Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce se intampla in Israel


80 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 10:00

Urmaresc cu mult interes ce se intampla in Israel. Si pentru a intelege cat mai mult incerc sa citesc si sa ma documentez.

Jerusalem este un oras foarte aglomerat si sfant pentru trei religii. Toate trei aceste religii au acolo un Dumnezeu si totusi ... e violenta, mor copii, e teroare.

 

Ma doare sa vad atata violenta. Si ascult cu interes pe toti cei care au ceva de spus - din punct de vedere moral si istoric.

 

VOi ce parere aveti?



#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 11:39

Imi amintesc certurile de la un subiect similar deschis in urma cu ceva ani. 

Ca si atunci, eu tin cu palestinienii [:D]. Mi se pare ca ce se intampla acum e vina ambelor parti, dar la baza sta de politica agresiva expansionista, discrimatorie si criminala fata de palestinieni a guvernului Netanyahu.  Sigur ca mereu conteaza contextul (instabilitatea politica din Israel care este dupa 3 runde de alegeri in continuare fara un partid capabil sa faca un guvern , perioada electorala din zona palestiniana unde fortele incearca sa castige capital politic) , dar consecintele sunt dramatice pt cei mai nevinovati. 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:56

De data asta, eu sunt de parere ca e vina evreilor. DIn pacate, primul ministru de acolo are nevoie de aceasta situatie pentru a-si consolida pozitia. Pe de alta parte, evreii vor sa castige teren in East Jerusalem... 



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 14:07

Imi amintesc certurile de la un subiect similar deschis in urma cu ceva ani. 

Ca si atunci, eu tin cu palestinienii [:D]. Mi se pare ca ce se intampla acum e vina ambelor parti, dar la baza sta de politica agresiva expansionista, discrimatorie si criminala fata de palestinieni a guvernului Netanyahu.  Sigur ca mereu conteaza contextul (instabilitatea politica din Israel care este dupa 3 runde de alegeri in continuare fara un partid capabil sa faca un guvern , perioada electorala din zona palestiniana unde fortele incearca sa castige capital politic) , dar consecintele sunt dramatice pt cei mai nevinovati. 

Si eu. Eu eram de partea evreilor atunci, acum nu mai sint. Am vazut documentare si filme facute culmea de evrei, in care este descrisa situatia din zona. Pur si simplu palestinienii sint prizonieri in propria tara, total la mina evreilor. Evreii le taie curentul, le taie apa, cind doresc, le darima casele sa le ia pamintul, pe care apoi construiesc case numai pentru evrei. Toate joburile bune sint DOAR pentru evrei. E o segregare si un rasism ce n-a vazut mapamondul. In acele documentare evreii spuneau ca nazistii au fost mici copii pe linga cum se comporta ei acum cu palestinienii. Nu mai spun ce armata si ce dotare au evreii si ce dotare au palestinienii. Evreii arunca cu bombe si grenade si palestinienii arunca cu pietre! Numarul victimelor spune totul, 67 de palestiniei morti si 7 israelieni. E absolut cumplit ce se intimpla acolo. Natanyahu a zis ca nu se opreste pina nu ii face una cu pamintul pe palestinieni.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 14:28

...dar credeti ca vor avea embargo sau alte consecinte pentru incalcarea drepturilor arabilor? Nu cred...



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 15:02

Pai prietenii lui Benny din SUA deja au blocat o incercare de intrunire a consiliului de securitate ONU pe tema conflictului.



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 15:04

...dar credeti ca vor avea embargo sau alte consecinte pentru incalcarea drepturilor arabilor? Nu cred...

EXACT! De atita timp se intimpla asemenea abuzuri acolo si nimeni nu indrazneste sa zica nimic istraelienilor. Daca orice alta tara se comporta asa cu vecinii lor, ar fi fost pusa la zid de multa vreme. Este inadmisibil cum toti se fac ca nu vad! Erau disperati si evreii din documentar cum se pot intimpla  asemnea atrocitati in secolul 21!



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 15:10

Un serial fain de vazut e Fauda. Chiar daca e facut de israelieni, e cumva obiectiv. Adica fiecare isi trage propriile concluzii. Fleur l-a recomandat mai demult.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 16:59

De acord cu voi. Nu dau dreptate israelienilor.

De data asta au depasit o limita.

 

ei de mult doresc sa-si consolideze pozitiile in Ierusalimul de est, in cartierul Sheikh Jarrah, in dauna palestinienilor. Au niste legi care permit israelienilor sa le ia casele.

 

Am gasit aici un filmulet BBC despre problema, nu are decat 2 minute:

 

Si dupa cum spunea nu mai stiu cine prin ziare, conflictul ofera baze de legitimitate si Hamasului si lui Netaniahu care trebuie sa-si consolideze cariera politica. Si o face pe spinarea civililor.

 

Nu se va iesi prea curand din conflict. 



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 18:30

...dar credeti ca vor avea embargo sau alte consecinte pentru incalcarea drepturilor arabilor? Nu cred...

N-ai s avezi, evreii joaca una si aceasi carte dupa cel de-al doilea razboi mondial!Si cu succes se pare.

 

Eu niciodata nu i-am crezut "nevinovati" in conflictul din zona!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -