Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Genii fara studii si idioti cu doctorat


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Myluckystar

Myluckystar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 02:47

Buna,acesta este primul meu subiect pe acest forum,desi va citesc de circa 16 ani pana acum nu am avut cont ,deci nu am postat.Dar simt o nevoie acuta,o senzatie care nu-mi da pace si as dori sa o impartasesc cu voi.Am citit mult,mii de mesaje in serile in care nu ma lua somnul,am citit povesti care mai de care,unele m-au facut sa empatizez,altele m-au trimis in marea gradina a Domnului daca intelegeti ce vreau sa spun.Oameni diferiti ,povesti diferite,fiecare exprimand partea lui de adevar,sau proiectia lui asupra unui eveniment .Ceea ce am vazut eu dinafara e durere.Multa durere.Numai ca orbiti de aceasta durere oamenii nu inteleg ca aici suntem pe net,nu e ca in real life,unde vazand cu ochii tai poti sa faci o diferenta intre adevar si exagerare sau minciuna.Oamenii in spatiul virtual sunt cine isi inchipuie ei ca sunt,se dau multe sfaturi,fiecare filtrand povestile prin experientele prin care au trecut el.Vreau sa trag un semnal de alarma mai ales pentru cititorii mai tineri ,pentru cei mai neexperientati care cred tot ceea ce aud.Sunt aici ca si in viata reala oameni care cosmetizeaza adevarul,care se dau drept altceva decat sunt si sa stiti ca nu sunt genii fara studii,sunt idioti cu doctorat,oameni pe care daca ii citesti spui Wow....ce tare,ce exemplu .Vreau si eu asa.Numai ca aparentele inseala,oamenii inseala asa ca va invit sa nu urmati sfaturile nimanui,daca aveti probleme cereti sfaturi specializate,de la psihologi pana la avocati ,nu parerea unor necunoscuti pe internet.Aceasta e umila mea parere si repet este adresata celor mai tineri.si mai vulnerabili dintre noi.Seara faina



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 13:48

Buna!

Da, este adevarat ce spui. Lumea virtuala este diferita de lumea reala. SI desi a inceput asa de frumos si idealist pe la inceputul anilor 2000... lucrurile s-au schimbat.

 

Accesul masiv la internet a schimbat o lume initial idealista si frumoasa intr-un loc in care fierare are o opinie despre orice.

 

Tinerii de azi sunt chiar mai afectati din pacate. Traiesc intr-o lume ireala, condusa de celebritati de plastic si idealuri photoshopate. Iar pentru ei va fi tot mai greu...



#3
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 14:05

Buna,acesta este primul meu subiect pe acest forum,desi va citesc de circa 16 ani pana acum nu am avut cont ,deci nu am postat.Dar simt o nevoie acuta,o senzatie care nu-mi da pace si as dori sa o impartasesc cu voi.Am citit mult,mii de mesaje in serile in care nu ma lua somnul,am citit povesti care mai de care,unele m-au facut sa empatizez,altele m-au trimis in marea gradina a Domnului daca intelegeti ce vreau sa spun.Oameni diferiti ,povesti diferite,fiecare exprimand partea lui de adevar,sau proiectia lui asupra unui eveniment .Ceea ce am vazut eu dinafara e durere.Multa durere.Numai ca orbiti de aceasta durere oamenii nu inteleg ca aici suntem pe net,nu e ca in real life,unde vazand cu ochii tai poti sa faci o diferenta intre adevar si exagerare sau minciuna.Oamenii in spatiul virtual sunt cine isi inchipuie ei ca sunt,se dau multe sfaturi,fiecare filtrand povestile prin experientele prin care au trecut el.Vreau sa trag un semnal de alarma mai ales pentru cititorii mai tineri ,pentru cei mai neexperientati care cred tot ceea ce aud.Sunt aici ca si in viata reala oameni care cosmetizeaza adevarul,care se dau drept altceva decat sunt si sa stiti ca nu sunt genii fara studii,sunt idioti cu doctorat,oameni pe care daca ii citesti spui Wow....ce tare,ce exemplu .Vreau si eu asa.Numai ca aparentele inseala,oamenii inseala asa ca va invit sa nu urmati sfaturile nimanui,daca aveti probleme cereti sfaturi specializate,de la psihologi pana la avocati ,nu parerea unor necunoscuti pe internet.Aceasta e umila mea parere si repet este adresata celor mai tineri.si mai vulnerabili dintre noi.Seara faina

 

Lucky us.  [batcap]



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 14:14

Luckystar - de fapt ce ai vrea sa ne comunici?



#5
Myluckystar

Myluckystar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 20:05

Vroiam doar sa subliniez ca acest site care a inceput frumos cu informatii despre doctori,cu tipsuri despre parenting incet incet s-a transformat  intr-o groapa virtuala de varsat offuri,si pot sa inteleg si de ce:a fi parinte uneori comporta si necazuri,dar in afara de a -ti povesti viata pe net si a cere pareri unor persoane pe care nu le cunosti poate ar fi bine sa vorbesti cu parintii tai ,cei care i-ti vor cu adevarat binele,sau cu un preot,un duhovnic.Sau daca problemele sunt mai grave cu un psiholog,cineva care e instruit sa vada mai departe care e radacina problemei.Eu stiu ca viata s-a mutat pe net dar totusi parca nu as incredinta cele mai intime probleme unor oameni care nu pot veni sa-ti stearga lacrimile , poti cel mult sa primesti un sfat,o informatie dar rezolvarea problemelor nu poti sa o faci decat personal,iar aici cumva oamenii chiar daca sunt bineintentionati sunt subiectivi.Sa dau un exemplu;sa zicem ca eu as da un sfat cuiva,chiar daca el expune cazul sau pe larg ,chiar daca da foarte multe amanunte parerea mea ar fi subiectiva,sunt in necunostinta de cauza,nu sunt implicata sufleteste si mai ales nu exista adevar universal,20 de oameni citind acelasi text pot da 20 de interpretari.Asta incerc sa zic,pe net putem fi oricine,un om cu intentii bune sau mai putin bune,de aceea cred ca e bine cei care sunt mai tineri sa se fereasca sa-si puna sufletul pe tava.E doar un sfat,nu e nimeni obligat sa il urmeze,just think about it.



#6
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 21:31

Yourluckystar am si eu o interbare:

 

Locuiesti in Romania?


Editat de ab5174, 09 iulie 2021 - 21:31 .


#7
Myluckystar

Myluckystar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 23:25

Raspund la intrebarea ta cu o alta intrebare:ce legatura are unde locuiesc?



#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 iulie 2021 - 00:11

unor oameni care nu pot veni sa-ti stearga lacrimile , poti cel mult sa primesti un sfat,o informatie dar rezolvarea problemelor nu poti sa o faci decat personal

Te inseli [:)]



#9
Myluckystar

Myluckystar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 10 iulie 2021 - 02:26

Ma bucur sa aud asta,si ma bucur sa aud ca ma insel.Daca sunt oamenii inca oameni ma aplec cu respect in fata lor.



#10
Myluckystar

Myluckystar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 10 iulie 2021 - 03:14

Am reflectat un pic , si tin sa precizez ca nu le stiu eu pe toate si nu pot intelege totul.Stiu din experienta personala cat de mult inseamna o vorba buna primita la momentul oportun.Mai stiu in acelasi timp ca atunci cand esti singur o bataie pe umar prieteneasca fie ea si virtuala te poate face sa zambesti si sa te ridici.Totusi nu toate bomboanele sunt roz,oamenii sunt atat de complecsi,de aceea opinia mea personala este ca viata trebuie sa fie decizia ta proprie, sa nu te lasi influentat de altii pentru ca tu va trebui sa suporti consecintele alegerilor tale,altii isi pot da cu parerea dar tu va trebui sa iti asumi ce va urma dupa ce ii asculti.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -