Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


706 raspunsuri la acest subiect

#391
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 06 august 2021 - 11:29

Ploua, ploua... [pl]

 

M-am culcat cu sunetul ploii batand in geam aseara, m-am trezit la fel... Mi-a cam ciufulit vantul si ploaia florile in gradina, dar nu-i bai ca or sa creasca la loc. Am fost sa salvez cateva si am adus in casa si am pus in 2 vaze mici pe geamul de la bucatarie. 

 

Azi e ultima zi de munca pentru Mr. si abia asteapta ca e extenuat. Sper sa apuce sa se odihneasca cat de cat in astea 2 saptamani libere, daca nu il car eu prin plimbari. Neaparat trebuie sa invat sa imi iau si eu carnet [autoroz]  ca aici mi-s rupta de lume rau de tot. S-a dus luxul transportului in comun din capitala... Oricum, am inteles ca lista de asteptare la instructori e minim un an din cauza lockdown urilor de le-am avut si cand nu au avut voie sa lucreze. 

 

Ieri mi-am rupt spatele prin gradini sa tund iarba si sa bibilesc pe la flori ca stiam ca incep ploile si vine weekendul si nu suntem acasa si luni e ziua cand vin si ridica gunoiul. Am 2 tomberoane pentru gunoi verde de gradina si nu imi ajung. Nu stiu ce fac la toamna cand o sa am de strans frunze la cati copaci am de jur imprejur... [ups]   Desi am si compost heap, nu o sa fac fata. Mai vad eu, mai comand un tomberon, dar nu mai am unde naiba sa le pun ca deja am 4 si mai vine unul acusi in vreo 2 saptamani. Ne introduc unul special pentru separat reciclabilele. Acum punem tot la un loc in acelasi tomberon hartie, carton, sticla, plastic.. dar din Septembrie o sa trebuiasca sa separam hartia si cartonul in tomberon separat. 

 

Ma plang eu ca nu am loc de tomberoane, dar vreau.. gaini!  [fri]  [:-)))]  Nu o pot convinge pe Sophia deloc sa ma lase sa imi iau cateva. Zice ea ca o sa fie prea galagioase si o sa o trezeasca si o sa se gaineze peste tot daca le las libere. Pai aiurea nu cred ca o sa le pot lasa, dar am destul loc in gradina din spate sa le fac casuta si loc de joaca inconjurat cu sarma sa nu vina in vizita Mr. Fox.  [:D]  O sa le las libere cand sunt eu in preajma, asa cum ma trimetea bunica cu gainile in drum la pascut sa am grija sa nu iasa in strada.  [:-)))]  I-as lua gaste sa iasa cu ele pe garla, dar alea chiar sunt galagioase, desi nu as zice nu la o gasca fripta la ceaun. [pofticios]  [:-)))]  Eh, mai vedem... aseara imi zicea sa ne luam iepuras de ala frumos pufos de casa. Pfii... numai pp de iepure in casa nu am nevoie. I-am promis catel cand ne-am mutat, dar nu dau eu 3 mii de lire pe un catel. Mai astept sa scada preturile ca de cand cu lockdown urile au innebunit cu totii si au crescut preturile rau de tot. 

 

A iesit soarele de cand tot trancan pe aici. Astept sa se trezeasca Miss si sa plecam la sarit in balti.  [:-)))]  Sunt cu pluta, stiu! [:p] 

 

Anja, bine ca ati ajuns inapoi acasa cu bine. Vor mai fi zile cu soare si mai incolo. Baietii ce mai fac? Mai merg la tenis si pian? 

 

Silvi, la gratar zici?  [yum]  Acum vreo 2 zile un vecin facuse gratar si mirosea atat de bine de imi venea sa ma duc sa ii bat in poarta sa vad daca a mai ramas ceva si pentru mine.  [:D]  Succes Crinei!

 

Fleur, sa iti traiasca tatal multi ani sanatosi! [cheers]  Drum bun inapoi spre casa!

 

Monica, chiar daca ati anulat planul cu Grecia sper sa gasiti ceva inlocuitor in Ro sau prin alte tari mai verzi  [:)]  Atat de multe locuri sunt prin Ro in care nu am fost si mi-as dori sa ajung, dar stiu sigur ca nu o sa le vad vreodata. Pana o sa am curaj sa ies din UK ma multumesc cu excursii prin Englezia ca e tare frumoasa si desi am tot fost prin diferite locuri de cand sunt in UK, tot mai am atat de multe de explorat. Nu pot zice nici de Londra ca am vazut-o si o stiu pe toata desi am locuit acolo 10+ ani. Cand locuiesti undeva crezi ca ai timp sa le vezi si cand colo trec anii si tot nu le-ai vazut pe toate. Deci eu te incurajez sa fii turist in Ro. Fac lobby si aici pentru Ro, nu vezi cum ii mituiesc pe astia cu vin si branza romaneasca?  [:-)))] 2 vecini mi-au spus saptamana trecuta ca urmau sa ajunga in Ro vara asta la un triatlon dar s-a anulat. S-au chinuit sa imi spuna numele orasului si sincer nu m-am dumirit pana nu am scos telefonul si am deschis harta Romaniei si mi-au aratat cu degetul.  [alcool]  Targu Mures era si nu vreti sa stiti cum tot il numeau...

 

Iar ploua.. mai multe balti, parau involburat... fericirea mandrei.  [bib]

 

Azi e sarbatoare, se vede ca nu am treaba si am chef de trancanit dar nu mai stiu ce sa va mai povestesc. 

 

Aseara cand tundeam iarba in gradina din spate am dat peste o broscuta micaaa.... am chemat mandra sa vina sa o vada. Pfii cat s-a jucat cu ea, saracuta cred ca o luase durerea de cap la cat de mult a tot alergat-o in cerc.  [:D]  [:-)))] La un moment dat imi parea rau ca am chemat-o sa i-o arat. A luat un bat si voia sa o ia pe bat, apoi zice ca sa o ia in mana...aha, try it!  [:-)))]  Numai broscute nu a tinut in mana, daca ar fi putut sa o prinda. S-a saturat si mandra de alergat in cerc si apoi i-a aratat drumul spre parau. 

 

A taiat niste bambus si a facut joc de X si O. A cules pietricele de pe drive si le-a scris cu pix acrilic si ne-am jucat stand pe buturugi langa den ul ei in spatele gradinii. L-a impodobit cu tot felul de le-a gasit in casa. Ahh si-a facut si sarma de intins rufe!  [alcool]  [:-)))]  a facut o gaura in pamant si a pus un bat, apoi unul sprijinit de den si de batul din pamant... si-a spalat si intins 2 masti, ba le-a pus si carlig sa ne le dea vantul jos.  [bib]  Cum erau mastile cand s-au uscat? Maro, desigur! de la batul uscat  [:-)))]

 

I-am comandat deunazi butterfly net sa poata alerga dupa fluturi sa ii prinda sa ii analizeze mai indeaproape. I-au ajuns aseara, dar azi precum ploua nici un fluture in zona. Tot aseara i-a ajuns in acelasi colet 2 blocuri de desen. Dupa cina ce faceam eu? Desenam!  [:)]  Nu am mai pus mana pe penson de cand eram de varsta ei. Mi-a pus blocul de desen in fata si mi-a spus sa desenez. Nu va arat de opera mi-a iesit din maini.  [help]  [:-)))]  A desenat si ea langa mine si sincer, ea are talent... eu deloc. Mie place mult cum deseneaza ea, mai bine spus cum mazgaleste caractere si face povesti pe seama lor. Mi-e mai mare dragul sa o vad si aud cand isi trage creioanele langa ea si incepe a mazgali. 

 

Gata, v-ati saturat de povestile mele? Ati adormit? Helloooooooooooo  [soricel]  [:-)))]

 

Eu cred ca am dormit prea mult si de aia ma hlizesc pe aici. Fac minuni cele 4 ore de somn!  [:-)))]  [:-)))]  Ori poate e de la pastile?  [clo]

 

 

[fuga]



#392
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 06 august 2021 - 11:32

Fleur, multumesc! la multi ani tatalui tau, petrecere frumoasa! [flo2]

 

eu nu prea mai cumpar carti pentru mine ca nu mai am prioritate. Crina citeste foarte mult si ii cumpar des, dar merge mult si la biblioteca. si cumpar multe si pentru Iuli, mai ales ca mereu au reduceri la copii.

in plus am inceput sa citesc ebook, e mult mai simplu, dupa ce termin de citit pentru mica si adoarme pot sa citesc si eu, fara lumina aprinsa, in orice pozitie. 

de la o vreme nu prea reusesc sa citesc mult ca mi se incetosaza literele. cred ca trebuie sa fac un control la ochi. 

Mersi Silvi, am uitat sa spun ca taica-miu nu mai vrea nici un cadou pentru ca si-a facut deja cel mai frumos cadou posibil pentru el: si-a schimbat masina cu un Duster nou-nout, in iunie. Asa ca....nu-i mai trebuie nimic!

 

S-ar putea sa te doara ochii nu neaparat de la un defect ocular, ci de la ecran. Cititul pe telefon necesita un efort special al muschilor oculari, eu evit, e altfel decat atunci cand privesti un film, de ex. (dublat ca sa nu citesti subtitrari). Alternativa ar fi sa iti cumperi un e-reader gen Kindle etc. la care ecranul are o luminozitate si un contrast speciale pentru citit (e o functie ceva cu paper sau paperback nu mai stiu). 

 

Ultima carte pe care am citit-o a fost continuarea Rebeccai, fara pretentii, asa ca pentru vacanta. Nu mai am decat cartile din propria biblioteca de aici (am sute dar le-am citit pe toate cele de beletristica, doar sa le recitesc). Asa ca trebuie sa ma duc sa-mi improspatez provizia de carti pt o saptamana. Este aici la un mall nu departe de noi un "targ de carte" permanent cu carti noi si second la preturi incredibil de mici. Recomand celor interesate care trec prin Iasi (Palas Mall).


Editat de Fleurdelise, 08 august 2021 - 09:24 .


#393
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 06 august 2021 - 11:34

Servus pinguini

 

Suntem in drum spre Viena, asteptam cu nerabdare ciolanul de la Prater  [:D]

 

Ieri a fost furtuna, a plouat  [zirea] asa ca ne-am odihnit, ne-am plimbat, am mancat gulas cu ardei iute. Noroc ca oprisem blugi si geaca, ca iar imi ingheta dosul  [:D]

 

Noi doar la Siofok am fost, e turistic, dar nu nebunia de la Mamaia. Plus ca hotelul are strandul lui, asa ca nu vin alti turisti. E plin de restaurante, baruri, ai de unde alege.

 

Tata e bine, nu-l mai doare decat  locul operatiei. Multumesc inca o data pt gandurile frumoase  [pup]

 

La vama la Nadlac nu era aglomerat ieri, la anul vom face tot la fel, evitam weekend-ul. Era si centru de vaccinare acolo, aveau J&J.  Am vazut ca tot asa un centru e la Otopeni.

 

Hotelul din Viena cere vaccin sau dovada ca ai avut boala sau test antigen/PCR.

 

Ungurii sunt ft relaxati, mastile nu se mai cer, doar distanta.

 

Vacanta frumoasa celor care sunt sau pleaca.

 

O zi faina sa aveti.



#394
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 06 august 2021 - 11:38

Fleur, la multi ani tatalui tau, cu multa sanatate  [flo2]



#395
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 06 august 2021 - 11:45

Strumphi, eu nu dorm, am citit cu interes!

Ce fain acolo la voi si mai ales ce fain pentru Sophia!

Cu scoala de soferi te incurajez calduros, go for it cat mai repede! Poate or fi instructori disponibili si la voi "la tara", mai putin ocupati decat cei din Londra.

 

Noi voiam sa iesim sa mai luam cate ceva pt. tata dar era a ploaie cu vijelie si n-am mai iesit, m-am apucat de gatit. Bors de cartofi si paste cu ton. Intre timp n-a mai plouat. Asa ca astept sa fiarba borsul, mancam si iesim.

 

Ciao belle!



#396
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 06 august 2021 - 12:05

Fleur, eu citesc cu o aplicatie cool reader, arata ca o carte cu pagini cafenii. e foarte ok. doar ca m-am babit eu prea tare cred. si dupa 8-9 ore la calculator la munca se simte.

 

Strumphy, daca te apuci de condus secretul e sa conduci zilnic, sau foarte des. eu am permis de multi ani dar nu conduc si nu ma vad in stare acum deloc. anul trecut, sau poate 2 ani, nu mai stiu am facut din nou ore de conducere si tot degeaba, nu mai stiu, nu mai pot, imi e teama. am luat inca o masina, cu cutie automata si tot la fel e. 

ultima data  am condus vreo 40 de km, pana intr-un sat lipovenesc si a fost ingrozitor. drumul pana acolo parca m-am descurcat dar in sat, unde era si un targ local si multe biciclete, carute etc am zis ca nu mai ies de acolo. 



#397
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 06 august 2021 - 13:28

Ziua buna! 

Eu trag de mine in ultima zi de munca inainte de concediu. Mai avem de facut bagaje, ceva cumparaturi, dar sper sa le scoatem la capat la timp. 

 

Shtrumphi, imi place maxim ce povestesti de miss , e super ca se simte asa bine ea cu ea, ca isi gaseste mereu activitati si distractii fara a sta cu ochii in electronice sau a avea nevoie de companie si parteneri de joaca. Suna tare bine ce povestesti de locul si oamenii unde v-ati mutat. 

 

Ella, drum bun spre casa, ma bucur pt voi ca v-a fost bine in tara si ca tatal tau e bine.

 

Fleur, La multi ani tatalui tau! Sa fie sanatos si sa va bucurati unii de altii multi ani.  

 

Viviana, sanatate multa soacrei! Sper ca e mai bine.

 

Silvi, succes Crinei! 

 

 

Ma bucur ca a tras o ploaie ieri, mi-a udat gradina dupa zilele cu temperaturi peste 30 de grade. Noi suntem bine. Am fost pe Ceahlau sambata. Greu, dar superb. Aglomerat sus la cabana, lume destul de multa pe traseu.

Copiii se bucura de vacanta : dorm pana tarziu, ies cu prieteni, lenevesc, citesc (mai mult de nevoie decat de voie). Dupa ce venim din concediu au zis ca se apuca si de repetat /exersat si ceva matematica si chimie. 



#398
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 06 august 2021 - 15:01

Salutare.

 

La noi aseara a fost furtuna cu bubuieli si fulgere. Azi s-a racorit. Suntem pe ultima suta inainte de vacanta. In week-end sper sa termin bagajele. Le si montam in masina si deasupra in cutie, sa ramana doar sa iesim din casa dis de dimineata, ca vom avea cca 14 ore pana la prima innoptare. Am adaugat la nr de ore de condus si ceva opriri si o marja de stat la cozi in vami.

Pana atunci mai avem de alergat stanga, dreapta, trebuie sa ducem catelul la Fagaras, si alte maruntisuri.

Copiii vin maine seara de la capitala. Sper sa ma mobilizez, cat mai e liniste in casa sa fac cat mai multe treburi.

 

Silvi, succes Crinei la maraton!

Laura, vacanta frumoasa!

Monica, am decis Croatia, la care adaugam vizite in tranzit la dus Belgrad si la retur Ljubliana, Bled, Budapesta. Turcia a intrat pe galben in viteza mare si mai mult ca sigur va fi rosie pana se va fi terminat vacanta noastra.



#399
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 august 2021 - 22:47

Roli, vacanta frumoasa [flo2] . Cred ca ati facut o alegere buna. Am citit si eu ca Turcia s-a "ingalbenit" si cine stie...

Spune-mi si mie, te rog, care-s conditiile de intrare in Croatia, Slovenia, Ungaria pt adulti si copii? Vaccin/ test/ trecere prin boala pana in 180 de zile? Si voi, de ex tranzitand mai multe tari, aveti nevoie de test pt fiecare, daca trec cele 72 de ore de la precedentul? (daca aveti nevoie de teste). Nu am apucat sa ma docuemntez inca, dar va trebui sa o fac daca trecem pana in Ungaria... Mersi mult.



#400
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 august 2021 - 23:10

Strumphy, noi eram si turisti de Romania si inainte de pandemie. Si o sa mai fim. Doar ca in ultimii ani, profitand de faptul ca s-au usurat mult conditiile de calatorie de cand am intrat in UE (fara vize si controale vamale) si crescand si fetele, in ultimii ani ne-am petrecut concediile mari, de vara, in afara tarii, pt ca ne-a placut mult sa calatorim si pt ca ne-am dorit sa vedem si alte locuri, alte tari...

In Ro mai mergeam in unele weekenduri sau cateva zile in vacanta de primavara... Si concediile de vara, cand erau fetele mici si ne era mai teama sa iesim cu ele in afara tarii... pana pe la 5-6 ani ai lor.

 

Nu zic ca am vazut toata Romania, mereu mai ramane cateceva de vazut, dar am fost in foarte multe locuri in decursul timpului: mare, munte, Delta, clisura Dunarii, Cluj, Timisoara, Maramures, N Moldovei, Iasi, Suceava, zona Buzau (Vulcanii Noroiosi si altele), Brasov-Covasna-Harghita, Sighisoara, Fagaras, zona Hunedoarei... Nu le mai pun pe astea mai aproape de casa gen Pitesti, Curtea de Arges s.a.

Doar ca nah, recunosc ca imi place ff mult sa calatoresc si in afara tarii (daca as avea toti banii din lume, as calatori in toata lumea, mai putin in zone de razboi, unde mi-ar fi pusa viata in pericol. Iar pandemia, cu toate restrictiile ei, m-a cam lovit in punctul asta si imi generaza stress cu restrictii locale, testare aleatorie in vama,  cum e in Grecia, daca te trezesti ca ai nimerit nu stiu unde intr-un focar te trezesti carantinat in alta tara si tot asa... parca ajunge sa nu-ti mai tihneasca vacanta... Desi sunt sanse si sa nu se intample nimic. In Grecia de ex, m-am gandit ca e aglomeratie, vine oameni din toata lumea si daca a apucat sa creasca, cresterea va continua...:((( si am zis sa nu riscam, sa ne trezim ca nu ne simtim bine, ca luam nu stiu care nabia varianta de virus..




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -