Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ciclu


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Ralu20

Ralu20
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 iunie 2021 - 16:35

Bună ziua. As avea nevoie de puțin ajutor. Eu și viitorul meu soț ne-am hotărât sa devenim părinți. Având în vedere ca am un ciclu neregulat as avea nevoie de puțin ajutor pentru a înțelege ciclul :). Luna trecuta mi-a venit mai repede cu 3 zile, în data de 22.05. După aplicația de ciclu în data de 01.06 când am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare as fi fost cu o zi inainte de ziua ovulație. În luna aceasta aceias poveste ciclul a venit cu 3 zile mai repede fără simptome care sa anunțe venirea lui, fără dureri prea mari, am avut contact sexual în prima zi după ciclu. Am luat decizia sa încerc testele de ovulație, am făcut 2 teste îmi arătau ca nu as fi la ovulație. La al doilea test de ovulație îmi arata ca nu as fi la ovulație iar aplicația îmi arata ca sunt în prima zi de ovulație. Deci care varianta este corecta? Mie mi se pare ca as fi la ovulație pentru ca am bufeuri de călduri, greață, amețeli, sunt fără prea mult pofta de mâncare doar la anumite alimente.. Ma ajuta și pe mine cineva sa îmi înțeleg ciclu? Va mulțumesc frumos

 



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 iunie 2021 - 19:18

Bună ziua. As avea nevoie de puțin ajutor. Eu și viitorul meu soț ne-am hotărât sa devenim părinți. Având în vedere ca am un ciclu neregulat as avea nevoie de puțin ajutor pentru a înțelege ciclul :). Luna trecuta mi-a venit mai repede cu 3 zile, în data de 22.05. După aplicația de ciclu în data de 01.06 când am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare as fi fost cu o zi inainte de ziua ovulație. În luna aceasta aceias poveste ciclul a venit cu 3 zile mai repede fără simptome care sa anunțe venirea lui, fără dureri prea mari, am avut contact sexual în prima zi după ciclu. Am luat decizia sa încerc testele de ovulație, am făcut 2 teste îmi arătau ca nu as fi la ovulație. La al doilea test de ovulație îmi arata ca nu as fi la ovulație iar aplicația îmi arata ca sunt în prima zi de ovulație. Deci care varianta este corecta? Mie mi se pare ca as fi la ovulație pentru ca am bufeuri de călduri, greață, amețeli, sunt fără prea mult pofta de mâncare doar la anumite alimente.. Ma ajuta și pe mine cineva sa îmi înțeleg ciclu? Va mulțumesc frumos

 

M-am mai gandit si am sters mesajul. Nu-i treaba mea sa fac educatie sexuala... [:)]

Cel mai bine intreab-o pe mama ta!


Editat de mianda, 28 iunie 2021 - 21:14 .


#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 28 iunie 2021 - 20:08

Mai bine mergi la un ginecolog.

Aplicațiile sunt utile în cazul femeilor cu ciclu regulat. Și sunt orientative, nu extrem de precise. 

Ia de bun ce îți indica testele de ovulație, rezultatul apare pe baza reacției dintre substanța din test și hormonii din urina ta. Dacă ai avut contact în prima zi după ciclu, nu aveai cum sa fii la ovulație sau în perioada fertila, deci zero șanse sa ramai însărcinată atunci.

 



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 29 iunie 2021 - 08:42

1. Vizila la ginecolog unde poti monitoriza ovulatia, ecografic.

 

2. "In medie, femeile cu un ciclu regulat cu durata intre 28-32 zile se afla in perioada fertila in oricare din zilele 11 si 21. Femeile cu un ciclu regulat de 28 zile pot fi potential fertile in zilele 8-15 ale ciclului menstrual. Perioada fertila este cu atat mai greu predictibila la femeile cu ciclu neregulat."



#5
Ralu20

Ralu20
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 iunie 2021 - 09:04

Mulțumesc pentru răspunsuri




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -