Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacante si concedii in vara 2021

vacanta concediu vara

117 raspunsuri la acest subiect

#91
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 16:10

Nu stiu sincer ce motive de bucurie as gasi cand ma vezi aiurea in tabara conspirationistilor si imi indici sa-mi schimbi sursele de informare si anturajul. Nu esti tu in masura sa-mi indici asta si mi-a displacut. Mai ales ca nici nu intrasem in dialog cu tine, speram sa nu intru in colimatorul tau :))) Dar neah, ca n-am scapat. Sursele mele sunt la locul lor, si am capacitatea sa a filtra informatia bruta, iar anturajul meu este format din oameni de calitate, pe care nu i-as schimba. 

Tu tot aiurea intelegi, dar nu-mi mai bat capul!!1

 

Motivele de bucurie erau in ceea ce ai si ar trebui sa apreciezi.Restul comentariului tai...il ignor complet.



#92
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 16:32

Rall, sunt conștientă care este realitatea. Dar tot nu îmi pică bine mesaje de genul voi ăștia nevaccinați mergeți în parc la Pucioasa [:D]

N-am nici un plan de vacanță dar așa ca fapt divers. Puțină empatie nu strică.

Mai ales că suntem pe un forum de copii și ei sunt cei mai dezavantajați.

Dar nah, se pare că fiecare se gândește doar la situația lui. Eu nu am nici cum să mă înscriu. Voi fi contactată când îmi vine rândul.



#93
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 12:42

despre acest certificat verde de calatorie 

 

Certificatul verde european ar putea fi gata la început de iulie, a anunțat, vineri seara, la Digi24, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare, Valeriu Gheorghiță. Este vorba despre acel document care îi va scuti pe posesori de restricțiile din țările în care călătoresc.

 

Acest certificat de fapt scuteşte persoana respectivă de a se supune restricţiilor din anumite ţări legate de împiedicarea răspândirii infecţiei în comunitatea respectivă”, a subliniat el.

Certificatul va fi sub forma unui cod QR. Orice persoană - vaccinată sau cu istoric de trecere prin boală - va putea solicita codul QR, iar acesta se va putea descărca electronic, pe un telefon sau un alt device, exact cum se întâmplă și în cazul adeverinței de vaccinare care se poate descărca de pe platforma de vaccinare.

Codul QR și informaţiile pe care le conține vor putea fi scanate apoi de pe telefon, de exemplu în punctele de trecere a frontierei.



#94
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 12:48

La ce populatie are Norvegia (aproximativ 5,5 milioane persoane in total), ar trebui ca vaccinarea sa mearga repede si pana la 1 iulie sa fie vaccinati toti cei care doresc.

 

Nu stiu de ce se misca asa greu autoritatile. Lipsa vaccinului, probabil.



#95
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 17:30

despre acest certificat verde de calatorie 

 

Certificatul verde european ar putea fi gata la început de iulie, a anunțat, vineri seara, la Digi24, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare, Valeriu Gheorghiță. Este vorba despre acel document care îi va scuti pe posesori de restricțiile din țările în care călătoresc.

 

Acest certificat de fapt scuteşte persoana respectivă de a se supune restricţiilor din anumite ţări legate de împiedicarea răspândirii infecţiei în comunitatea respectivă”, a subliniat el.

Certificatul va fi sub forma unui cod QR. Orice persoană - vaccinată sau cu istoric de trecere prin boală - va putea solicita codul QR, iar acesta se va putea descărca electronic, pe un telefon sau un alt device, exact cum se întâmplă și în cazul adeverinței de vaccinare care se poate descărca de pe platforma de vaccinare.

Codul QR și informaţiile pe care le conține vor putea fi scanate apoi de pe telefon, de exemplu în punctele de trecere a frontierei.

Su cum demonstrezi ca ai trecut prin boala? Faci test de anticorpi? Ca așa toți romanii care nu vor vaccin pot zice ca au făcut boala.



#96
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 17:31

Letitia - asa e insa cred ca trebuie sa arate ca au anticorpi. Altfel nu pot imi imaginez cum...



#97
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 18:06

La voi se fac teste de anticorpi la cerere? Eu nu am auzit sa se faca la noi. Ce-i drept, nici nu m-a interesat. Dar la cum se testeaza aici, nu cred ca poti face la cerere, doar sa-i ceri dr de familie sa-ti dea trimitere.

Eu sunt uimita si ca voi va puteti testa de COVID acasa, si cate tipuri de teste exista. La noi se fac teste gratuit la clinica. Pentru teste rapide acasa, iarasi nu stiu.      



#98
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 18:12

Noi l-am rugat pe fiul nostru sa isi faca un astfel de test de anticorpi - (pentru ca eram siguri ca a avut virusul pentru ca in campus studentii nu respecta regulile deloc) - insa spre surprinderea noastra - nu are anticorpi deci nu a facut cunostinta cu virusul.

 

SIncer, speram sa fi facut deja o forma usoara - ca sa imi iau de pe cap grija cu el ... pentru ca din pacate cu vaccinarea la tineri aici in Olanda - prin toamna undeva le vine randul. [batcap]

 

Da, testele se fac la laboratoarele de analize medicale



#99
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 18:21

La voi se fac teste de anticorpi la cerere? Eu nu am auzit sa se faca la noi. Ce-i drept, nici nu m-a interesat. Dar la cum se testeaza aici, nu cred ca poti face la cerere, doar sa-i ceri dr de familie sa-ti dea trimitere.

Eu sunt uimita si ca voi va puteti testa de COVID acasa, si cate tipuri de teste exista. La noi se fac teste gratuit la clinica. Pentru teste rapide acasa, iarasi nu stiu.      

Sa stii ca nici eu nu prea pricep chestia asta cu testele rapide facute acasa,Cine are siguranta ca testul ala l-ai facut tu?

 

Sunt multe firme care accepta teste rapide doar facute in anumite locuri, exact pentru ca probabilitatea falsificarii este foarte mare.

 

Un test din asta rapid as folosi daca ar trebui sa merg de urgenta la cineva si atunci pentru siguranta tuturor as apeöa löa un asemenea test acasa.

 

(am o cunostinta care a primit d ela frima la care lucreaza teste rapide si de doua ori pe saptamina trebuie sa se testeze, sa completez niste hirtii si s ale prezinte.Spune ca d efapt nimeni nu se testeaza, completeaz doar hirtiile alea si le prezinta la locul de munca, noroc ca ii duce firma odata pe saptamina la test PCR.)

 



#100
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 20:02

Da, test de anticorpi sau test PCR pozitiv nu mai vechi de 3 luni parca si logic mai vechi de 14 zile.

Letitia - asa e insa cred ca trebuie sa arate ca au anticorpi. Altfel nu pot imi imaginez cum...





Etichetat si cu vacanta, concediu, vara

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -