Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Penguin's happy summer (faza noi vara nu dormim, ne berim si veselim)


706 raspunsuri la acest subiect

#11
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 05 iulie 2021 - 15:52

Eu ma pregatesc pt  vacanta : vignetele (Austria, Ungaria si Romania) le-am luat saptamana trecuta; am inceput sa fac si bagajul...mai am de cumparat destule, saptamana viitoare ma ocup...am atatea de facut si putin timp  [zirea] sper sa reusesc sa fac inainte de a pleca spre tara tot ce mi-am propus.

 

Mai e putin, de vineri in 2 saptamani plecam spre tara  [:D] mult a fost, putin a ramas.


Editat de Ella73, 05 iulie 2021 - 15:54 .


#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 iulie 2021 - 16:59

Mie intotdeauna mi s-au incarcat bateriile de la aer curat si verdeata. Viata mai la tara a fost visul meu. E multa munca la curte, dar nu e chiar asa...

Urcatul si coboratul scarilor ma tin in forma.

Imi place sa stau seara pe terasa, cu un pahar de ceva sa ma reincarc.

 

Azi nimic deosebit. Nu mai conteaza ca dulapul de sub chiuvete a luat-o la vale si acu chiuvetele stau suspendate de zici ca-s extraterestre. Ca a picat tot din el, ca mi s-au spart niste creme, parfumuri

Dimineata m-am suparat. Tare de tot. 

Acum, cu mintea de dupa-amiaza zic ca nu merita. Totul se repara.

Deschid incetisor usa la baie, arunc o privire si ma pufneste rasul. Chiuvetele is la locul lor.

 

Am spalat terasa cu furtunul si m-am udat si eu de drag.

 

Deci voie buna pe aici pe la mine!



#13
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 iulie 2021 - 22:40

Intrebare: ce inseamna eozinofile usor marite, putin peste valoarea maxima?



#14
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 05 iulie 2021 - 23:14

Intrebare: ce inseamna eozinofile usor marite, putin peste valoarea maxima?

De la dl. Google:

 

"Cauze eozinofile crescute

Există numeroase motive pentru care numărul de eozinofile poate fi crescut. Unele dintre cauze sunt benigne și necesită un minim tratament. Nu este neobișnuit ca numărul crescut să fie tranzitoriu și să se reducă de la sine fără tratament. Printre cauzele posibile se numără:

  • infecții parazitare – la nivel mondial, cea mai frecventă cauză de eozinofilie este o infecție cu paraziti;
  • reacții la medicamente – cele mai frecvente medicamente asociate cu eozinofilia includ antibiotice (penicilină, cefalosporine), antiinflamatoare nesteroidiene (aspirină, ibuprofen), ranitidină (pentru reflux gastroesofagian), fenitoină (anti-convulsie) și alopurinol (utilizat pentru tratarea gutei);
  • atopia – atopia este o reacție particulară care apare în organism (de obicei, atopia se referă la astm, alergii sezoniere și eczeme);
  • esofagită eozinofilică – este o afecțiune caracterizată prin eozinofile răspândite în esofag care în mod normal nu conține eozinofile;
  • sindroamele hipereozinofile – sunt un grup de tulburări caracterizate prin număr mare de eozinofile și dovezi de leziuni ale organului de la un număr mare de eozinofile;
  • sindromul Churg-Strauss – vasculita Churg-Stauss, numită acum granulomatoza eozinofilică cu poliangeită, poate provoca eozinofilie;
  • unele cancere – există mai multe tipuri de cancer, în special cancere de sânge, care sunt cunoscute pentru creșterea numărului de eozinofile. Acestea includ un tip rar de leucemie mieloidă acută (AML) numită leucemie eozinofilă. Alte cauze includ câteva dintre neoplasmele mieloproliferative (precum trombocitemia esențială, policitemia vera) limfomul celulelor B și celulelor T, precum și adenocarcinoamele tractului gastrointestinal, plămânului și colului uterin."


#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 08:27

Mersi frumos.

Citisem si eu pe google, si m-am luat cu mainile de cap, mai ales la punctul cu cancerul, o sa vedem daca e ceva naspa sau nu... oricum valoarea nu e f mare peste limita...



#16
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.605 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 08:31

Bun gasit la capitol nou!

 

Strumpfi, mama a venit acasa saptamana trecuta. Azi se duce la control, vad ca se recupereaza destul de repede, fata de prima data. Saptamana acesta e sora cea mica la ea. Sper ca te-au mai lasat durerile.

 

Fleur, ma bucur mult de vestile bune!

 

Visul meu mai ascuns, ca sa spun asa, ar fi sa stau la curte ...mai la tara cum zice Viv. Sper sa pot sa-l indeplineasc.



#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 08:42

Laura Nico, sanatate mamai, ma bucur sa aud ca este mai bine, ca recuperarea merge bine...

 

Si mie mi-ar place sa stau la curte, la casa (nu curte f mare, ca am dureri mari de spate si nu prea ma tin puterile la activitati fizice intense).

Insa: problemele apar cand ai drumuri dese/regulate dinspre si spre oras: dus/adus copii de la scoala si activitati in special, loc de munca, chestii care trebuie facute zilnic si depinzi aproape 100% de masina. Cel putin intre  Bucuresti si imprejurimi faci la orele de varf si 1-1 ora si ceva in trafic/ sens, se merge bara la bara, de chestia asta imi este cel mai urat, ajungi sa petreci mult prea mult timp in masina, e f stresant si obositor sa faci chestia asta zilnic. 

Asa, daca te-ai retrage la curte, fara sa mai ai treaba zilnic cu orasul (decat ocazional: cumparaturi, mers la vreun control, o vizita - in unele cazuri putand evita orele de varf) atunci este solutia perfecta.

In Bucuresti, acolo unde se poate, perfer de zece ori transportul in comun, masinii. 



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 09:39

Laura, iti doresc sa iti indeplinesti si tu visul.

 

Noi ne-am mutat dupa ce a devenit majora Silvi. Nu am fost dispusa sa fac drumuri cu masina la scoli, licee, sa se chinuie sa se scoale devreme si sa piarda timp pe drum. Sa stau dupa ea la chefuri, cluburi etc.

Acum depinde si in ce ritm se dezvolta zonele avute in vedere.

Aici in Ilfov in zona mea exista si transport in comun, exista si ore de varf care se pot ocoli, dar cand ai copii e foarte greu.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 09:44

Exista si tren, la mine in zona, care face 10 minute pana in Gara de Nord, numai ca la noi nu exista cultura asta de a merge cu trenul la serviciu. Lasa de dorit si halta unde ar trebui lasata masina si cred ca si aspectul trenurilor.



#20
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 10:07

Din pacate la noi structura CFR e varza. Calitatea trenurilor, infrastructura... Putine trenuri de la companii private arata decent... in rest....nu mai zic nimic.

Plus la cum arata zona garii, ce oameni sunt acolo.... 

In mod normal asa ar trebui facut, iei trenul si hop pana unde ai nevoie... 

As da masina pe orice modalitate de transport in comun decenta (scap de stresul in trafic, de stresul parcarii, poluare, aglomeratie, ar fi o gramada de avantaje etc) si as folosi masina doar in afara orasului, in zona mai dificil de ajuns sau cand am de carat multe lucruri.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -