Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce se intampla in Israel


80 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 mai 2021 - 14:54

Un articol interesant cu o alta perspectiva.

 

https://www.dw.com/r...obal/a-57520274

Am citit articolul si este incredibil de sincer si curajos. Si realist. merita citit.

In multe tari vesteuropene - mesajul la tot ceea ce se intampla in Israel - acum - este cumva ... diluat. 

Exista si in Olanda foarte multe manifestatii antisemite si mesaje publice  - ale musulmanilor  - care sunt nepedepsite, ignorate... Vocea extremismului arab a inceput sa prinda contur si putere pentru ca exista o comunitate foarte mare de musulmani in Europa... minoritati importante in multe tari.

 

Pentru a proteja linistea in interior - guvernele prefera sa taca. Insa nimic nu poate explica si ierta terorismul - de orice parte ar fi.



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 06:28

Cat timp teroriștii au avut macaroana tăiată nu au mișcat in front... acum cu o umbra de președinte american și când curg milioanele ...au tupeu și fac ce vor. 

 

Dar asta e... devine cat mai clar pe zi ce trece ca pana la urma se va întâmpla ce e profețit in Biblie...au apărut deja semne. 

 

 



#23
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 08:08

Un articol interesant cu o alta perspectiva.

 

https://www.dw.com/r...obal/a-57520274

Un articol in care e descrisa cu lux de amanunte viata copilasului evreu ce trebuie sa mearga la adapost dar in care nu se scrie nici un cuvant despre zecile de copii palestinieni omorati de raidurile israelieni mie nu mi se pare deloc un articol obiectiv. Sorry. 

Da, Hamas e finantat din exterior si este organizatie terorista, dar nu ar avea sprijinul palestinienilor daca Israelul nu ar intra cu boldozele in casele lor, nu i-ar provoca mereu si mereu prin actiunile lor agresive si discriminatorii. 



#24
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 08:08

Eu am auzit ca, conflictul a fost inceput de grup tero Palestinian cand a trimis rackete in israel...si israelul bineînțeles ca fiind atacat a ripostat. Trist ce se intimpla si nu cred ca se va termina vreodată, mai ales când teroriști din Palestina sunt susținuți cu milioane de $$$... de care cumpără arme, nu mancare la copii. Nu, nu voi tine ever cu Palestina.

Si daca nu au mancare, mai bine ca ii omoara israelienii cu bombe! 



#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 08:59

Un articol in care e descrisa cu lux de amanunte viata copilasului evreu ce trebuie sa mearga la adapost dar in care nu se scrie nici un cuvant despre zecile de copii palestinieni omorati de raidurile israelieni mie nu mi se pare deloc un articol obiectiv. Sorry. 

Da, Hamas e finantat din exterior si este organizatie terorista, dar nu ar avea sprijinul palestinienilor daca Israelul nu ar intra cu boldozele in casele lor, nu i-ar provoca mereu si mereu prin actiunile lor agresive si discriminatorii. 

Am spus doar ca e interesant si prezinta o alta perspectiva. Cea israeliana. Despre cea  palestiniana s-a scris deja.

Istoria se  scrie inca.

Israelul nu o sa cedeze. Hamas nici atat - au exacerbat conflictul si l-au inceput.

Israelienii sunt autorii morali ai exacerbarii conflictului, dar vinovat se face cel care da primul, dar si cel care continua si nu tine la negocieri.

 

Nu va fi pace acolo. Nicicand.

 

Ministrul palestinian de externe, Riyad Al-Maliki, a acuzat Israelul de „crime de război”, denunțând „agresiunea” statului evreu împotriva „poporului palestinian” și „locurilor sale sfinte”.

 

„Hamas a ales să accelereze tensiunile, folosite ca pretext, pentru a începe acest război” care a fost „premeditat”, a replicat ambasadorul israelian în SUA și ONU, Gilad Erdan.
 

Iar SUA, aliatul Israelului, refuza orice declaratie comuna propusa de adunarea Consiliului ONU.

" De asemenea, ne-am gândit că Statele Unite ar fi dornice să arate relevanța securității Consiliul în astfel de situații ", adaugă el.
Ministrul chinez de externe Wang Yi a regretat „obstrucționarea” americană în fața adoptării acestei declarații.

 

„Consiliul de Securitate trebuie să ia măsuri” și „din cauza obstrucționării unei țări”, „nu a fost capabilă să vorbească ca o singură voce”, a spus el, cerând Washingtonului „să își asume responsabilitățile” la ONU.

 

Primele două sesiuni de urgență ale Consiliului de Securitate au avut loc cu ușile închise, iar Statele Unite, care au preferat să aștepte până marți, nu au dorit întâlnirea de duminică. Ambasadorul lor la ONU, Linda Thomas-Greenfield, s-a limitat să solicite încetarea „ciclului violențelor”, asigurând că țara ei „lucrează neobosit pentru încetarea ostilităților” și „o pace durabilă”.

Secretarul general ONU Antonio Guterres a avertizat că riscă „să provoace o criză umanitară și de securitate incontrolabilă”, a spus el la începutul reuniunii de urgență a Consiliului de Securitate.



#26
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 14:04

Nu stiu la cati cititori DC le-ar pica bine sa se trezeasca dati afara din casa proprie tam-nesam.

 

Oameni simpli care au locuit acolo de ani, decenii...si sa vina politia sa te dea afara pe faras. Asta se intampla de ani de zile - palestinienii dati afara sistematic din propriile case...si apoi sa nu existe ranchiuna? Suparare? Reactie?

 


Editat de antmil, 17 mai 2021 - 14:06 .


#27
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 14:40

Twenty-seven days before the first rocket was fired from Gaza this week, a squad of Israeli police officers entered the Aqsa Mosque in Jerusalem, brushed the Palestinian attendants aside and strode across its vast limestone courtyard. Then they cut the cables to the loudspeakers that broadcast prayers to the faithful from four medieval minarets.

It was the night of April 13, the first day of the Muslim holy month of Ramadan. It was also Memorial Day in Israel, which honors those who died fighting for the country. The Israeli president was delivering a speech at the Western Wall, a sacred Jewish site that lies below the mosque, and Israeli officials were concerned that the prayers would drown it out.

The incident was confirmed by six mosque officials, three of whom witnessed it; the Israeli police declined to comment. In the outside world, it barely registered.

But in hindsight, the police raid on the mosque, one of the holiest sites in Islam, was one of several actions that led, less than a month later, to the sudden resumption of war between Israel and Hamas, the militant group that rules the Gaza Strip, and the outbreak of civil unrest between Arabs and Jews across Israel itself. “This was the turning point,” said Sheikh Ekrima Sabri, the grand mufti of Jerusalem. “Their actions would cause the situation to deteriorate.”

[...]

 

The crisis came as the Israeli government was struggling for its survival; as Hamas — which Israel views as a terrorist group — was seeking to expand its role within the Palestinian movement; and as a new generation of Palestinians was asserting its own values and goals.And it was the outgrowth of years of blockades and restrictions in Gaza, decades of occupation in the West Bank, and decades more of discrimination against Arabs within the state of Israel, said Avraham Burg, a former speaker of the Israeli Parliament and former chairman of the World Zionist Organization.

“All the enriched uranium was already in place,” he said. “But you needed a trigger. And the trigger was the Aqsa Mosque.”

 

 

https://www.nytimes....esultPosition=6



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 14:56

Cat timp teroriștii au avut macaroana tăiată nu au mișcat in front... acum cu o umbra de președinte american și când curg milioanele ...au tupeu și fac ce vor. 

 

Dar asta e... devine cat mai clar pe zi ce trece ca pana la urma se va întâmpla ce e profețit in Biblie...au apărut deja semne. 

Imagineaza-ti ca Romania e dependenta total de Ungaria in ce priveste aprovizionarea cu energie, petrol, gaze, apa, mincare. Apoi Ungaria da o lege prin care e legal sa i-a casele romanilor cind doresc, fara sa plateasca nimic in schimb, fara sa  ofere o alternativa. Am vazut cum familii intregi de palestinidni erau lasate pe drumuri, doar cu o boccea in care aveau citeva haine si cum sub ochii lor le erau darimate casele! Plingeau atit de tarare, saracii de ei si se uitau disperati in jur gindindu-se unde se pot duce! Cit poate sa indure cineva? Se intimpla asta de zeci de ani si nimeni nu vede! Nu sint deacord cu terorismul binenteles, dar inteleg de ce fac ceea ce fac! E inadmisibil ce li se intimpla si cum Vestul se face ca nu vede!!!! Cum e posibil asa ceva?

 

Michelle pina in present sint 192 de palestinieni morti din care 58 de copii si 34 de femei! Evrei, 10 morti din care 2 copii.  Desigur ca fiecare viata pierduta e o tragedie, dar nu stiu cine-s teroristii, uitindu-ma la cifrele astea!



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 15:54

Nu stiu la cati cititori DC le-ar pica bine sa se trezeasca dati afara din casa proprie tam-nesam.

 

Ne adunam aici pentru schimb de informatii. Ce ii scapa unuia, completeaza celalalt.

Nu stim totul, nu citim totul.

Dar da, suntem avizi de informatii pentru a intelege mai bine lumea in care traim

 

Fraza ta e destul de ofensatoare. Ca si cand noi nu intelegem nimic si tu iti atribui rolul de mare maresal.  Parintii mei si-au pierdut casa, si soacra mea, si bunica mea din grecia si sunt sigura ca si multi alti membri DC au trecut prin asa ceva, ei sau parintii lor, sau bunicii.

 

Articolul pus de tine foarte bun, prezinta noutati pentru multi dintre noi.

Hai sa ramanem asa la schimb de informatii, pareri personale,  fara sa ne judecam intre noi.



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 16:04

Imagineaza-ti ca Romania e dependenta total de Ungaria in ce priveste aprovizionarea cu energie, petrol, gaze, apa, mincare. Apoi Ungaria da o lege prin care e legal sa i-a casele romanilor cind doresc, fara sa plateasca nimic in schimb, fara sa  ofere o alternativa. Am vazut cum familii intregi de palestinidni erau lasate pe drumuri, doar cu o boccea in care aveau citeva haine si cum sub ochii lor le erau darimate casele! Plingeau atit de tarare, saracii de ei si se uitau disperati in jur gindindu-se unde se pot duce! Cit poate sa indure cineva? Se intimpla asta de zeci de ani si nimeni nu vede! Nu sint deacord cu terorismul binenteles, dar inteleg de ce fac ceea ce fac! E inadmisibil ce li se intimpla si cum Vestul se face ca nu vede!!!! Cum e posibil asa ceva?

 

Michelle pina in present sint 192 de palestinieni morti din care 58 de copii si 34 de femei! Evrei, 10 morti din care 2 copii.  Desigur ca fiecare viata pierduta e o tragedie, dar nu stiu cine-s teroristii, uitindu-ma la cifrele astea!

Vestul are interese. are interese la americani, americani la israelieni si tot asa...

Asta-i parerea mea.

 

+ ca se simt cu musca pe caciula.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -