Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

UPS Teodosie!


1 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 mai 2021 - 09:50

Pe toata perioada asta a pandemiei am fost destul de atenta la ce spun preotii si mai ales BOR.

Se stie deja ca mie nu imi place BOR ca institutie, o consider invechita, o institutie care  nu mai poate atrage enoriasi si se lasa manjita din cauza unor preoti care ii aduc deservicii fara a primi sanctiuni.

 

Am mai scris eu despre Teodosie, despre toate fraudele, acuzatiile care i s-au adus de-alungul timpului fiind asezat pe Tomis prin santaj. Il consider oaia neagra a bisericii, un slujitor nu al oamenilor ci al ambitiilor personale, al urilor personale si zau cred ca are oaresce afectiune psihica.

 

Am zis sa nu vorbim nici despre cum considera el femeia, pacatoasa, cu conditia slabiciunilor ei si de aia naste in dureri si alte epitete de genul asta.

 

Mai de mult am atras atentia ca a depus o cerere ca arhiepiscopia Tomisului sa fie transformata in mitropolie si el sa fie mitropolit.

 

Iata ce raspuns a primit de BOR. In sfarsit, BOR ia atitudine. Si asta dovedeste ca tot ce am spus eu de-alungul timpului despre caricatura de pastor al sufletelor cam asa a fost.

 

Decizia oficială de respingere cuprinde și referiri la comportamentul lui Teodosie, atât cel public, cât și cel din interiorul bisericii.

”Solicitarea transmisă la Patriarhia Română de către Arhiepiscopia Tomisului este insuficient argumentată, deoarece ridicarea Arhiepiscopiei Tomisului la rang de mitropolie nu constituie o necesitate misionară, actuală, ci mai degrabă o ambiție personală a Chiriarhului său”, se arată în scrisoare.

 

”Deși, în mod frecvent, Arhiepiscopia Tomisului creează notă discordantă, sfidând recomandările și dispozițiile Patriarhiei Române, totuși solicită Patriarhiei Române ridicarea Arhiepiscopiei la rangul de mitropolie. În Arhiepiscopia Tomisului, normele statutare, cele regulamentare și hotărârile Sfântului Sinod sunt încălcate adesea prin:

  • hirotonia unor teologi din alte eparhii fără ca aceștia să fi prezentat documentele de ieșire canonică din eparhia de care aparțin,
  • admiterea la doctorat a unor candidați cu note sub 8,5,
  • primirea preoților și monahilor din alte eparhii fără acordul chiriarhului eparhiilor respective etc

Arhiepiscopia Tomisului are:

  • probleme de natură administrativă,
  • economică,
  • de disciplină canonică și educațională” 

Documentul arată că unele inițiative al Arhiepiscopiei Tomisului din perioada pandemiei ”au creat discuții aprinse în media și au adus deservicii de imagine Bisericii Ortodoxe, mai ales că au fost însoțite de:

  • o atitudine provocatoare, 
  • lipsă de tact pastoral 
  • comunicarea deficitară cu autoritatea bisericească superioară, fapt care exprimă un duh de indisciplină și de răzvrătire”.

Decizia oficială mai evidențiază problemele de la școala doctorală păstorită de Arhiepiscopia Tomisului – teze plagiate, profesori care nu au legătură cu disciplina, deficiențe de redactare a textului.

 

Arhiepiscopia Tomisului e acuzată și de refuzul de a-și plăti facturile vechi din 2016, în valoare de 468.822 de lei către Patriarhie, fiind dată ca exemplu datoria față de Tipografia Cărților Bisericești.

 

Raspunsul Teodosie: Numai Dumnezeu poate sa-mi dea sanctiuni! Asa sa fie?

 

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 mai 2021 - 08:27

Continuam:

Documente oficiale, dar și sursele din învățământul academic teologic ortodox pe care le-am consultat, indică mai multe încălcări grave atât ale legislației universitare, cât și ale eticii academice produse la Școala Doctorală de Teologie de la Universitatea „Ovidius”, unele constatate oficial  de către Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU): 

  • cel puțin 15 de teze de doctorat au fost invalidate de CNATDCU imediat după susținerea publică începând cu 2016;
  • dintre cele 15 de teze invalidate, nouă au fost coordonate de ÎPS Teodosie;
  • două titluri de doctor au fost retrase definitiv de CNATDCU pentru plagiat;
  • 4 coordonatori, printre care și ÎPS Teodosie, au în îndrumare peste 20 de doctoranzi, fapt ce încalcă prevederile interne ale Universității „Ovidius”, care a stabilit o limită maximă de 20 de doctoranzi coordonați simultan. 

https://pressone.ro/...-pentru-plagiat

 

E de citit tot articolul, asta daca doreste cineva sa vada si alta fata a unui mar putred din curtea bisericii care e atat de mare si atat de copt incat cangreneaza tot in jur.

 

Iata si raspunsul lui Teodosie acre de altfel e halucinant:

„Eu nu am plagiat nimic… Nu sunt acuzat de plagiat. Pentru că a venit vorba, să vă spun despre ce-i vorba. La doctorat, cine-i acuzat? Nu persoana, [ci] calculatoru-i acuzat. Chiar am avut o întrunire la universitate… deci calculatorul nostru, care este identic cu cel de la CNATDCU, arată că nu este plagiat. Cei din Comisia Teologică [a CNATDCU], care nu sunt doar ortodocși, acuză plagiatul împotriva evidenței calculatorului. Ce e asta? E ceva cu totul tendențios”.  

 

Innadmisibil cum poate individul asta sa sape cu indarjire la temelia intelegerii intre ortodocsi si nonortodocsi.

Incredibil cata micime crestineasca transmite si apoi ne mai miram de ce se isca controverse.

Daca un cap al bisericii gandeste asa omul de rand ce sa mai zica?

 

„ÎPS Teodosie a intrat în atenția media și a opiniei publice prin vorbele și faptele sale în răspăr cu bunul-simț, cu umilința creștină. Culege netulburat ce-a semănat mânat de patimi mai lumești: doctorate plagiate. Declarația sa arată că – am aflat că deține un doctorat și în… muzică – este afon în cele universitare” - A spus Marian Popescu, presedintele Comisiei de Etica a Universitatii Bucuresti.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -