Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacante si concedii in vara 2021

vacanta concediu vara

117 raspunsuri la acest subiect

#101
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 21:14


Da, testele se fac la laboratoarele de analize medicale

Adica te duci la medicul de familie si ceri analiza asta?

 

Banuiesc ca contra cost, sunt foarte mute analize care nu sunt suportate de casa de asigurare, nu vad de ce ar fi o asemenea analiza platita.



#102
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 21:51

Sa stii ca nici eu nu prea pricep chestia asta cu testele rapide facute acasa,Cine are siguranta ca testul ala l-ai facut tu?

 

Sunt multe firme care accepta teste rapide doar facute in anumite locuri, exact pentru ca probabilitatea falsificarii este foarte mare.

 

Un test din asta rapid as folosi daca ar trebui sa merg de urgenta la cineva si atunci pentru siguranta tuturor as apeöa löa un asemenea test acasa.

 

(am o cunostinta care a primit d ela frima la care lucreaza teste rapide si de doua ori pe saptamina trebuie sa se testeze, sa completez niste hirtii si s ale prezinte.Spune ca d efapt nimeni nu se testeaza, completeaz doar hirtiile alea si le prezinta la locul de munca, noroc ca ii duce firma odata pe saptamina la test PCR.)

Dana aceste teste sint doar niște unelte (tools) de lupta împotriva împrăștiere virusului, la un loc cu gelul de miini și masca. Nu e obligatoriu însă nu strica sa te testezi de 2 ori pe saptamina, mai ales cind mergi zilnic la munca. Ma simpt eu mai siguranța dacă îl fac și nu văd de ce as minți ca l-am făcut. Ca să-mi fur singura căciula? Aceste teste nu sint acceptate in locuri precum aeroport, dar ajuta la descoperirea infectatilor. Daca as avea copii care merg zilnic la școala, in mod sigur le-aș face testul. 


Editat de Letitia1, 08 mai 2021 - 21:55 .


#103
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 22:14

Adica te duci la medicul de familie si ceri analiza asta?

 

Banuiesc ca contra cost, sunt foarte mute analize care nu sunt suportate de casa de asigurare, nu vad de ce ar fi o asemenea analiza platita.

 

Noi am facut testul de anticorpi la medicul de familie. Nu e suportat de casa de asigurari. Am platit 40 euro de test, dar probabil difera pretul in functie de labortorul care prelucreaza. 


Editat de mianda, 08 mai 2021 - 22:15 .


#104
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 22:31

Sa stii ca nici eu nu prea pricep chestia asta cu testele rapide facute acasa,Cine are siguranta ca testul ala l-ai facut tu?

 

Sunt multe firme care accepta teste rapide doar facute in anumite locuri, exact pentru ca probabilitatea falsificarii este foarte mare.

 

Un test din asta rapid as folosi daca ar trebui sa merg de urgenta la cineva si atunci pentru siguranta tuturor as apeöa löa un asemenea test acasa.

 

(am o cunostinta care a primit d ela frima la care lucreaza teste rapide si de doua ori pe saptamina trebuie sa se testeze, sa completez niste hirtii si s ale prezinte.Spune ca d efapt nimeni nu se testeaza, completeaz doar hirtiile alea si le prezinta la locul de munca, noroc ca ii duce firma odata pe saptamina la test PCR.)

 

Dana, am scris repede si m-am exprimat gresit. Vroaim sa spun ca nu stiu daca exista testele rapide la noi. Asta pentru ca nu m-a interesat. Eu lucrez de acasa din martie 2020. Am fost la birou de 3 ori.

 

Pe de alta parte, legat de cei care incearca sa fenteze sistemul, au fost prinsi aici indivizi care aveau testele falsificate. si mai erau si pozitivi. Inclusiv din India, de cand s-a declansat nebunia cu noile mutatii. Nu stiu cum se face controlul in aeroport acum si nu pot sa nu ma gandesc cati au scapat neprinsi. Am gasit insa pe un site oficial liste cu avioanele unde au gasit calatori care au testat pozitiv si randurile care ar fi putut sa fie afectate.  

 

On topic, nu planificam o vacanta anul asta. A doua doza o fac pe undeva prin august, cand sotul meu se intoarce deja la serviciu (vacanta lui este intr-o perioada fixa in fiecare an si este legata de vacanta contructorilor). Eu ca adult (si cu copil adult) inteleg si accept situatia, chiar daca nu imi place. Nu pot insa sa nu ma gandesc la cei cu copii. 



#105
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 22:33

Si eu mi-am facut in martie analiza de anticorpi, am platit-o, nu se deconteaza, 100 de lei. Am fost curioasa sa vad daca am intrat in contact cu virusul (desi nu prea aveam unde) si sa fi avut o forma mai usoara. Asta deoarece tot am mai avut secretii in nas si gat si dureri de cap. Dar mi-a iesit negativ, nu am avut. Nici nu prea aveam de la cine, am avut ff putine contacte, am purtat masca (care culmea ma protejeaza de virus, dar a ajuns sa-mi creeze alte probleme).



#106
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 22:40

uite ca m-am interesat si am gasit ce teste se pot face, cu plata, acreditate de Health Canada, la o clinica oarecare. Se poate face programare direct pe site-ul lor:

- PCR SWAB TEST (RT-PCR) (rezultat in 24 h, pt calatorii internationale) – 199 dolari canadieni taxe incluse

- ANTIBODY TEST (IgG, IgM) (rezultat in 24 h, pt toate calatoriile care cer testul) – 179 dolari canadieni taxe incluse

 - combo (ambele teste) – 349 dolari canadieni, taxe incluse

 

Cu siguranta mai sunt si alte clinici



#107
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 22:43

 

 

Pe de alta parte, legat de cei care incearca sa fenteze sistemul, au fost prinsi aici indivizi care aveau testele falsificate. si mai erau si pozitivi. Inclusiv din India, de cand s-a declansat nebunia cu noile mutatii. Nu stiu cum se face controlul in aeroport acum si nu pot sa nu ma gandesc cati au scapat neprinsi. Am gasit insa pe un site oficial liste cu avioanele unde au gasit calatori care au testat pozitiv si randurile care ar fi putut sa fie afectate.  

 

Si multi conationali de-ai nostri au fost prinsi cu teste false.Nici eu nu pricep -dar nu pricep acest tip de comportament, pentru ca stiu ce inseamna si  cum se transmite virusul si ma intereseaza lucrul asta- de se incearca fentarea sistemului, ma refer strict la ce spunea cunostinta mea ca desi au teste, nu se testeaza, prefera sa ofere informatii fasle.



#108
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 22:43

 

 

Pe de alta parte, legat de cei care incearca sa fenteze sistemul, au fost prinsi aici indivizi care aveau testele falsificate. si mai erau si pozitivi. Inclusiv din India, de cand s-a declansat nebunia cu noile mutatii. Nu stiu cum se face controlul in aeroport acum si nu pot sa nu ma gandesc cati au scapat neprinsi. Am gasit insa pe un site oficial liste cu avioanele unde au gasit calatori care au testat pozitiv si randurile care ar fi putut sa fie afectate.  

 

Si multi conationali de-ai nostri au fost prinsi cu teste false.Nici eu nu pricep -dar nu pricep acest tip de comportament, pentru ca stiu ce inseamna si  cum se transmite virusul si ma intereseaza lucrul asta- de se incearca fentarea sistemului, ma refer strict la ce spunea cunostinta mea ca desi au teste, nu se testeaza, prefera sa ofere informatii fasle.



#109
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 22:48

Dana aceste teste sint doar niște unelte (tools) de lupta împotriva împrăștiere virusului, la un loc cu gelul de miini și masca. Nu e obligatoriu însă nu strica sa te testezi de 2 ori pe saptamina, mai ales cind mergi zilnic la munca. Ma simpt eu mai siguranța dacă îl fac și nu văd de ce as minți ca l-am făcut. Ca să-mi fur singura căciula? Aceste teste nu sint acceptate in locuri precum aeroport, dar ajuta la descoperirea infectatilor. Daca as avea copii care merg zilnic la școala, in mod sigur le-aș face testul. 

Inteleg ce spui si sunt de acord, insa eu ma refeream la folosirea rezultatele acestor teste in diverse imprejurari.

 

De exemplu eu am fost la frizeur cu test rapid, ins atest rapid facut prin primarie, nu l.am facut eu acasa si m-am dus sa le arat rezultatul.



#110
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 00:54

Inteleg ce spui si sunt de acord, insa eu ma refeream la folosirea rezultatele acestor teste in diverse imprejurari.

 

De exemplu eu am fost la frizeur cu test rapid, ins atest rapid facut prin primarie, nu l.am facut eu acasa si m-am dus sa le arat rezultatul.

In Ianuarie, după sărbători in prima zi la munca, am făcut testul rapid in prezenta a doua persoane care ne și spunea cum și ce sa facem, apoi verificau rezultatul. Așa s-a făcut și la începerea școlilor cu elevii, iar acum li se trimit 2 teste pe saptamina gratis, sa le facă acasă, sa nu mai piardă vremea la școala. 
 

din fericire la noi nu se cer teste decit la aeroport și trebuie sa fie PCR. La frizerii,magazine, etc nu e necesar.





Etichetat si cu vacanta, concediu, vara

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -