Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Admitere medicina Uniunea Europeana


66 raspunsuri la acest subiect

#1
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 04 iunie 2021 - 12:00

Ce rapid trece timpul!

Cand am descoperit DC fetita mea era foarte mica iar acum 

 intram in clasa a 13  - a  si am inteles ca aplicatiile pentru admitere se depun in toamna acestui an.

Fetita mea isi doreste medicina sau biochimie in limba engleza.

Prima optiune ar fi Irlanda,apoi oricare alta tara.

Avem mame cu copii la medicina care studiaza afara? 

Sugestii ! recomandari - sper sa vina cat mai multe. 


Editat de Luna75, 10 iunie 2021 - 03:17 .


#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 04 iunie 2021 - 14:02

Depinde, cred, și ce diploma de bacalaureat are. Din România ? Și ce limba straina stăpânește  f bine : engleza, franceza, germana. 
In Germania sunt cote de intrat la medicina, intra un procent extrem de mic de copiii, cei cu note f mari pe parcursul anilor. 
In Franța, odată admis la medicina , primii doi ani de studiu sunt eliminatorii, f grai, csm jumătate reușesc . 
Despre biochimie nu am informații . 
Trebuie luat in calcul evident și costurile aferente.


Editat de Judoka02, 04 iunie 2021 - 14:28 .


#3
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 iunie 2021 - 10:14

Luna, noi stam in Franta si copilul mare e la medicina in anul 5.

 

Studentii straini au un site cu informatii care le permite sa aleaga :

https://www.campusfrance.org/fr

Nu stiu exact ce si cum, insa stiu ca cei inscrisi trebuie sa prezinte diplome care se verifica. 

 

Pentru a avea un loc in anul 1, selectia se face pe baza de dosar in perioada februrie-mai. dosarul e depus pe alt site https://parcoursup.fr (trebuie niste numere de identificare si-mi inchipui ca acestea sunt furnizate de primul site) in decembre-ianuarie.

 

Studiile de medicina in sine (ca sa devii medic) : 

- anul 1 (PACES) care e ceva fenomenal de greu,  iti sa accesul la Medicina/Farmacie/Dentist/Moasa/Kineziterapeut, in functie de profilul facultatii de medicina (care afiseaza prin martie numarul de locuri la fiecare specialitate) . din 1400 locuri (de exemplu) 130 sunt la medicina, 10 la dentisti (la o alta facultate din regiune), 10 la farmacie etc. In functie de profil 2-3 examene nu sunt aceleasi. 

Pina in 2020 anul1 se putea repeta o data, acum nu se mai poate repeta. 

- anii 2 si 3 formeaza un bloc cu multe cursuri si zile de practica la spital 

- anii 4, 5 si 6 studentii au statut de "extern", au obligatie de serviciu de 5h/zi in spital in diverse servici care se schimba la 3-4 luni. Studentii sau aleg serviciu pe baza de note sau sunt trasi la sorti. 

- sfirsit de an 6 : concurs national pentru a alege specialitatea. alegerea se face dupa medie, fiecare facultate din Franta propune specialitati cu un numar de locuri (3 de cardio, 3 de dermato ... 

- urmatorii ani (intre 2 si 6 :) : studentii sunt medici rezidenti (cu un salariu mic, ceva mai mult ca minimul pe economi), au obligatii de serviciu complete, au dreptul de a semna retete/trimiteri la analize, au cursuri de specialitate si obligatie de a-si scrie teza de specialitate. 

 

Toate facultatile de medicina sunt de stat, inscrierea e ceva de tip 400-500 euro pe an. 

 

Anul 1 pare monstruos pentru parinti si cei din jur, insa totul e greu si se cer multe eforturi. Pentru studenti anii urmatori pastreaza acelasi ritm de munca. 



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 05 iunie 2021 - 13:19

 

 

Toate facultatile de medicina sunt de stat, inscrierea e ceva de tip 400-500 euro pe an. 

 

Anul 1 pare monstruos pentru parinti si cei din jur, insa totul e greu si se cer multe eforturi. Pentru studenti anii urmatori pastreaza acelasi ritm de munca. 

 

 

Facultatea e gratuita sau se plateste taxa?



#5
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 iunie 2021 - 13:38

Facultatea e gratuita. Cei 400 de euros pe an sunt platiti de toti din universitatile de stat.



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 05 iunie 2021 - 13:41

Multumesc mult Mik. 

 

Inca ceva vreau sa intreb, celelalte facultati tot gratuite sunt? Cele de stat, la ele ma refer.



#7
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 06 iunie 2021 - 08:58

Universitatile de stat sunt gratuite (afara de taxa de inscriere), insa unele specializari de type Master sau Mastère sunt cu plata. 

Scolile de ingineri chair daca sunt publice pot avea taxe de scolarizare. 

Pentru doctorate sunt doar taxe de inscriere, insa nu te poti inscrie fara a avea o bursa, un subiect, aprobarea scolii doctorale. 



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 06 iunie 2021 - 10:06

Multumesc Mik. E bine ca mai sunt tari decente unde a studia nu e un lux, asa cum e in uk.


Editat de Collins20, 06 iunie 2021 - 10:07 .


#9
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 09 iunie 2021 - 12:03

Luna, fii-mea a intrat la Biochimie/4ani, Edinburgh. Taxa e ca.1500 lire pe an, a aplicat pentru bursa, statul ii plateste taxa direct la Universitate. Concurenta foarte mare, dar se poate. Noi ii platim cazarea, mancarea si bani de buzunar. Si-a luat si o a doua specializare. Daca dupa un an remarci ca nu iti place ce faci, te poti reorienta.

Daca ai intrebari, oricand, cu drag.


Editat de devo, 09 iunie 2021 - 19:52 .


#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 09 iunie 2021 - 13:15

Collins, fii-mea a intrat la Biochimie/4ani, Edinburgh. Taxa e ca.1500 lire pe an, a aplicat pentru bursa, statul ii plateste taxa direct la Universitate. Concurenta foarte mare, dar se poate. Noi ii platim cazarea, mancarea si bani de buzunar. Si-a luat si o a doua specializare. Daca dupa un an remarci ca nu iti place ce faci, te poti reorienta.

Daca ai intrebari, oricand, cu drag.

Asta pentru ca in Scotia facultatea e gratis (ma rog, e acea taxa de 1500), dar daca dadea in England era de peste £9000/an. Apoi cetatenii englezi care aplica la facultati scotiene platesc tot £9000, pe cind cetatenii europeni platesc £1500. 

 

Statul plateste taxa direct in contul unversitatilor la toti cei intrati la facultate, nu e bursa. Apoi dupa ce termini incepi sa platesti inapoi la stat toate datoriile facute in universitate. Cei de la medicina au cele mai mari datorii, caci stau mai mult in facultate.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -