venea. Eram chiar in curs de a apela la un FIV.

 

Insa chiar in timp ce faceam analize - am ramas natural insarcinata. A fost wow.  Insa am pierdut  sarcina la 12 saptamani. A fost foarte dureros insa am realizat ca trebuie sa ma bucur de ce am. Si sa fac - the best off - din situatia prezenta. 

 

Iesind din operatia de avort, cu lacrimi in ochi si inima franta - am inteles ca sunt de fapt complet implinita si nu mi-am mai dorit nici un copil pentru ca am inteles ca fericirea e relativa. Subiectiva. Si ca trebuie masurata in impliniri ale sufletului sau cu propriile mele criterii - nu in numarul de copii. 



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 07 august 2021 - 12:57

Marius, nu ai dreptate. Exact cum initiatoarea subiectului ( sau oricine altcineva)  isi mai doreste un copil,persoana cealalta nu si-l doreste. De ce dorinta ei nu conteaza?

Dorința ei a contat, au deja un copil. Acum o fi rindul lui sa aibă o opinie.



#17
Delia34

Delia34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 07 august 2021 - 13:18

Dorința ei a contat, au deja un copil. Acum o fi rindul lui sa aibă o opinie.

La primul a fost dorinta din partea ambilor, 100% [:)]



#18
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 07 august 2021 - 14:34

Am fost copil singur la parinti si m-am simtit foarte bine asa, mai ales vazand relatiile intre frati din jurul meu (inclusiv din familie). Tin minte ca la cutremurul din 1977 ai mei au vrut sa adopte un copil si am facut ditamai criza, i-am acuzat ca nu ma iubesc si ca vor sa ma schimbe :D

 

Din cauza varstei, am un singur copil. Nici daca nu ar fi fost restrictia de varsta nu as fi vrut 2.



#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2021 - 15:32

Marius, nu ai dreptate. Exact cum initiatoarea subiectului ( sau oricine altcineva)  isi mai doreste un copil,persoana cealalta nu si-l doreste. De ce dorinta ei nu conteaza?

Cu altceva nu am fost de acord. Mai exact cu asa ceva:
Delia34 eu zic sa te gandesti bine si poate faci copilul si fara acordul sotului  [:I]  [ascuns]   [masc]

 

A face un copil este o chestiune de acord comun. Altfel este o forma de "viol" sau "abuz de incredere" sau de "lipsa de respect" depinde de context.

Este adevarat ca pot sa existe nuante, feluri de a fi de a privi de a actiona diferite si din aceste motive sa apara sincope sau de ce nu chiar probleme. DAR, este un mare DAR, acestea se rezolva impreuna indiferent de rezultatul final. un copil este o asumare comuna "nu o fraiereala" a unuia sau al altuia. 
Toate dorintele conteaza si pro si contra, ele sunt fundamental egale si echivalente. Si doar partile doritoare au sarcina sa isi regleze relatia si modul in care ajung sau nu la o concluzie comuna oricare a fi aceea. 

Tine de a fi corect si demn intr-o relatie. Daca relatia este de genul: lasa ca-l fraieresc eu pe el/ea, atunci este trist.



#20
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 13 august 2021 - 22:05

Eu am fost singura la parinti pana la 12 ani si am in continuare mentalitate de copil unic. Ma inteleg foarte bine cu frati-miu dar n-as zice ca avem o relatie de frati, diferenta a fost prea mare si am fost mereu in etape diferite de viata. Barbati-miu tot singur la parinti a fost si impreuna avem doar un copil (nu am mai vrut alti copii) - sincer niciunul nu am avut vreo problema legata de asta. Am observat ca fata de oamenii care au frati avem tendinta sa legam prietenii mai stranse.

Nu cred ca suntem egoisti sau egocentrici (stiu ca asta e principala legenda legata de copiii unici).

 

Sfatul sa faci un copil impotriva vointei sotului este extrem de prost (ma gandesc cum ar fi fost pentru mine sa fiu pacalita in felul asta). Copiii trebuie sa vina pe lume doriti in masura in care e posibil, altfel sufera inutil.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -