Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum adica esti non-binar?

non-binar

61 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 16:40

[:-)))] [:-)))]

 

You Majesty, ce va face leusteanul?Creste?

It's growing, my subject! It's growing! (stii ca supusilor reginei li se spuneau "subiecti") [:-)))]



#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 17:19

Înțeleg ca sunt oameni, nu a zis nimeni ca sunt altceva ...

Tot oameni sunt și cei cu boli mintale ( imi cer scuze nu vreau sa sune tendențios). Cei care sunt violenti, care nu se pot controla etc

Eu va întreb sincer: unde tragem linie la înțelegerea asta ? S-a dat exemplu - caz real - ca un tip a dat primăria in judecată ca nu au vrut sa ii emită buletin cu vârsta mai mică cu 10 ani decât in realitate.

Pe asta de ce sa nu îl înțelegem ? 
Vorba Letiției: înțelegeți-o și pe ea și adresați-vă cu Majestate...

De ce sa avem înțelegere numai pt gender dar nu și pentru vârsta?

Voi va gândiți la ce probleme generează asemenea persoane ? Ce ii trece in buletin ?Cum identifica o companie aeriana ce pasager are? Femeie, bărbat? Mie imi da cu radical sa spun ca se identifica după cum se simt ei in mintea lor.

Atenție la ce “uși” deschideți cu atâta înțelegere ca intr-o zi va fi poate prea târziu.

 

Eu nu am spus ca " sunt oameni si ei" ci ca "oamenii astia exista" si este o realitate care incepe sa fie acceptata.

 

Este o incoerenta logica in argumentatia ta, imi scapa acum numele, voi cauta si revin.

(Vorbim strict de situatia in cauza, nu de cereri fantasmagorice si de ce trebuie sa-i asociem neaparat cu bolnavi mental sau periculosi. Faptul ca esti transgender nu inseamna ca esti periculos sau incapabil de a te controla)

 

Identitatea este usor de verificat cu data nasterii, numele, nr de asigurari sociale si altele. Bine, si numele se poate schimba dar numai printr-o procedura oficiala, la starea civila. De ce ar fi important pentru o companie aeriana sa stie exact cati s-au nascut femei si cati barbati dintre pasageri.

Dar in documente oficiale, de utilizat in scopuri medicale de ex., se poate cere obligatoriu mentiunea sexului la nastere si separat a genului cu care se identifica.



#23
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 17:29

Fleur, eu inteleg ca discutia nu este despre transgenderi, ci despre non-binari. Inteleg ca e diferenta intre aceste tipuri de persoane. 



#24
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 18:10

Iar eu insist, deoarece in afara de acceptare nimeni nu vrea sa își asume nici o răspundere : unde punem limita la cum forțam societatea sa ne perceapă cum dorim noi?

 

Eu vreau sa fiu trecută in acte 1.78cm și 55kg cu ochii verzi . De ce in cazul sexului se accepta și se da exemplu de acceptare și înțelegere dar in cazul vârstei și înălțimii nu???

Exact ce spuneam : aveti grija ce uși deschideți pt ca va urma datul in judecată la greu pt discriminare.

Nu numai compania aeriana are nevoie sa știe pe cine îmbarca - din motive reale de securitate si identificare corecta - dar in cazul poliției , tribunal etc cum ar fi sa caute o femeie, dar de fapt vezi ca mai este și bărbat de 3 ori pe săptămâna ?

Nu ar fi corect pt poliție sa își irosească forțele - și pentru nici o instituție - ca sa identifice corect pe X sau Y pentru ca are el dorința asta arzătoare de a gi identificat cand femeie cand bărbat.

Daca la problema de mai sus punem și vârsta modificata și kg in plus sau in minus nu mai știm pe cine cautam ...

Toate bugetele locale sunt tăiate left and right, dar hai sa alocam bani sa schimbam regulile de identificare a unor persoane pt ca respectivii nu știu ce au in pantaloni ...

 

Ganditi va și la ce probleme se generează in urma unor asemenea schimbări de reguli.

 



#25
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 18:59

Carolyne, continuu sa argumentezi cu situatii care nu au nici o legatura cu cea de fata.

Oameni care isi schimba varsta sau nr de kg, companii aeriene care au neaparat nevoie sa stie ce gen ai in prezent (se poate completa, am mai spus: sexul la nastere).

Sexul/genul nu este cea mai relevanta metoda de identificare. 

 

Nu inteleg si pace cum perceptia propriului gen poate impiedica identificarea persoanei de catre autoritati. Ca doar nu te intreaba politia cum te simti astazi, femeie, barbat sau fara gen, te intreaba numele, SIN ul, data nasterii, adresa, etc.. Cauta o persoana dupa portretul robot sau o poza recenta samd.



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 19:01

Azi ma simt Queen Elizabeth the 2nd! Ma astept ca tot DC-ul sa mi se adreseze cu Your Majesty!

[:-)))]



#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 19:02

Fleur, eu inteleg ca discutia nu este despre transgenderi, ci despre non-binari. Inteleg ca e diferenta intre aceste tipuri de persoane. 

Ai dreptate, transgender este o categorie mai larga decat non-binary.

 

Transgender people have a gender identity or gender expression that differs from the sex that they were assigned at birth.[1][2][3]Transgender, often shortened as trans, is also an umbrella term; in addition to including people whose gender identity is the opposite of their assigned sex (trans men and trans women), it may also include people who are non-binary or genderqueer.[2][6][7] Other definitions of transgender also include people who belong to a third gender, or else conceptualize transgender people as a third gender. (Wikipedia)


Editat de Fleurdelise, 20 mai 2021 - 19:08 .


#28
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 19:17

Fleurdelise, eu zic clar ca exista similarități extrem de clare: deci eu sunt forțată sa ma uit la un bărbat dar sa îl percep ca săptămâna asta se simte femeie, și sa ma adresez ca atare sa nu ii rănesc sentimentele, dar eu când spun ca vreau sa fiu percepută ca am 1.78 și sunt mai tânăra cu 20 de ani nu contează ? De ce??  

Vorbim de Percepție , da?  Percepție , nu date fizice sau schimbări radicale in apariție !!!

Cu ce este mai prejos percepția mea de a fi văzută înaltă decât percepția bărbatului care vrea sa fie tratat ca o femeie ?

Este simplu și la obiect. 
Asa cum le dai drepturi la cei non binari etc etc trebuie sa le dai și celorlalți care vor apărea fiecare cu percepția lui !



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 19:21

It's growing, my subject! It's growing! (stii ca supusilor reginei li se spuneau "subiecti") [:-)))]

[:-)))]



#30
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 19:24

Ai dreptate, transgender este o categorie mai larga decat non-binary.

 

Transgeneder sunt cei se se simt de un alt sex decat cel primit la nastere, non-binary sunt cei ce nu se regasesc nici in sexul feminin, nici in sexul masculin.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -