Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


946 raspunsuri la acest subiect

#211
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 13 mai 2021 - 20:49

Unde/ cum se face acest test (ca sa zic asa?) Parca e pe bani, nu?

Am auzit la un moment dat de el, dar nu stiu alte amanunte... eram curioasa.

Eu daca mi l-as face sigur ies cu un adn ceva dintr-o zona mai calda a lumii, dintr-o zona de mare: grec/croat/italian/spaniol/portughez/brazilian/columbian etc... Urasc frigul, imi place marea, rezist bine la temperaturi mai ridicate, mai imi plac si fructele de mare... :)))

normal ca e pe bani [:-)))]

 

de exemplu aici:

 

https://www.myheritage.ro/dna

(si probabil cautand pe google mai gasesti si altii)



#212
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 mai 2021 - 21:54

Oho, si costa ceva, nu gluma :))



#213
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 13 mai 2021 - 22:09

Rall, sa-mi spui de unde pot lua parfumul. Silvi a dat de o astfel de firma in Mall, care face parfumuri "autentice", dar nu si pe asta al strumphitzei.

 

https://infinitelove...-tip_produs-edp

Se poate cumpara online dar sunt si prin mall-urile din Buc, in AFI sigur [:)]



#214
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 09:46

Oh, da ii stiu pe astia de la Infinite love. Fii-mea isi cumpara de acolo. E obsedata de parfumuri are metri intregi.

 

Vad ca in afara de ceva durere si inrosire a bratului nu am alte reactii adverse dupa rapel.

Inrosirea e la vreo 2 cm sub intepatura si e si fierbinte. Sper sa treaca repede.

Fii-mea s-a simtit mai rau dupa vaccin si noaptea a avut o usoara stare de lesin cu greata, tiuiut in urechi, scadere de tensiune.

 

In rest ma bucur de zilele astea mai putin calduroase si ploioase, am comandat aer conditionat pentru mica garsoniera a fii-mii, am uitat sa platesc gazele si sa scot pubela in poarta, noroc ca am 2.

 

Am inceput aseara sa citesc  Informatorul a lui John Grisham si spre surpinderea mea nu ma prinde. Cartile lui nu le las din mana pana nu le termin.

 

Am inceput, de data asta pe bune o dieta. Ca prea ma ingrasasem, neglijenta de mine!

Ieri am avut zi de carne si prefer ca in zilele astea sa mananc peste si ghiudem. Am avut macrouri la cuptor.

 

Silvi si-a facut sashimi de ton. Am gustat si eu cateva bucatele. Atat de bun i-a iesit incat trebuie sa o laud.

A avut ieri si un  seminar, ea si cu inca 4 colege ce fac un proiect despre stima de sine, impactul pe care il au pozele modificate din online-ascunderea imperfectiunilor asupra tinerelor.  Au facut si un  webinar cu o psiholoaga, la care a participat si profesoara lor si invitati - toate parte din proiect. Imi spunea ca au participat ceva mai mult de 50 de persoane (nu din facultate).

 

Ma gandeam ieri, cat de des mergeam la teatru, nu scapam nicio piesa, nicio premiera.

Si uite asa am sarit de la una la alta ca o pietricica de sotron.



#215
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 09:54

buna ziua!

 

in afara de munca multa nu ma laud cu nimic. 

astept un furnizor si am intrat sa va salut. sper sa reusesc sa ma deconectez in week-end de la toata nebunia de la serviciu.

maine imi sarbatoresc o nepotica. cred ca se vor duce defapt doar fetele. 

 

v-ati facut planuri de vacanta? indrazniti sa plecati din tara?

eu nu am inca planuri si nici curaj... o sa mergem cateva zile in zona unei saline dar nu stiu care si nici cand. in rest suntem in asteptare.



#216
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 10:38

Servus pinguini

 

Azi e vineri...am impresia ca e luni, pt ca am avut ieri liber.

 

Am petrecut fain ieri, desi vremea a fost de cacao  [zirea] musafirii au venit inainte de 1 si au plecat la 9  [:D] am vorbit, am ras mult, am si dansat. 

Cei 2 prieteni ai lui Marco au facut scoala cu el (electro-tehnica) si dupa erau nedespartiti in vacante : au fost in DomRep si chiar in Romania cu unul din el..cu el si cu sotia am facut acum cativa ani turul Romaniei (2 saptamani : Maramures, Bucovina, Mamaia, Bucuresti, Peles, Bran, salina Turda, Cluj)....acum vrea sa mearga si celalalt cu prietena.

Unul dintre ei e nasul unuia din gemenii lui Marco; celalalt e nasul unuia dintre baietii lui (are 3, fosta e japoneza; a plecat acum 5 ani in Japonia si l-a lasat singur cu baietii  [zirea] cel mic avea 12 ani). 

 

Azi merg cu fratelo la cumparaturi, dupa-masa cu mandra la vaccin  [:)] maine si duminica nu avem program, cred ca mergem la mexicani daca e cald.

 

A prins si cumnata loc la vaccin, pe 23 mai, ea avea pe 12 iunie..am corupt-o  [:D] am verificat ieri si erau locuri pe 22+23 mai la un alt centru in Zurich si a reusit sa mute programarea.

 

Noi in iulie venim in tara, dupa ne oprim 2 zile la Balaton in Ungaria si 1 zi la Viena. 

La sf.lui august aveam festival in Slovenia, dar s-a mutat la anul. Vrem insa sa mergem alea 5 zile, familia din Germania cu care ne-am imprietenit se bucura sa ne revada. M-au sunat miercuri si dupa ce am vorbit cu Marco, am confirmat ca vom merge. Ne place Slovenia, am fost de 2 ori acolo.

Si eu vin de Craciun in tara, voi sta aproape 10 zile.

 

Weekend fain sa aveti. 


Editat de Ella73, 14 mai 2021 - 10:39 .


#217
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 10:41

Miercuri au anuntat noile masuri (incepand cu 31 mai) : se deschid restaurantele si in interior, evenimente in exterior cu max 300 persoane, la interior cu 100; cei vaccinati nu vor mai sta in carantina in cazul in care vin dintr-o tara de risc  [:)] intalnirile in privat raman tot asa : 10 in interior si 15 in exterior...home office nu mai e obligatoriu daca angajatii se pot testa saptamanal.  


Editat de Ella73, 14 mai 2021 - 10:43 .


#218
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:14

M-au sunat de la politie si mi-au spus ca s-a intors dosarul la ei si pot merge sa il vad.

Abia uitasem.



#219
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:21

Cam la fel am avut si eu, durere in zona bratului, si dupa doza 1 si dupa rapel. DUpa rapel si o mica durere de cap, si stare de oboseala... dar mi-e greu sa o pun neaparat ca efect advers, ca am mai patit sa am stari din astea si fara vaccin. 

Deci durere de brat vreo 2-3 zile. Tot Moderna am avut si eu.

Daca asta e pretul sa scapam de covid si de toata nebunia asta, atunci merita orice efect advers  [:)]  [:)]  As fi suportat si efecte mai rele.

Vad ca in afara de ceva durere si inrosire a bratului nu am alte reactii adverse dupa rapel.

Inrosirea e la vreo 2 cm sub intepatura si e si fierbinte. Sper sa treaca repede.

Fii-mea s-a simtit mai rau dupa vaccin si noaptea a avut o usoara stare de lesin cu greata, tiuiut in urechi, scadere de tensiune.

 



#220
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 15:31

Pisica a disparut vreo 3 ore, ne faceam toti probleme, poate a luat-o cineva  [:D] am cautat-o peste tot, nimic...a aparut mai devreme, somnoroasa..o fi dormit prin boxa si nu a avut chef sa raspunda la apel  [:D]

 

E bine ca se vaccineaza si cumnata, asa putem merge impreuna la cumparaturi in Germania...am de luat cosmetice...nemtii se plangeau ca nu mai vin elvetienii la cumparaturi  [ph34r] in loc sa se planga acum iar, ca vai doamne, iar vin astia la noi la cumparaturi, ar tb sa zica mersi...pt ca noi castigam banii aici, dar ii cheltuim la ei  [zirea]

Oricum multi elvetieni nu prea mai merg in Germania la cumparaturi, noi mergem cam la 2 luni (inainte mergeam la o luna)...saptamanal nu as merge nici sa ma plateasca  [:D] hainele sunt aici mai ieftine decat acolo, la fel electronicele...plus ca avem voie doar cumparaturi de 300 franci de persoana (mancarea o poti imparti, un TV sau o bicicleta nu ai cum, asa ca tb sa platesti taxe vamale).

Si oricum ciocolata Lindt produsa aici e mai buna ca cea produsa in Germania si Austria; la fel si inghetata Mövenpick. 


Editat de Ella73, 14 mai 2021 - 15:33 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -