Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sarcina oprita din evoluție in alaptare


2 raspunsuri la acest subiect

#1
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 03 iunie 2021 - 19:50

Dragi mamici, am nevoie de voi! Am un bebe de aproape 11 luni pe care il alaptez. A fost o sarcina fara probleme , o nastere la fel. E totul bine cu bebelusul. Ne-am dorit si bebe 2 avand in vedere varsta mea si a lui (38 eu si 40 el) si am ramas insarcinata in a 3-a luna. Ne-am bucurat pentru ca ne vom mari familia. Doar ca la prima ecografie, desi aveam 7 saptamani , arata de 6 saptamani si nu avea ritm cardiac. M-a chemat la o saptamana. Din pacate, la fel...embrionul s-a oprit din evolutie la 6 saptamani. Suntem tristi, suparati dar mergem inainte. Il avem pe al nostru soare care ne lumineaza zilele si vom mai incerca imediat ce se va putea. Acum vin intrebarile mele: doctorul mi-a oferit 3 variante: eliminare naturala (sa stau maxim 2 saptamani si daca nu se intampla, sa merg iar la control - deja e de 2 saptamani mort), eliminare cu pastile sau aspirare dar pe care el nu o recomanda - aspirarea. Doctorul fiind medic la Filantropia si cel cu care am nascut. Se pare ca pastilele sunt incompatibile cu alaptarea si am refuzat sa le iau. Am ales eliminarea naturala doar ca ma macina multe ganduri: se poate face infectie in perioada asta de maxim o luna in care stau si astept? 2 saptamani au trecut.  E posibil sa ajunga ceva in laptele pe care il suge micutul? As putea face eu ceva care sa grabeasca acest proces? Poate pun intrebari prostesti dar nu stiu si ma simt pierduta. Imi doresc sa fiu bine si eu si copilul ce il alaptez. Voi ati trecut prin asta? Ce sfaturi aveti? Multumesc tuturor!

 



#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 04 iunie 2021 - 08:45

Elenusch,

imi pare rău ca treceti prin așa ceva. Greu de luat o decizie.
Eu as merge pe recomandarea medicului cu medicamente. Ai alăptat 11 luni, bănuiesc ca bebe are deja 2-3 mese solide pe zi, nu ar trebui sa ți faci procese de conștiința daca oprești alaptatul. In plus, faptul ca ești stresată afectează alăptarea și îngrijirea copilului. 
Dupa 12 sapt tabletele nu mai funcționează și trebuie făcut chiuretaj. 
 

https://newsmed.ro/s...ita-in-evolutie

 



#3
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 07 iunie 2021 - 10:53

Elenusht, mie mi s-a intamplat la prima sarcina sa fie embrionul cu 2-3 saptamani mai mic. Am mers saptamanal la control din saptamana 7 teoretic. De abia la 11 saptamani am rasuflat usurati la ecografie.

La fel mi s-a intamplat sa alaptez si sa fiu insarcinata. Cum nu avusesem CM regulat au estimat data nasterii in functie de evolutie. Dupa CM ar fi fost in urma ca evolutie.

Cum a estimat varsta sarcinii? masuratori? dupa CM?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -