Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 5 voturi

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu

946 raspunsuri la acest subiect

Marion9

Marion9

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.129 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 15:45

Strumph, ma bucur ca ai dat un semn! Sper sa ramai mai mult. 
Felicitari cu mutarea, e un mare pas dar cu siguranta unul bun. Urmaresc din cand in cand o emisiune facuta la voi cu  persoane care doresc sa se mute de la oras la tara. Tare frumos e la voi la tara! 
E bine ca Nick poate lucra de acasa, a fost si pandemia asta buna la ceva. Si sotul meu lucreaza exclusiv de acasa, n-are de gand sa se intoarca la birou. Poate ne pui poze cu imprejurimile, sunt convinsa ca sunt minunate.

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.088 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 04:20

Sunt bucuroasă că in sfârșit semnez zilele următoare pentru noul apartament.

Strumphi, după cum vezi și noi ne mutăm. Mă bucur că ai revenit.

Mutatul nostru e de nevoie, nu de voie.

Așa e viața asta, te ia uneori pe nepregătite și-ți dă un șut în c..., care uneori poate fi un pas înainte, spre ceva mai bun. Sper.

Am fost stresată azi, ieri seară copilul îmi plângea de durere de gât așa că l am testat de dimineață, a fost a patra oară.

L-am doftoricit cu ceai de la hotel și miere, i a trecut.

Intre timp am primit răspunsul de la proprietarul apartamentului.

Am discutat un pic prin sms uri cu sora lui Rall, care mi-e concitadină și foarte drăguță. Nu ne cunoșteam dinainte 

Intre timp am primit rezultatul negativ.

Apoi seara noi locatarii de la hotel ne am întâlnit cu o firmă de avocați.

Între timp copilul avea videoconferință cu psiholoaga, fiind izolat în cameră.

Ne am plimbat apoi după primirea rezultatuluu, s a jucat cu un cățel miniatură al unei vecine.

Acum când scriu realizez ce zi "liberă" încărcată am avut.

Silvi, te înțeleg, nici eu nu știu cu cine să las băiatul pe 23,25, 28 când eu lucrez și el e în vacanță.

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 19.375 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 09:14

Crina, o imbratisare mare! Esti o persoana foarte puternica, ma bucur ca se aseaza usor-usor lucrurile. 

roli, spor copilului la ce mai face pe ultima suta de metri. II doresc sa fie increzator in el si calm. Pumnii stransi! 

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.666 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 10:03

Servus pinguini

Azi e vineri, asa ca yupiiiii. 

Fleur, ma bucur ca sunteti bine  [:)]

Azi merg cu fratelo la cumparaturi, dupa job mergem la vecinii care ne sunt si prieteni, ne-au invitat la cina...el e jumate roman, cu mama din Constanta...in aprilie s-a nascut a 2a fetita a lor, o cheama Alina Sofia...cea mare (face 3 ani saptamana viitoare), Romina, mi-e prietena : de cate ori ma vede, imi spune : hallo Mihaela..eu vorbesc cu ea romaneste, pt ca bunica din partea tatalui doar asa vorbeste (vine o zi pe saptamana si sta cu ea)...la inceput era tare mirata, acum insa s-a invatat....bunica din partea mamei e din Panama, ea si mama vorbesc spaniola cu ea (si ea vine o zi pe saptamana la ei)...tatal vorbeste elvetiana...asa ca ea creste cu 3 limbi, ceea ce e un lucru ft bun...ma bucur ca au luat decizia asta, sa o invete si lb romana...au rude in tara, la care merg aproape in fiecare an.

Azi tb sa duc si mandra la control la dermatolog, e chiar langa noi, la 5 min de mers.

Prietenul Marciei a fost ft dragut: cand mi-a fost mie rau, ea era la el, ne-am scris si la final i-am zis : pup...el a intrebat ce inseamna..a 2a zi, pe seara, a intrebat cum imi este si i-a zis : pup mama  [:D]

Si-a luat piscina, asa ca a invitat-o pe mandra sa mearga la blaceala la el in gradina. 

La noi e ft cald, noroc ca noaptea se racoreste.

Weekend fain sa aveti!

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 12.666 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 10:04

Mai sunt 5 saptamani pana vin in tara...asa ca inca o data yupiiiii  [:D] de-abia astept. 

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 12.666 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 10:08

La noi ieri 194 cazuri noi la 21mii teste, rata este 51, factorul de reprodcutie 0.64, 7 decese...spitalele ocupate cu 1% pacienti covid, terapia intensiva 8% cu pacienti covid.

2,351 mil. persoane complet vaccinate si 6,120 mil. doze administrate (pana pe 13.06).

Editat de Ella73, 18 iunie 2021 - 10:09 .

• 0

silvi8

silvi8

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.901 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 10:30

nu stiu. nu am mai fost pe la club de ceva vreme...ea merge singura la antrenamente. baietii stiu ca se pregatesc intens, zilnic...de fete nu stiu.

felicitari Anei! super-mega rezultate! [flo2]

Weekendul viitor (nu cel ce vine acum, ci urmatorul) vine C. in Buc. pt campionatele nationale? Ana a luat locul 1 la municipale, weekendul trecut la 300 m si locul 4 la inaltime. Mai participa la nationale si apoi va avea si Andreea nationale de juniori  [fri]

• 0

silvi8

silvi8

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.901 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 10:43

am gasit solutia. la dl. sot la munca a fost o problema cu niste contracte asa ca dimineata a venit acasa. (trebuia sa vina maine, sa se faca repede gata de nunta). a dormit si acum se duce sa o ia pe mica care nu stie si va fi super incantata!

daca nu se potrivea asa o luam la mine la birou. 

nu pot lucra de acasa, nu ma pot invoi, sefa mea e in concediu, teoretic eu sunt sefa, nu pot sa plec...nu exista alta varianta.

Doamne-Doamne are grija si le asaza pe toate, in final!

multumesc pentru urari, sper sa ne distram la nunta. fratele meu e nasu mare [:-)))]

iar duminica nepotica cea mai mica face 2 ani.

Fleur, tare multe s-au adunat la voi. multa putere iti doresc sa le organizezi pe toate! [flo2]

• 0

strumphitza

strumphitza

Membru de baza

• Membri
  • 6.568 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 10:50

Ploua marunt si linistit, in casa miroase a cafea si croissante proaspat scoase din cuptor. Sigur imi incep bine ziua, dar nu stiu daca mai incap in rochie la nunta.  [:-)))]

Astept sa vina un domn de la o firma sa ne mai dea o oferta de pret pentru seminee. Avem deja 2, dar vrem si o a 3a parere. Foarte, foarte greu gasesti lume sa vina sa faca ceva in si pe langa casa. Toata lumea s-a apucat de renovari, extensii si plus foarte multa lume s-a mutat de la oras la sat. Timpii de asteptare sunt foarte lungi pentru orice. Dai comanda de ceva si vine in cateva saptamani ori luni. Foarte multe produse lipsesc de pe stoc in totalitate. Pretul manoperei pentru orice a sarit mult in sus, aproape dublat. Asta daca gasesti pe cineva disponibil sa vina sa vada despre ce e vorba in proiect. Deci cuvantul de ordine e asteptat pana ni s-or lungi urechile.  [fri]

Am asteptat si furtunile promise sa imi spele geamurile, dar se pare ca nu am asa noroc.  [:-)))]  Nu am scara asa lunga sa ajung pana sus la etaj si mi-s murdare geamurile ca am schimbat acoperisul si a fost santier pe aici cateva saptamani bune.  Am dat comanda de scara, ca nu astept eu dupa ploaie. [:p] 

Multumim de urarile de bine cu mutarea!  [flo2]  Sper sa ne fie bine aici si sa ne linistim cat mai curand, dar cum ziceam mai avem de asteptat ca avem de schimbat inca foarte multe in si pe langa casa. E un proiect pe termen lung, ca nu doar casa si gradinile au nevoie de multa munca, dar avem si 2 anexe care trebuie refacute. Toate 3 sunt inscrise in patrimoniu, deci totul cerefoarte multe aprobari.

Cand am luat cheile de la agent am venit aici si gasit pe masa din bucatarie un bilet scris de baiatul domnului de la care am cumparat casa. Ce frumos ne-s scris, a depanat ceva amintiri, si urat de bine sa fim sanatosi si fericiti cum au fost parintii lui cei 30 de ani cat au locuit aici.  [il]  

Apropo de sanatate, nu mai stiu cine ma intreba, am avut de asteptat sa ne inscriem la dr. ul de familie de aici, apoi am cerut inscrisul la o clinica din zona care e specializata pe endo. Am fost deja la spital, am vazut dr ul odata, m-a trimis si am facut un RMN. Mi-s pe tratament dar inca nu pot zice ca mi-s bine. Urmatoarea programare la dr. in clinica e in Decembrie. Pana atunci am painkillers pe repeat prescription.  [ups]  Eram programata la operatie in Londra chiar in perioada cand ne-am mutat si nu m-am dus ca eram intinsi intre 2 locatii, mult prea departe una de alta si plus ca mi-a fost frica rau de operatia asta. Nu am putut sa ma duc pentru ca stiam ce ne mutam si nu as fi avut timp de refacere. Plus operatia una complicata si frica mea cat casa sa nu cumva sa nu reuseasca si sa raman cu stoma bag pentru restul vietii. Noul dr. de aici mi-a spus ca operatia e ultima pe lista, ca-s mult prea tanara sa fac asta pana nu epuizez restul optiunilor. Deci mai incercam o varianta...

Nu mai stiu ce m-ati intrebat, uit si ce am mancat aseara. Trebuie sa fac lista cu ce am de facut, ce mai trebuie sa comand, cine vine, cand si la ce ora si pentru ce.... Eh varsta!  [:-)))]  Acum serios am observat ca uit de la mana pan` la gura rau de tot de cand am facut vaccinul ori e prea multa oboseala acumulata si stres? Am uitat sa si vorbesc romaneste, cand am sunat-o pe mama nu puteam sa scot cuvintele pe gura [alcool]  Eu nu vorbesc romaneste cu nimeni si in ultima vreme foarte rar chiar si cu mama pe whatsapp video. Mai tastez romaneste cu prietene pe whatsapp, dar cand trebuie sa deschid gura sa vorbesc e diferit. 

Cand a venit comanda cu noile electrocasnice, mai bine spus, cand a venit o echipa sa schimbe frigiderul, amandoi erau romani si m-a luat pe nepregatite cand m-a sunat sa imi spuna ca-s pe drum. Mi-au vorbit in engleza pana la sfarsit aproape si ma intreaba: are you by any chance romanian? Eu ce raspund? YES!  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Apoi cand au ajuns la poarta au inceput pe romaneste si m-am blocat ca nu imi gaseam cuvintele. Clar nu mi-s vorbita de mult si trebuie sa ma duc in Ro sa iau o portie buna de vorba. 

Am schimbat frigiderul ca eu cand am comandat toate electrocasnicele am masurat tot pentru masina de vase, cea de rufe, uscator... dar cand am ajuns la frigider am uitat ca ne-am mutat intr-o casa de 400 ani si tavanul la parter e destul de jos. Deci nu am masurat ce inaltime are utility room si a venit frigiderul si abia l-au bagat in bucatarie. Noroc ca e usa la bucatarie ce da direct in curtea interioara ca de bagat in utility room nici vorba. 2 cm imi lipseau sa pot sa bag frigiderul in locul lui, daca nu erau barnele intra, dar asa.... Alta lectie invatata, masurat tot cu precizie.  [:-)))]

Gata trancaneala, acusi la 10 apare si domnul cu semineele. Abia astept sa mai avem o oferta sa ne hotaram cu cine lucram si Mr. sa poate sa aplice pentru un grant care se da de la consiliul local pentru restaurarea caracteristicilor cladirilor aflate in patrimoniu. Ne incadram perfect cu inglenook ul nostru. Ne-as salva ceva bani buni daca se aproba. 

O zi frumoasa!  [pl]

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.175 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 11:51

Strumphy, si eu am inceput sa mai uit lucruri si am mai auzit si alti oameni din jurul meu. Cred ca de la stresul cu pandemia  [alcool] , mintea noastra a fost ocupata de lucruri care alta data nu ne preocupau absolut deloc: daca avem voie sa facem cutare lucru, daca este safe, probabilitate de carantinare zonala, cand iesim din casa ce scriem pe declaratie, daca ne opreste politia, cum va fi cu jobul in online (au fost tot felul de incertutudini), cum vor fi copiii cu scoala online (pt noi aici a fost un an tare greu, cu 1 an si 2 luni de scoala online pt copii), stai ca am racit, daca o fi covid? + noianul de stiri de la tv... si tot asa...  Mintea ocupandu-se cu aceste probleme, au mai iesit cu schema altele. Credeam ca am eu o problema la cap, cu mintea, dar vorbind cu alti oameni, toti au declarat ca au devenit mai uituci  [:D] in ultima vreme. Deci constat ca sunt in trendul general  [:-)))] o trece la un moment dat 

Imi pare bine ca sunteti multumiti de mutare si de zona. E departe de Londra, unde ati stat inainte?

• 0

Intrebari Panica

• Durere de spate in sarcina

Kate 8272
    - Astăzi, 17:00

• Sunt insarcinata

Bianca Larisa
    - Astăzi, 14:56

• Scăpări de urină

IuliaRo
    - Astăzi, 08:40

• Program de papa bebeluș 2 luni