Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dorinta neimpartasita pentru al 2-lea bebe


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Delia34

Delia34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 04 august 2021 - 20:07

Buna, dragile mele, urmaresc forumul de muulti, muulti ani, dar nu am postat pana acum. Am 34 de ani si un nazdravan de 5 ani jumatate, lumina ochilor mei. De-a lungul timpului am trecut prin multe stari legate de a avea sau nu un al doilea copil, fiind cu unele probleme la activ (o sarcina dificila, muulte luni, si chiar ani pot zice, nedormiti, depresie post-partum, RH negativ)..cu timpul am ajuns sa imi doresc din nou un bebic, dar fie cum o vrea Dumnezeu..Sotul e total impotriva, subiectul este indiscutabil si inabordabil din punctul lui de vedere, se fereste cu sfintenie si pare de neclintit. A mai trecut cineva prin asta? As fi curioasa de povesti similare sau orice sfat.

Va imbratisez virtual! [flo2]



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 04 august 2021 - 21:48

De ce soțul tău este împotriva acestei idei? Care sunt motivele și argumentele lui? 



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 05 august 2021 - 04:05

mai incearca sa vorbesti cu el. nu renunta ca vei regreta.

oamenii se schimba, situatiile se schimba, motivele si argumentele cu care a venit in trecut poate acum nu mai sunt valabile ...



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 05 august 2021 - 08:24

Buna Delia,

e greu de dat sfaturi, iar experientele si situatiile traite de fiecare sunt atat de diferite. Depinde care este motivatia sotului tau, ce situatie familiala a avut, ce modele a avut in familie, etc.

 

Am o cunostinta care a divortat pt ca sotul nu vroia copii. S a maritat peste cateva luni cu altcineva si au impreuna un baietel.
O prietena la care sotul isi dorea copii f mult, dupa al treilea copil (la distante destul de mici intre ei), a plecat de acasa din cauza stresului, a neintelegerilor. Nu e nici acum f responsabil pt copii. Ea se descurca cam singura. 
 

Iti doresc intelepciune si noroc. Bucura te de familia pe care o ai acum.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 august 2021 - 08:38

Cati ani are sotul tau? Ce Rh are?

Ai avut sarcina cu probleme, ai Rh negativ, ai nascut prematur, ai avut depresie post-partum. 

Sunt destule motive care sa il faca sa dea inapoi. 



#6
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 05 august 2021 - 10:29

Eu zic ca unii oameni sunt mai curajosi, mai luptatori pe cand altii bat pasul pe loc si ezita, invart dilemele pe toate partile, pun raul inainte. Si, pe langa firea fiecaruia conteaza ce experiente familiale ati avut fiecare.

Daca faci parte din prima categorie si vrei sa avansezi din punctul in care esti acum faci o lista cu motivele pro si contra. Pentru sot ca tu deja zici ca stii ca vrei iar timpul trece.

Le-as lua unul cate unul in discutie, ca de exemplu:

- Rh negativ: sotul ce Rh are? ai avut anticorpi in sarcina? ai facut vaccin?

- nastere prematura: am citit la alt subiect ce ai scris "niciun medic nu l-a considerat prematur per se". 

- depresie post-partum: in general la al doilea copil stii la ce sa te astepti, ai alt punct de referinta. In plus, cu cat iti doresti mai mult cu atat te incurajezi singura si conteaza acest aspect pentru psihicul tau.

- samd..



#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.639 mesaje

Postat 05 august 2021 - 10:37

Delia 34, am fost in papucii tai ca sa zic asa. Nu am ce sfat sa iti dau, pentru ca eu nu am reusit nimic, si am incercat tot felul :).

Cand eu imi luasem gandul cu totul, a ajuns singur la concluzia ca e mai bine 2. Habar nu am ce l-a facut sa se schimbe, nici el nu stie.



#8
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 05 august 2021 - 10:53

Delia,

poate el vrea sa te protejeze. 
 

Rh negativ nu e o problema medicala grava. Ce rh are copilul ? 

La fel si nasterea prematura. Depinde de circumstante si de evolutia copilului.

Eu am rh negativ, doi copii cu rh pozitiv, toate nasterile premature, la 37 de saptamani. Si a fost pana la urma ok.



#9
Delia34

Delia34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 05 august 2021 - 14:17

Fete dragi, va multumesc din suflet pt. atatea ganduri frumoase , nu ma asteptam la atatea raspunsuri [flo2] ! Sa le iau pe rand:

 

CorinaDani, sotul nu are argumente concrete. Pur si simplu comoditatea, posibil varsta (37), faptul ca si el a fost copil singur la parinti (si i se pare super), faptul ca lucreaza mult si in timpul liber prefera relaxarea la calculator decat jocul cu copilul (desi e un tata implicat totusi), intr-adevar, cum scria si Viviana, sunt valabile si motivele obiective precum depresia, Rh etc. Copilul e pozitiv, mi s-a administrat vaccinul, urmeaza de curiozitate sa imi titrez anticorpii. Intr-adevar, Otilia_v, copilul a fost f ok si nu l-a afectat cu nimic nasterea la 36 sapt. jumate, e insa foarte energic si solicitant si nici n-a dormit prea bine muulta vreme.

Judoka, ma bucur pentru voi ca e totul ok si te invidiez, in sens bun, evident. [:)] Am auzit si eu cazuri asemanatoare cu ce mi-ai povestit, intr-adevar ma tem ca nu ar fi implicat cu al doilea la fel de mult..

 

Ei bine, poate timpul le va rezolva pe toate..daca nu, va ramane probabil regretul si chiar vinovatia, desi Dzeu le stie mai bine pe toate..



#10
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 06 august 2021 - 07:33

buna!

 

eu zic ca e bine sa discutati deschis si sa afli mai intai de ce nu vrea sotul al doilea copil.

daca doar e foarte ingrijorat pentru tine atunci medicul il poate linisti si ii poate explica toate riscurile.

eu am nascut prematur la prima sarcina, la 35 de sapt. dupa 3 luni de stat in spital. o sarcina foarte grea, nasterea la fel, depresie, ani de nesomn...apoi am trecut printr-o boala dificila si nu am avut voie sa fac copii iar cand mi s-a dat voie sotul nu a mai vrut. in principal pentru ca prima sarcina a fost foarte grea si apoi pentru ca el a fost singur la parinti, daca era baiat aveam nevoie de inca o camera, deabia a crescut fata si o luam de la capat cu scutece, voma etc...

a doua sarcina a fost mult mai ok. am luat tratament din prima zi dar a fost bine. a trebuit sa fac cezariana si am facut-o la 38 de saptamani+ si totul a fost ok. diferenta e de 7 ani intre copii si totul e perfect.

pe sot l-am ``pacalit`` ca ii fac un baiat.  [:-)))] tu poti sa zici ca ii faci o printesa, printesa lu tata!

dr. i-a explicat riscurile si s-a linistit.

daca tu chiar iti doresti poti sa mai incerci o discutie serioasa, timp ai inca. [flo2]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -