Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


946 raspunsuri la acest subiect

#581
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 18:05

Roli, absolventul e cam frumusel. Sa-ti traiasca, sa aiba succes la examene sa fie totul foarte bine.

Sa nu-i fie frica la romana. Da-i sa citeasca cum se acorda punctajul, se acorda  puncte si pentru lizibilitate si pentru asezarea in pagina, daca dezvolta frumos se acorda ceva in plus fata de dezvoltarea schematica etc.

La genul de subiecte care se dau acum si la punctaj, proful nu poate deveni subiectiv decat in rare cazuri.



#582
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 10 iunie 2021 - 20:58

Viviana, multumesc! Inteleg ca ei sunt prima generatie la care examenul e altfel decat pana acum. Nu stiu in ce consta acest altfel, dar stiu ca au lucrat dupa teste din anii trecuti, deci nu cum va fi acum. Habar n-am cum se corecteaza si cum se puncteaza. 



#583
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 08:21

Roli, tare frumos absolventul tau! Privesc cu nostalgie pozele prietenilor pe FB, si al meu ar fi fost absolvent.

In schimb el a trebuit sa-si aleaga materiile pentru urmatorii 3 ani de scoala si se pregateste de “sesiune”( o saptamana jumatate in care are doar teste la majoritatea  materiilor din anul asta, la unele cu materia din tot anul).



#584
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:11

hello!

 

Roli, foarte frumusel absolventul. succes !

 

Ella, sper ca dl sot e bine, fara dureri de cap! bafta si Marciei la germana - sper ca n-am incurcat materiile!

 

Laura, foarte inspirate cadourile. Petrecere frumoasa sa aveti si mult noroc ambilor sarbatoriti in tot si toate! [flo2]

 

 

mica nu da semne de varicela...dar tot nu ma risc sa ne intalnim cu cumnata. o sa mearga C singura la ziua nepotului. ea vrea sa mearga cu autobuzul singura, ca e mare [:)] mai vedem...nu e mult de mers, are multi colegi care fac naveta, e prima localitate ca distanta fata de oras, dar mi-e cam teama sa o las.



#585
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:34

Apropo de varicela, zona zoster si complicatii si de ce e mai bine sa suflam si in iaurt.

 

Baieteii unei amice au facut varicela. De la gradi. Mama ei a luat de la baieti si a facut zona zoster. Eruptia a fost oculara. Si-a pierdut vederea definitiv.



#586
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:36

Fleur, cum mai sunteti? Eric ce zice? Banuiesc ca esti ocupata cu diverse, serviciul, etc. Se vor aseza lucrurile incet incet  [flo2]



#587
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:48

Aoleu, viviana, ma sperii, si eu am patit acum cativa ani exact la fel. A luat una din fete varicela de la gradinita si ne-a dat-o si noua, adica surorii si mie, ca nu am facut in copilarie. Nu am stiut ca poate avea urmari atat de grave.

La noi fetele au fost ok, doar cu bubitele, in rest stare generala buna, insa eu zici ca am fost calcata de tren cel putin o saptamana: dureri de cap, musculare, febra (38-39), frisoane + bubitele aferente (mult mai multe decat la copii). Groaznic a fost. Apoi a inceput sa cedeze, parca vreo doua saptamani si putin m-a tinut.

Din fericire nu am patit nimic, dar nici nu aveam cum sa ma feresc, erau copiii mei, iar daca unul din el a luat-o, a luat-o si aia e....oricum esti contagios inainte de simptome, deci nu stii cum si cand o dai cuiva.... La silvi e alta situatie, stie, se pot feri.

Riscuri din pacate sunt pt orice boala...



#588
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:57

Nu prea stiu si nu prea am inteles diferenta intre varicela din zona zoster. Stiu ca sunt provocate de acelasi virus, dar nu am inteles cand faci varicela si cand z.z. daca e aleatoaree chestia asta, dar dupa niste criterii?

La copii de ex doar de varicela am auzit, la adulti si, si...



#589
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 11:13

Zona zoster este cauzata de reactivarea virusului varicelo-zosterian, acelasi virus care determina varicela. Nu poti face zona zoster daca nu ai avut varicela, insa oricine care a avut varicela poate sa faca zona zoster. 

 

Asta am citit pe net acum ca sunt direct interesata. Noi am avut toti varicela si C. dar inteleg ca am putea face zz. Problema e ca cumnata e insarcinata si riscurile sunt mult mai mari. 

 

Viv, povestea ta imi intareste convingerea ca e bine ca stam acasa la noi [:)]  chiar daca unii din familie zic ca exagerez...



#590
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 11:55

Marion, Silvi, multumesc  [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -