Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Admitere medicina Uniunea Europeana


66 raspunsuri la acest subiect

#21
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 07:42

Luna, fii-mea a intrat la Biochimie/4ani, Edinburgh. 

Devo, eu am o intrebare. De ce pe partea engleza? pt ca sunt universitati austriece de renume in acest domeniu si pt ca, banuiesc, ca e greu sa studiezi in engleza dupa ce ai germana la un nivel avansat.

Sau fata ta a studiat la gimnasiu bilingv ? 



#22
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 07:55

Edinburgh e si pe lista de favorite a fetei mele.Cred ca printre cele 2 prime.

Felicitari fetitei tale ! 

Pentru bursa trebuie sa fii elev de 10 sau nu neaparat?!

La scoala fetitei mele ,notele se dau de la 1-7 si ma cam incurc cu procentajele - oricum mai are de lucrat la chimie si matematica pentru media 6 ,dar la biologie are sansa sa ia chiar si 7.

Facultatile din nordul Europei cer si fizica,care momentan nu e in curricula ei - deoarece nu putea sa aleaga mai mult de 3 sttinte avansat - asa ca pe timpul verii va trebui sa studieze si fizica - am inteles ca este un examen undeva prin septembrie si ii va fi suficient chiar si un 5 din 7.

Inainte a studiat fizica pentru IGCSE - si s-a descurcat bine,fara sa depuna un efort considera

 

Pe site-ul Universitatii/facultatii gasesti nivelul pe care il vor. Dupa ce a fost acceptata, i s-au pus conditii, astfel ca decizia sa fie definitiva. La modul ca la Matura/Bac are voie sa ia doar un 2 si acesta sa nu fie la matematica sau chimie. Noi locuim in Austria si ea are pass austriac. Notele sunt de la 1 la 5, cea mai mare e 1. A dat bacul la mate, chimie, germana, engleza, biologie si a avut de facut o lucrare si sustinut o dizertatie (care din cauza pandemiei a fost anulata oarecum) cam cum aveam noi la sfarsit de facultate. In principiu i-au cerut 1 la tot, doar la o materie avea voie sa ia 2.

In aplicatie a trimis notele de pe ultimul an (?) sau ultimii 3(?), recomandare de la un profesor, un eseu, rezultatele de la IELTS... cam atat imi amintesc. Cred ca la ea a cantarit mult internship-urile facute in ultimii 4 ani de liceu, conferintele la care a asistat (si a avut noroc de detinatori de premiu nobel) si alte maruntisuri din viata de liceu. plus eseul la care a lucrat cateva luni bune.

Dar... conditiile pentru Austria sunt mai stricte decat pentru alte tari.

youtubul i-a fost prieten bun. sunt clipuri cu profesori care iti explica cum sa faci eseul, ce sa scrii, de ce... sunt studenti care dau informatii.



#23
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 08:06

Devo, eu am o intrebare. De ce pe partea engleza? pt ca sunt universitati austriece de renume in acest domeniu si pt ca, banuiesc, ca e greu sa studiezi in engleza dupa ce ai germana la un nivel avansat.

Sau fata ta a studiat la gimnasiu bilingv ? 

Facultati de biochimie celebre in Austria nu as zice... chiar deloc, deloc. Austria e recunoscuta pentru scoala de filozofie. Ca varianta avea Germania care are cateva Facultati e biochimie chiar de top, sau Elvetia care ne era prea scumpa.

Fii-mea vorbeste romana, engleza si germana la nivel nativ, nu stiu cu cine seamana  [fri] , cred ca cu tac-su, cu mine sigur nu  [batcap] Si daca vrei sa faci cercetare, engleza e limba care iti trebuie. In plus e renumita pt scoala de biochimie/biomedicina, e in top 20. (acum depinde si de top  [batcap]  [:-)))] )



#24
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 08:19

Facultati de biochimie celebre in Austria nu as zice... chiar deloc, deloc. Austria e recunoscuta pentru scoala de filozofie. 

Interesant eram convinsa ca sunt programe pe la Viena, Graz. E adevarat, inca nu am inceput sa ne interesam, doar in mare directia.
Germania, banuiesc ca centrele universitare :Freiburg, Stuttgart, Munchen.

Al meu nu vrea in Elvetia, bariera de limba si mentalitate, desi ca locatie ar fi f aproape si convenabil.



#25
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 08:44

Interesant eram convinsa ca sunt programe pe la Viena, Graz. E adevarat, inca nu am inceput sa ne interesam, doar in mare directia.
Germania, banuiesc ca centrele universitare :Freiburg, Stuttgart, Munchen.

Al meu nu vrea in Elvetia, bariera de limba si mentalitate, desi ca locatie ar fi f aproape si convenabil.

La Viena nu e biochimie, din cate imi amintesc din ce zicea fii-mea. Doar master. Dar nu lua ca 100% corect din ce zic, daca te intereseaza cu adevarat, o intreb. La Graz e biotechnologie, la Linz e biochimie... Ea a vizitat cu un an inainte facultatile, inclusiv in Germania. Linz pentru ea a fost o dezamagire, dar, na, ce stiu eu, am fost aproape inexistenta in perioada aceea, stii despre ce vorbesc.



#26
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 08:49

deci platiti o taxa de 1500 euro pe an din buzunarul vostru, iar restul platit de firma?

Stiu ca taxele acolo sunt in jur de 8000 euro pe an.

costurile cu cazarea/masa la cat se ridica?

Taxa e de 1500 lire si atat. Dar, cum zicea si Leti, doar pentru Scotia si UE, nu pentru britanici. Si statul Scotian plateste taxa asta de 1500 direct facultatii, noi nu platim si nu returnam nimic.

Pentru burse trebuie deja aplicat, la firmele/institutiile care ofera, dar cu un an inainte de aplicatia pentru universitate  [batcap]  [alcool] Nu am avut nici o idee. deci cam acum e timpul, daca nu cumva e prea tarziu, sa aplici pentru burse. Nu sunt de la universitate, cel putin asa am inteles. nu stiu care sunt conditiile...

 

Edit: Biochimia nu e usoara, dar in comparatie cu medicina cred ca e parfum.


Editat de devo, 10 iunie 2021 - 10:01 .


#27
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 09:08

 Foarte utile informatiile!

Interesant ca Franta nici nu a intrat in ecuatie,desi mi se pare o tara foarte buna,civilizata pentru studii. 

Iar taxa e chiar foarte acceptabila.

Se studiaza in limba engleza sau franceza?

 

Pina in anul 3 inclusiv peste tot se studiaza in franceza. Asta e imperativ. 

Pentru anii mai mari sunt Mastere si in engleza, dar putine.

La medicina e imperativ sa fie franceza, mai ales pentru practicile lungi si dese din spital.



#28
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 10:13

Felicitari pentru evolutia voastra si bafta in continuare!

Din experienta mea, de mama de studenti care au cochetat cu ideea de medicina in Europa dar au decis in final pentru alte profile, vazand cum evolueaza lucrurile in general in lume, as sugera sa nu neglijati facultatea de medicina din Romania, nu vine nici cu stresul din Franta, nici cu cheltuielile din UK, si produce si doctori buni! Pana la urma, diploma de doctor e tot o diploma de doctor, de oriunde ar fi ea. In UK spre exemplu, studentii trebuie sa invete foarte mult singuri, profesorii nu se preocupa foarte mult, nu stiu cum e la altii....

Asta e doar o sugestie! Va doresc sa alegeti intelept! 



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 15:11

Asta a fost impresia mea dupa ce am citit mesajul, Letitia, si cumva te pot intelege, dar nu asta e topicul, asa ca ii pun punct.  [flor]

Am intrebat-o pe fii-mea de taxa, nu trebuie sa o returneze dupa terminarea facultatii.

Si da, taxa e platita de statul Scotian, bursa de o firma.

 

Si trebuie sa recunosc ca eu am avut o perioada foarte grea si nu m-am implicat deloc in ultimii ei doi ani de gimnaziu, de aici si informatiile poate nu 100% exacte. Si daca fii-mea a reusit de una singura, fara meditatii, parinti etc, cred ca orice copil ambitios poate. 

 

Succes Luna, sa reusiti acolo unde va doriti!

Stai putin, tu ai crezut ca sint invidioasa pe voi??? Hahaha! Pai iti dai seama ca am avut atitea ani sa ma impac cu ideea de cost a facultatilor si tot atitea ani sa ii reinnoiesc pasaportul lui fiu-miu si sa-l trimit ca cetatean European in Scotia, daca astea ne-ar fi fost criteriile de algere a facultatilor. Nu, noi nu am avut niciodata Scotia pe lista, unul din motive fiind distanta. Distanta care acum cu lockdown-ul a contat enorm. Eu am raspuns la acest subiect deoarece tu spuneai pe deoparte ca facultatea costa £1500 si pe de alta parte Collins se plingea ca facultatile in UK sint foarte scumpe. In ce priveste Brexitul, in afara ca statul britanic nu o sa mai ofere imprumuturi pe termen lung cetatenilor europeni, nu s-a schimbat nimic in criteriul de admitere & co.

 

La facultatile de medicina din vest se intra cumplit de greu! In Uk nu numai ca trebuie sa treci un test de inteligenta super greu, apoi esti invitat la interviu. Si de-abia dupa aia ti se ofera loc. Binentele trebuie sa ai note foarte bune, dar chiar si cu note maxine poti sa nu fii invitat la interviu. Stiu un caz concret de anul asta. Foarte multi aspiranti la medicina sfirsesc a face bio-med, caci se intra mult mai usor. Si eu cred ca e o idee buna pentru cine isi doreste mult medicina si stapineste limba romana sa faca facultatea in Romania. 



#30
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 17:24

 Eu am raspuns la acest subiect deoarece tu spuneai pe deoparte ca facultatea costa £1500 si pe de alta parte Collins se plingea ca facultatile in UK sint foarte scumpe. In ce priveste Brexitul, in afara ca statul britanic nu o sa mai ofere imprumuturi pe termen lung cetatenilor europeni, nu s-a schimbat nimic in criteriul de admitere & co.

 

 

 

E o mica-mare diferenta :) s-a schimbat prin partile esentiale.

 

De ex. , la LSE pentru studentii britanici taxa anuala e £9200, unde pentru studentii straini/EU  e £22 400 / an !




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -