Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dorinta neimpartasita pentru al 2-lea bebe


11 raspunsuri la acest subiect

#11
Delia34

Delia34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 06 august 2021 - 11:33

Silvi, minunata intorsatura povestii voastre! M-a luat cu piele de gaina, in cel mai bun sens [:)] . Pot sa te intreb la ce varsta a venit a doua minune? (ma simt presata si de timp la 34..)



#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 22 august 2021 - 19:03

Delia, eu te sfatuiesc sa nu renunti la ceea ce doresti si sa insisti sa discuti cu sotul, cu calm, explicand ca pentru tine e important ca el macar sa iti asculte argumentele.

 

Cat despre el, ai spus destul ca sa mi permit sa cred care sunt motivele:

"copilul e insa foarte energic si solicitant si nici n-a dormit prea bine muulta vreme."

Si ce ai mai scris, nu mai citez, ca el e mai comod si prefera sa se relaxeze decat sa se joace cu copilul. Si ca fiind copil unic la randul lui, i se pare super.

Astea sunt argumente importante pentru barbati....suna cinic dar asa e. Instinctul matern e altfel decat cel patern si e normal sa fie asa. Nu inseamna ca nu ar fi un tata implicat si pentru al doilea copil.

 

Ai un pic de rabdare cu el si continua sa insisti. La varsta ta inca ai timp sa abordezi totul cu tact, fara sa strici armonia familiei.

 

Sa-ti spun un pic si din povestea mea, situatia a fost diferita dar dorinta de copil exact aceeasi.

 

Am ramas insarcinata neplanificat (in mod aproape miraculos as zice) cu fostul meu partener, dupa trei ani de relatie. Nu eram casatoriti dar traiam impreuna exact ca un cuplu casatorit. El nu a fost deloc de acord sa pastrez copilul. I-am spus clar de la inceput ca il pastrez. In cazul meu varsta a jucat un rol decisiv, 42 de ani, ultimul tren clar. El nu mai voia copii pentru ca avea deja doi din prima casatorie si o comunicare dificila cu fosta sotie.

Eu am tinut-o pe a mea, am mers mai departe cu sarcina, m-am ocupat de toate, am mers singura la analize si ecografii, etc. I-am spus lui ca imi asum tot ce presupune cresterea copilului si ca nu am nici o pretentie de la el. Si ca sunt de acord sa ne despartim daca nu ii convine.

In fine, nu ne-am despartit atunci, copilul s-a nascut, o minunatie de copil, eu am avut cateva probleme in cursul sarcinii dar nimic grav, diabet gestational si oarece tensiune, am nascut prin cezariana si totul a fost perfect.

Ne-am despartit peste cativa ani din cu totul alte motive, fara legatura cu copilul. El iubeste mult copilul, chiar daca initial nu l-a dorit.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -