Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


706 raspunsuri la acest subiect

#31
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 21:00

La Sovata, unde face Nicu armata :))) Nu mai stiu, era o melodie mai demult, habar nu am cine o canta sau alte informatii, doar stiu ca m-a amuzat teribil la vremea respectiva si imi aduc aminte de fiecare data cand vine vorba de Sovata. Sedere placuta copiilor acolo! Cat stau? E frumos, am fost si eu mai demult... Frumos si la Praid.

Mici eu nu stiu cine canta, dar a pus-o fi-meu in masina pe drum  [:D] . Stau pana pe 15. A aparut si Martinel prin statiune, au primit roalert. Dar urlau sirene, deci sunt pregatiti acum in plin sezon, cand e lume.



#32
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 08:40

Zisei Happy Summer?

Hai sa ne veselim, cand tot povestim.

 

A batut Italia si da, am tinut cu cizma. Azi tin cu Danemarca. 

 

Ieri a fost o zi frumoasa, atipica pe care am numit-o aventuri de la tara, partea nevazuta a insectelor.

Am sa incep mai intai cu copiii vecinilor (ei nu sunt insecte, asa mi-a venit povestea, rasucita) care au trotinete electrice si s-au plimbat toata ziua pe ulita strigand: 20 km/h! eu te-am batut 27 km/h! oau ce buna sunt! zdrang, trosc plansete.

Ies la poarta, fetita (poate 10 ani) plina de sange pe la genunchii amandoi, tinea mobilul in mana si ii plangea ecranul spart.

I-am oblojit ranile, am sters-o de sange, plansete: te ustura?

- Da, dar mi s-a spart mobilul si nu mai imi ia tata altul, ce ma fac? Il tineam in mana si ca sa nu il scap nu am putut pune frana si de aia am cazut si da-i si plangi mobilul.

Era atat de suparata si atat de inlacrimata, incat ce sa-i mai zic?

 

In timpul asta ma pregateam sa dau cheie la masina. Deschid usa, vad o panza de paienjeni inauntru, o indepartez si in momentul ala  sunt atacata de albine. Ce mama, naibii, mai?

Cand ma uit mai bine, in, masina mea, un stup de albine!!!!!!!!!!!!!!!!! Da, da, ati auzit bine. Un stup de albine.

Am luat spray-ul (cu toate ca stiam ca cica trebuie sa dai cu spray la 5 dimineata cand sunt ele amortite).

Si da-i cu spary-ul, si ele fug, si se invart pe deasupra capului, si eu pe vine agitand deasupra scalpului doza si zicandu-mi ca e momentul sa spun o rugaciune. Am scapat neintepata. Am terminat si sprayu-ul.

 

Dovada s-a facut gri. Moarta de gri.

albine.jpeg

 

LE ca uitai sa va spun. Am dat jos cuibul de albine cu un bat, sa il pastrez ca un fel de trofeu. Cand m-am dat jos din masina, am calcat in el. A tasnit o chestie galbena. 



#33
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 08:55

Mai departe, ma duc in garaj sa scot furtunul sa ud niste peticute de pamant. 

Imi place sa stropesc in acorduri muzicale (jerusalema si i go out preferatele mele) si sa dansez cu furtunul. Ca altfel e destul de plictisitor. Nu sunt o buna dansatoare, sunt greoaie dar furtunul imi confera o gratie aparte. Si nici nu ma vede nimeni.

Inspre august vine la rand Lana del Rey cu Summertime sadness.

 

Ca sa nu  va mai tin in suspans deschid garajul si acolo un cuib din pamant. Mic. Seamana cu al de randunica, dar mic. Daca poate cineva, mai luminat decat mine sa imi spuna ce creatura construieste asa ceva este bine venit si dau si un premiu.

 

Privire de ansamblu:

cuib 2.jpeg

 

Mai de aproape:

cuib 3.jpeg

 

Dimensiunea:

cuib1.jpeg

 

Continut

cuib 4.jpeg



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 09:08

Poate e cuib de paienjeni?



#35
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 09:47

Am trecut sa vad salut pana incepe marea prafuiala. A plecat mandra la scoala in goana mare, avea sa piarda autobuzul. Atat se misca de incet de intr-o zi chiar o sa mearga pe jos la scoala si sunt doar 3 mile pana acolo [:D] Nu ca ar lasa-o Mr. dar asta i-am promis. Intr-adevar a venit si autobuzul cu 2 minute mai devreme. Ea se incalta si deodata aud autobuzul la poarta si ii zic cred ca te asteapta Julie. A scos capul pe usa si tipa: It`s hereeeee! Nici nu stiu cand a ajuns la poarta, speriata sa nu plece fara ea.  [:-)))]

 

La 7 o trezeste Mr. si ii pune toate hainele pe pat langa ea sa se schimbe. Ma duc eu pe la 7.10 la ea im camera ca era usa inca inchisa si ma intrebam ce face? V-am spus ca e cu incetinitorul? Ghici ce facea? Dormea!! A sarit fripta din pat: Oh, I`m so sorry! I`ve got carried away!  [bib]  [:-)))]  Nu va zic cat am trancanit-o cu dormitul ei, ca seara nu se da dusa in pat. Mie si lui Mr. ne cad ochii in farfurie la cina de la oboseala si ea trage de timp mereu. Nu e zi in care sa nu ma supar cu ea ca nu ma lasa sa ma duc sa ma culc ca ea are ritualurile ei in care sunt implicata si nu pot sa dorm pana nu e ea in pat.  

 

viviana, nu stiu daca e cuib de paianjen, poate fluturi? Mie asa imi pare, dar nu-s experta. Nu ma pricep in ale vietuitoarelor de la tara. Deunazi gugaleam sa vad cum o cheama pe pasarea de imi tot canta pe casa in fiecare seara. Da` ce frumos cantaaa.... mai mare dragul s-o asculti. Am aflat ce e... privighetoare! [olala] Am vazut si vreo 2 ciocanitori in gradina, cea cu rosu si mai e una cu verde. Am auzit si cucul cantand intr-o seara... Mi-a adus aminte de serile calde de vara cand eram cocotata in ciresul bunicii si ma indopam cu cirese si cucul canta pe vale. 

 

ella, multa sanatate parintilor.  [flo2]  Nu mai e mult si ii vezi. Mi-e dor si mie de mama pe care nu am vazut-o de multisor. Vad ca tu inca tii evidenta vaccinatilor si cazurilor. Eu nu le mai bag in seama deloc. Nu ca nu m-ar interesa, dar ma streseaza. Mi-a ajuns 1 an jumatate. Imi aduc aminte in Ianuarie si Februarie aici cat de rau a fost de intr-o seara la stiri am izbucnit instant in plans cand au anuntat numarul cazurilor si mortilor. Am decis ca nu e bine pentru my mental health si nu ma mai updatez cu de astea. 

 

Roli, ce vara faina o sa aiba baietii cu atatea activitati si vacante programate. La Sovata nu cred ca am ajuns vreodata. Zona Borsec&Bistrita mi-e tare draga mie. 

 

Marion, catre care tara vrei sa pleci in 5 ani?  [il]  Nici noi nu ne gandeam ca ajungem acum la campii... dar asa a fost sa fie. Nu aduce anul ce aduce ceasul... E o poveste tare faina escapada noastra la tara, o sa ne aducem mereu aminte cu drag si multe zambete.  [:)]  Nu ca nu l-am bombanit aseara pe Mr. cu mutatul asta. Do you still think we`ve done the right move?  [batcap]  La cat spatiu avem, atata munca in gradini si de cheltuiala nici nu mai zic... am bagat o caruta de bani si mai urmeaza ca nu am facut inca nici pe jumatate cate sunt de facut. Poate pana iese la pensie o sa terminam si noi cu toate, mandra o sa fie la facultate, noi 2 mosneguti la gura sobei band ceai si citind carti.. [:-)))]  [:-)))]

 

Ioana ce o mai face oare? Mai e putin si intra fetele in vacanta. Daca nu ma inseala neuronul cred ca in vreo 3 zile il serbeaza pe Balaur?  [cheers]

 

Monica, inca putin si o serbezi si tu pe Andreea? Ce planuri are? Iese cu prietenele in oras la pizza si suc sau faceti party undeva? 

 

rall, 20 ani? pai 20 ai tu, cum sa fie 20? Ai gresit la socoteala! [:p]  La multi ani frumosi impreuna si de aici inainte! 

 

Fleur cred ca e plecata in vacanta. [avion]  Ii urez drum bun si revedere placuta cu tata. 

 

lauranico, si tu pleci in concediu! Unde mergeti vara asta? 

 

Whoa.. iar am scris un roman! Gata cafeaua, in 10 minute imi vin si mesterii cu prafuiala.  [bang]

 

O zi frumoasa! 



#36
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 10:04

Viv  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] peripetii la tine acolo, nu alta.



#37
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 10:05

Eu aseara la meci am fost neutra, dar imi pare bine pt italieni...azi cu danezii tin. 

 

Au dat cu artificii dua meci, de se speriase pisica, asa ca am inchis geamul. 

 

Spuneau la stiri mai devreme ca fain finlandezi s-au infectat la St.Petersburg  [zirea] azi 60mii de spectatori la meci, mi se pare ft mult. 

 

Ziceau ca per total la campionat s-au infectat 2500 de persoane cu covid. 


Editat de Ella73, 07 iulie 2021 - 10:10 .


#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 10:06

Apropo de cuc. 

Avem cuci, ca padurea-i aproape si sunt mai multe padurici. 

Avem si community society a satului pe FB.

Primavara cucii se striga, se joaca de-a cu-cu, cu-cu cat tine ziua de lunga. Cucu-ul lor e amplu, se aude ca un ecou intr-o pestera.

 

Si scrise una pe FB, in luna mai (cand tot pasaretul se cauta pentru una rapida), spre deliciul tuturor:  "Va rog din suflet, cine a cumparat pentru entertainment un device electronic pentru a replica un cantec de cuc in zona X sa IL OPREASCA sau sa si-l puna in casa! Dupa 3 saptamani de “cucu” toata ziua simtim ca o luam razna. ....   [alcool] 

 

Ei ce spuneti de asta?

Replicile au fost pe masura.



#39
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 10:08

Asta cu mobilul e la majoritatea copiilor la fel...mandra se dadea cu skate-board-ul si avea mobilul in pantaloni la spate...a cazut si s-a aruncat in fata, nu care cumva sa cada pe fund si sa sparga telefonul  [:D] si-a belit mainile de numai.



#40
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 10:09

Azi peste 1 ora, doua vine sa imi puna la loc dulapul cazut din baie.

Trebuia sa vina ieri. M-a amanat pentru azi.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -