Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


706 raspunsuri la acest subiect

#671
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 15:37

Fleur, da, acum ne prapadim de ras cand ne aducem aminte  [:-)))]

Da, da, ca paianjenul  sau ca Tom Cruise in Misiune imposibila  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#672
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 15:42

La noi e soare si cald, avem zile frumoase de toamna.

 

Am fost ieri la cumparaturi si la manichiura...azi am dat o tura pana la job..bine ca se termina saptamana, a fost una nebuna la job, am obosit  [zirea]

Maine vine baiatul cel mare al lui Marco in vizita; facem gratar, inclusiv cu mici de Dedulesti  [pofticios]

Duminica relaxare, nu avem nimic programat...cred ca fac un sufleu de conopida si le trimit saptamana viitoare si socrilor..mai nou gatesc o data pe saptamana si pt ei, le duce Marco mancarea.

 

Mandra cu pregatirile, informatii peste informatii de la scoala, de am ametit eu...de luni incepe si scoala online pt Seoul, sunt informatii generale, culturale etc...plus ca e ora din Coreea, asa ca e dimineata la noi...cursul de limba incepe pe 12 octombrie, ea va fi online 2 saptamani..nu e singura, mai sunt si altii (am vazut lista, sunt multi elvetieni, nemti si francezi).

 

Tot mandra e mereu plecata, se vede cu prietenele, cu prietenul..e ft ocupata pe ultima suta de metri  [:D] are abonament, asa ca merge cu autobuzul, trenul...am scapat, nu mai sunt sofer. 

 

Weekend fain sa aveti.



#673
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 15:44

Fleur, exact asa eram  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] si ma enerva si patul, ca incepea sa faca zgomot...si o trezea..si eram cu o mana si un picior jos, restul in pat..ma cauta in pat, sa vada daca mai sunt acolo  [:D] patul era de o persoana, dupa i-am luat pat dublu. 


Editat de Ella73, 24 septembrie 2021 - 15:44 .


#674
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 08:49

hello!

noi am fost in campanie agricola, am cules la vie, prima tura, am zdrobit  si o parte tescuit. am bagat porumb in porumbar...am pus pepeni la murat si am adunat gogonele de prin gradina...am avut ajutor de nadejde, C a lucrat cu taica-su si eu cu mica [:)]

mai avem de lucru dar i-am lasat pe bunici ca fetele au scolita. 

 

ieri a fost ziua tatalui meu si am fost la ei la masa, la pranz. a venit si Mihnea, nepotelul pitic si au avut fetele papusa. l-au dat de la una la alta, l-au gadilat, pozat si leganat vreo 2 ore. in week-end e botezu.

C nu are haine de botez pentru ca s-a inaltat iar si nu mai are haine de petrecere pe masura si nici pantofi, are 5 perechi de adidasi ca ea e mai pe stil sport, dar nu poate merge la botez asa. o sa fac un drum la constanta sa isi cumpere ceva decent de imbracat /incaltat.

 

Viviana, sanatate familiei tale extinse si bafta la dentist!



#675
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 11:07

Ziua buna! 

 

Noi am avut un weekend frumos, m-a dus sotul "in lume" de ziua mea, doar noi doi. Am fost in Maramures, unde nu mai fusesem niciodata. Inca odata mi s-a confirmat ca am copii mari si responsabili, au ramas singuri acasa si s-au descurcat extraordinar, au fost cuminti (au facut si curat) , au avut grija de animale, si-au facut temele si ce mai aveau ei de facut. A fost un tur de forta pentru ca am vrut sa vedem cat mai multe din locurile renumite. Cel mai mult mi-a placut la Cascada Cailor si cel mai impresionant a fost la Memorialul victimelor comunismului din Sighet. In rest, am luat palinca, am mancat bun, am profitat de timpul petrecut impreuna. 

 

Viviana, cum e nepotica? Sanatate multa! 

 

Silvi, si sora mea isi boteaza fetita in weekendul asta. Sa aveti timp bun si petrecere frumoasa! La multi ani fericiti si sanatosi sa iti traiasca tatal! Sa va bucurati multi ani de el! 

 

 

M-am ocupat si eu pe fuga aseara si azi dimineata de ceva ardei iuti de pus la otet, am facut niste pungute cu ardei kapia si gogosari taiati cubulete sa am iarna de pus in mancare, mi-am adunat ce rosii mai aveam coapte in gradina. E toamna din toate punctele de vedere!  



#676
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 11:38

Laura, la multi ani inca o data si ma bucur ca ai petrecut frumos.

Maramuresul e f departe de noi, e la capatul celalalt al tarii si nu am ajuns prea des, ultima oara in 2007. Dar de voi e cat de cat aproape, treceti Carpatii pe sus pe acolo si gata (ma rog, cat o dura acel "gata").

Copiii cum sunt cu scoala? Rares s-a intors? A facut test in ziua a 8a? Ce test se face, PCR sau merge si antigen?

Noi o sa intram in online probabil de saptamana viitoare... la naiba, creste asta ca Fat Frumos. Primii pe tara la vaccinare, primii pe tara la infectari... :((((  prea se bat cap in cap chestiile astea 2

 

Viviana, cum e nepotica ta, cum se simte? Sper sa nu fie covid, dar orice ar fi, sa se refaca reprede!  [flo2]


Editat de monicabo, 27 septembrie 2021 - 11:41 .


#677
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 12:10

Nu, Rares e pana joi acasa, Monica. El e vaccinat, nu ar trebui sa faca nici un test, dar diriginta le-a spus ca nu pot veni din ziua a 8-a decat cu test PCR pe cheltuiala lor. Ceea ce am aflat ulterior ca nu e conform ordinului ministrului, ca puteau face si teste rapide si ca le puteau face in scoala. Cum nici unul dintre parintii copiilor nevaccinati nu a zis nimic, am tacut si eu, mai ales ca la al meu nu era cazul de test. La sedinta cu parintii cu siguranta voi intreba care e de fapt regula (si ma duc si cu ordinul ministrului dupa mine) .

Problema este ca diriginta lor este o super faina profa, dar cu noi, parintii nu comunica aproape deloc. Doar 2-3 persoane din clasa au nr ei de telefon, ea nu e in grupul de watsapp al parintilor, comunicarea legat de cazul de covid si statul acasa s-a facut strict prin intermediul copiilor, noua, parintilor, nu ne-a zis nimeni nimic oficial. Eu nu am nr ei de telefon, nu am vorbit cu ea decat la sedintele cu parintii. 

 

 

Monica, eu nu cred ca se bate cap in cap vaccinarea cu infectarea. Bucurestiul este un oras foarte aglomerat, unde lumea foloseste intens mjloace de transport in comun, merg in birouri, fabrici cu alti sute de oameni. Procentul celor vaccinati nu stiu daca trece nici in Bucuresti de 50%  (si daca mai socotesti cati sunt cu domiciul in afara orasului, dar lucreaza in capitala, procentul e si mai mic), un procent mult prea mic pt a functiona cat de cat imunitatea de turma. 



#678
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 12:32

 

 

Silvi, si sora mea isi boteaza fetita in weekendul asta. Sa aveti timp bun si petrecere frumoasa! La multi ani fericiti si sanatosi sa iti traiasca tatal! Sa va bucurati multi ani de el! 

 

 

 

Multumesc!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

petrecere frumoasa si voua la botez. sa fie sanatoasa si norocoasa micuta!

chiar ai copii mari si curajosi. noi nu am fost nicaieri singuri de 13 ani [:)] si nici nu cred ca se va intampla prea curand.



#679
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 12:38

Buna de dimineata,

 

Pe nepotele+ mama le-a testat ieri dimineata, asteptam rezultatele.

Cea mare cu dureri de cap si oboseala nu a putut face scoala online ca nu s-a putut concentra. Parca azi era mai bine.

 

Unchiul meu, 74 ani, 8 luni de la vaccinare a facut Covid. E bine, forma usoara, ziua 8.

De la el a luat nevasta, nevaccinata, adepta sosoaca, ziua 3 stare echilibrata, mai rau neurologic.

===

 

Ieri a fost o zi minunata. Am avut musafiri din familie. am facut gratar.

Ne-am plimbat cu bicicletele, am fost in parc. Nu le venea sa mai plece. Aer curat si liniste.

Baieteii verisoarei (12 si 10) s-au certat pe o bicicleta.

Am avut si invazie de "plosnite greu de ucis", cu zecile. Baietii ca sa ma ajute le omorau pe capete. Aveam terasa plina de cadavre strivite, urat mirositoare, cu mate imprastiate si capatanile zburate (gasisera ei o metoda sa le zboare capetele). Le-am redat ierbii si pamantului, pe bucati, prin maturare.

Greu mi-a fost sa ii conving sa le lase in viata, calcam pe ele si ducem mate+putoare in casa.

 

Pe seara a venit fii-mea cu alti prieteni, dar noi pe la 11 ne-am retras.

 

Cam atat de la noi.



#680
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 12:44

Nu, Rares e pana joi acasa, Monica. El e vaccinat, nu ar trebui sa faca nici un test, dar diriginta le-a spus ca nu pot veni din ziua a 8-a decat cu test PCR pe cheltuiala lor. Ceea ce am aflat ulterior ca nu e conform ordinului ministrului, ca puteau face si teste rapide si ca le puteau face in scoala. Cum nici unul dintre parintii copiilor nevaccinati nu a zis nimic, am tacut si eu, mai ales ca la al meu nu era cazul de test. La sedinta cu parintii cu siguranta voi intreba care e de fapt regula (si ma duc si cu ordinul ministrului dupa mine) .

Problema este ca diriginta lor este o super faina profa, dar cu noi, parintii nu comunica aproape deloc. Doar 2-3 persoane din clasa au nr ei de telefon, ea nu e in grupul de watsapp al parintilor, comunicarea legat de cazul de covid si statul acasa s-a facut strict prin intermediul copiilor, noua, parintilor, nu ne-a zis nimeni nimic oficial. Eu nu am nr ei de telefon, nu am vorbit cu ea decat la sedintele cu parintii. 

 

 

Monica, eu nu cred ca se bate cap in cap vaccinarea cu infectarea. Bucurestiul este un oras foarte aglomerat, unde lumea foloseste intens mjloace de transport in comun, merg in birouri, fabrici cu alti sute de oameni. Procentul celor vaccinati nu stiu daca trece nici in Bucuresti de 50%  (si daca mai socotesti cati sunt cu domiciul in afara orasului, dar lucreaza in capitala, procentul e si mai mic), un procent mult prea mic pt a functiona cat de cat imunitatea de turma. 

Dap. Multi bucuresteni uita de zona metropolitana a Bucurestiului care cuprinde tot judetul Ilfov. Si de aici din Ilfov pleaca masa mare de oameni la joburi, scoli, facultati, in Bucuresti, aglomeratie urbana foarte mare. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -