Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


706 raspunsuri la acest subiect

#631
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 09:34

Si pe aici, in Bucuresti,s-a mai racit vremea... Naspa, mie imi place cand e mai cald, soare

Se va mai incalzi din nou in weekend



#632
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 12:59

Ella, felicitari si succes Marciei!



#633
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 15:24

Multumesc mult pt gandurile frumoase  [pup]

 

Ii e putin frica, dar a zis ca se va descurca..are prieteni coreeni si si-a facut si prieteni care merg cu ea la scoala...si e fericita pt ca va vedea si studenti coreeni la scoala, nu numai straini  [:D] a zis ca sunt destui coreeni frumosi care merg la universitate, asa ca cine stie [ph34r] stim unde e universitatea, am vizitat-o fara sa vrem; tb sa ajungem la un mall langa ea si taximetristul ne-a lasat la universitate  [:D] deci nimic nu e intamplator, sincer nu se astepta sa ajunga sa invete limba la universitate. 

3 zile merge la curs de limba la uni, 2 zile are diverse activitati la scoala unde ar fi trebuit sa faca la inceput cursul de limba.

 

Dupa ce a primit viza, a rezervat si hotelul pt carantina...azi am inceput sa facem bagajul, sunt multe lucruri pe care le putem deja pune in bagaj (medicamente, cosmetice si haine)...zboara premium economy (locurile sunt mult mai late si ai loc mai mult decat normal) si are 2 valize de 23kg, plus valiza de mana de 8kg...geaca de iarna nu-si ia de aici, isi cumpara acolo..haine la fel, doar strictul necesar...dar tot se vor aduna.

 

Mai e putin si pleaca, am emotii, chiar daca nu arat  [:I] la aeroport vor veni si prietenele ei, isi vor lua la revedere, fac si poze. 


Editat de Ella73, 21 septembrie 2021 - 15:51 .


#634
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 15:56

Weekend-ul a fost plin, ca de obicei  [:)] vineri am fost la plimbare la mexicani.

Sambata am fost cu mandra la socrii la gratar; era si cumnata acolo, asa ca si-a luat si ea la revedere de la Marcia.

Duminica cu vecinii la gratar la prietenii romani, am avut o vreme de cacao, ploaie si frig  [zirea]

 

Ieri nebunie la job, azi cam la fel...dimineata am fost cu Marcia la curatat dinti. 

 

Rolli, succes cu noua casa; eu as incepe deja sa impachetez ce nu folosesc  [:D]

 

Velvet  [pup] ti-am zis de planul B..poate, poate te incumeti  [:I]

 

Silvi, ma bucur ca esti bine.

 

Laura, numai bine in continuare mamei. 



#635
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 15:57

Hello!

 

va multumesc pentru gandurile bune.  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Ella, felicitari Marciei! ma bucur ca s-a tinut de plan si isi implineste unul din visele marete...bravo ei! deabia astept sa ne povestesti aventura ei. [flo2]

 

Viviana, mama mea are un smochin in gradina si a facut deja dulceata. eu as fi vrut sa le tin asa, sa se usuce dar nu stiu metoda...nu am deshidrator iar metoda cu cuptorul am folosit-o acum vreo 2 ani si nu a mers.

Poti sa ii ceri reteta mamei tale?

am o reteta, dar voi a stii mai multe.



#636
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 15:58

Noi deja planificam vacantele pt la anul: am hotarat sa mergem in aprilie in Columbia (am rezervat hotelurile deja, zborurile le rezerv in octombrie); in iulie venim in tara, la sf.lui august mergem cateva zile iar in Slovenia (la festival si ceva plimbari). 

 

Asa am realizat ce repede trece timpul, mai e putin si vine Craciunul. 


Editat de Ella73, 21 septembrie 2021 - 16:01 .


#637
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 17:08

Ella, mult succes Marciei!

 

Rolli, tin pumnii sa se alinieze planetele cand va veni momentul mutarii. E bataie de cap dar sunt convinsa ca merita.
Ce inseamna la Marc bilingv? Intreb deoarece la un liceu in bucuresti bilingv inseamna ca studiaza istorie sau geografie in engleza, restul materiilor sunt in romana. Cam putin din punctul meu de vedere. 



#638
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 18:00

Salutare, v-am citit dar am fost "pe tusa" zilele astea. De exact o saptamana am o gripa nasoala, am stat acasa 3 zile saptamana trecuta si abia de aseara da semne ca ar trece.

M-am testat bineinteles, nu e covid, se pare ca nici virusul gripal nu a murit. Am luat de l baiat care a avut muci 3-4 zile, eu am inceput cu nasul, apoi cu o tuse suieratoare seaca, apoi cu tusa productive in crize din alea in care scuipi si-ti zgudui tot corpul. M-am burdusit cu medicamente paliative, adica nu antibiotic, nu am fost la medic ca zilele astea e nebunie pe la urgente iar la clinici intai iti ia interviu, apoi astepti, etc. Nu am avut chef. M-am doftoricit singura si ca rezultat, stit voi, gripa trece intr-o saptamana cu medicamente si in 7 zile fara.

 

Partea buna din toate astea e ca fiu-miu a inceput sa doarma singur, yess. Nu a mai rezistat la accesele mele de tuse nocturna haha. Sunt mandra de el, a facut asta foarte usor fara probleme. Imi usureaza mult rutina de acasa, ca pana curand nu doar ca nu dormea singur dar nici nu adormea singur si ma astepta pana tarziu cand imi terminam eu treburile. Asa acum il culc la ora potrivita si se va odihni mai bine. A trecut intr-o alta etapa, tarziu, dar asta e, mai bine mai tarziu decat niciodata...

 

In rest nu mare lucru, scoala si casa si activitatile copilului. L-am inscris la inot si la scouts deocamdata. E inca toamna frumoasa aici.

Ieri a fost zi de vot federal, eu am votat cu anticipatie intr-un weekend ca sa nu stau la coada. O patanie ciudata a avut o colega, statea cu sotul la rand la vot, o soferita in parcare a pierdut controlul masinii (???) si a intrat in ei si in alti oameni de la rand. A ranit 8 persoane din care un copil de 5 ani. Colega a cazut cu capul de parbrizul masinii, sotul cu fracturi. Care e probabilitatea sa se intample asa ceva? Ceasul rau.

 

MA bucur pentru Silvi ca nu e nimic grav si bineinteles pentru Marcia, pe care o asteapta aventura vietii. Sa fie totul bine!

Roli, mutare usoara!

Velvet, nu mai stiu daca-ti raspund la subiectul asta sau la cel de pandemie, niciodata nu e prea tarziu s-o iei de la capat in alta parte, intr-o "tara cu apa calda", vorba ta.

Laura25, imi pare rau ca iarasi sunteti cu clasa online. Totul e facut pe dos in Romania in privinta scolii, imi pare tare rau de copii.

 

Saptamana usoara tuturor!



#639
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 18:02

Marion, asa e cum stii tu, liceul Cosbuc din Bucuresti, de exemplu, bilingv engleza, au f multe ore de lb engleza, de nivel examen Cambridge, istorie si civilizatie britanica, geografie Marii Britatnii - astea sunt in engleza, restul in romana... 

Asta inseamna sintagma "bilingv"

Liceu "cu predare in limba...." inseamna ca toate materiile (mai putin lb romana, logic) se predau in limba respectiva. Cum sunt liceul Goethe, cu predare in germana, Licee cu predare in lb maghiara din orasele din Transilvania etc.



#640
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 18:43

Multa sanatate!  [floare3]  Deci inteleg ca mai traieste si gripa, rau si anemic, ca i-a "luat fata" covidul, dar mai traieste.... 

Si noi asteptam aici in Bucuresti sa se inchida iar scolile. Dupa 2-3 saptamani de la incepere, dupa grafice in jurul lui 1 oct... creste aici ca Fat Frumos si vom ajunge in curand la 6/1000 si apoi iar online! Al treilea an... om vedea. Asta a fost prioritatea lor, strict activitatile economice, festivaluri, chestii de unde ies bani. Ca de la scoli nu ies bani ci intra, sau ar trebui sa intre....  [bang]  [bang]

 

Laura25, imi pare rau ca iarasi sunteti cu clasa online. Totul e facut pe dos in Romania in privinta scolii, imi pare tare rau de copii.

 

Saptamana usoara tuturor!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -