Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme apartament nou - viciu de construcție?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 15:42

Dragii mei,

Nu am mai intrat de o eternitate pe forum, cred ca de când era fi-miu în gimnaziu...și acum a trecut a 12-a

Am nevoie de un sfat, sant cu moralul la pământ. Anul trecut în luna iulie am perfectat actele de vânzare cumpărare pentru un studio de vacanță (o garsoniera) pe litoral. Bloc nou, finalizat în aceeași luna iulie. În septembrie m-am trezit la prima ploaie mai zdravănă cu apa pe pervaz la unul din geamuri. S-a nimerit ca era în bloc un tip care monta plase la alte apartamente, a venit, a verificat inchiderea si găurile de scurgere la mine, in sfârșit părea rezolvata treaba. Acum cu ploile astea în iunie și iulie, problema a devenit acuta. La al doilea geam, situat pe cealaltă latura, a curs apa pe perete de sub pervaz(pervazul însă fiind uscat), de am strâns pe jos cu prosopul. Am vorbit cu constructorul, a trimis in iunie un inginer care a dat cu silicon pe afara. Ce folos, ieri a plouat zdravăn și aveam apa pe perete, mai rău ca prima data. A venit, a văzut, a promis ca vine când se termina cu ploile. Ideea e ca nu e in regula, zic eu, siliconarea asta. 

As vrea sa știu acum, nu ar trebui scos geamul de tot (în ideea ca a fost montat prost)? Ar trebui sa se ocupe constructorul de asta și sa suporte și costurile? Întreb pentru ca el nu a pomenit nici o clipa ca ar putea fi un montaj prost. 

Se pare ca eu sant singura afectata din cele 21 de apartamente, cel puțin nu am auzit pe nimeni plangandu-se...

Va mulțumesc pentru orice idei și sfaturi!

Ingrid



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 16:21

Parerea mea este ca nu s-a facut hidroizolatie ca lumea la geamuri. 

Inainte de a se monta termopanul se pune o hidroizolatie. Este o membrana, ceva care se monteaza. Nu ajunge siliconul.

 

Am patit-o si eu.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 iulie 2021 - 07:49

ingrid, succes - intr-adevar chestiile astea sunt foarte stresante.

Eu cred ca trebuie sa suporte constructorul aceasta problema - pana este rezolvata.



#4
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 27 august 2021 - 13:16

Parerea mea este ca nu s-a facut hidroizolatie ca lumea la geamuri. 

Inainte de a se monta termopanul se pune o hidroizolatie. Este o membrana, ceva care se monteaza. Nu ajunge siliconul.

 

Am patit-o si eu.

Viviana, si cum ai rezolvat ? Oare trebuie scoase geamurile si pusa acea hidroizolatie ? Pe moment nu mai ploua in casa in urma celei de-a doua siliconari, dar stau cu ochii pe geam la fiecare ploaie. Constructorul mi-a spus acum o luna ca a facut geamurile cu o firma din Bucuresti si ca nu mai da de ei....vrajeala...

 

Ingrid



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 august 2021 - 20:25

La mine nu era casa gata, nu aveam inca pervazele puse si a mers pusa hidroizolatia.

M-a atentionat asupra chestiunii unul dintre muncitori care venise sa monteze cu totul altceva.



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 august 2021 - 05:37

Viviana are dreptate,trebuie o banda izolatorie candide pune geamul. Sigur trebuie scos și verificat daca a fost instalat bine și daca vândă a fost pusă suprapusa bine.
Altceva poate sa fie cazul in care daca ploua și bate ploaia direct in geam . Geamurile noastre au o scurgere  mică in rama care daca e infundata  din câteva auzit face ca apa sa se scurga pe lângă rama cumva in casa . 



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 august 2021 - 05:48

Noi am avut problema la “ sindrilele de pe casa”. Ne curgea apa in garaj nu știam de unde. Pana cabd sotulva observat ca 2 erau puse invers, cea de deasupra nu acoperea bine pe cea de dedesubt, plus ca era o gaura de la un cui. Veniseră câțiva experți și nevrecomanda sa scoatem vreo 2 m2 de acoperiș . Sotul cum a reparat asta in 5 min nu am mai avut apa in garaj.

#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 august 2021 - 05:56

Nu pot sa imi editez mesajul si s a scris aiurea . Flashingul banda izolatorie daca e tăiată, înțesapata sau pusa invers se strecoară apa. Îți pun niște diagrame sa înțelegi ce spun… vezi cum se suprapune la Colțuri și ordinea in care se instalează . Noi am schimbat toate geamurile la casa , înainte sa o tencuim și contractorul a văzut geamurile puse greșit. . A trebuit instalatorul sa scoată vreo 6 geamuri sa le pună la loc, ca erau puse greșit di contractorul cu tencuiala a zis ca ne intra apa in casa iar el nu garantează lucrarea. sincer unul din ele tot nu e pus bine are problema la un colț cred ca știu de ce … dar intra apa numai când e furtuna când bate ploaia intr un anumit unghi .

#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 august 2021 - 05:56

Poza 1



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 august 2021 - 05:59

Nu merge sa editez, sa pun poze dar uite link : window flashing diagram Mm… dah… nu merge sa pun nici link caută: diagrame Window installation images …


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -