Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Clubul pinguinilor vaccinati sau nu


946 raspunsuri la acest subiect

#141
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 05 mai 2021 - 13:43

Viv, mie imi place doar ala care miroase a parizar  [:D] asa exista si aici, il cheama Lyoner..dar nu are nici un gust.

Eu iau de la carmangeria din sat, Godacu o cheama. Si de porc sa fie. Ala de la Carrefour nu-mi place, tot asa fara gust.  



#142
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 05 mai 2021 - 13:45

1795 cazuri noi la 28300 teste...rata e 282, factorul de reproductie 0.93.



#143
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 05 mai 2021 - 13:52

Nu cred ca v-am povestit: unul dintre clientii nostri, miliardar brazilian, e cel caruia ii apartin printre altele berea Corona si ketcup-ul Heinz. Sta in Elvetia din 1999, pt ca era sa fie rapit in Brazilia, asa ca s-a mutat aici. Are si cetatenie elvetiana. 

La inceputul pandemiei au scazut mult vanzarile la berea Corona, acum insa si-au revenit. 

La noi e o singura persoana care se ocupa de platile lui (ma refer la partea privata, nu are de-a face cu firmele lui).

 

La noi toti clientii sunt privati, chiar daca unii au multe firme, averea este considerata privata. Sincer nu ma asteptam sa fie atat de multi milonari/miliardari in America Latina. 


Editat de Ella73, 05 mai 2021 - 13:55 .


#144
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 05 mai 2021 - 14:00

Viviana, dar e musai sa dai tu citirea la apa? Nu vine cineva de la ei? La noi vine de la ei sa citeasca. La inceput imi ziceau sa trimit eu citirea ca le e frica de Zorro. Dupa ce i-am imprietenit cu el, se descurca. Ba imi pun la loc si ghiveciul care sta pe capac.



#145
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2021 - 14:18

Viviana, dar e musai sa dai tu citirea la apa? Nu vine cineva de la ei? La noi vine de la ei sa citeasca. La inceput imi ziceau sa trimit eu citirea ca le e frica de Zorro. Dupa ce i-am imprietenit cu el, se descurca. Ba imi pun la loc si ghiveciul care sta pe capac.

La noi e strada privata si sunt 10 case. 5 pe o parte, 5 pe alta.

Nu au putut sa faca 10 contracte cu fiecare casa in parte, ca e strada privata. Toata lucrarea, canalizarea pe strada s-a facut din banii nostri si trebuia sa fie un singur beneficiar nu 10. E o lege tampita. 

Au pus un contor general in capatul strazii si au facut contract pe numele unui singur vecin care s-a oferit. 

Ei vin si citesc contorul ala, ii trimit factura vecinului si noi la randul nostru ne citim contoarele din curti. Trimitem pe grup poza cu contorul si mc consumati. Vecinul face un tabel in excel cu cat are fiecare de plata si noi trimitem banii in contul vecinului.

 

Complicaraie mare. 



#146
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 13:06

Pare ca am intrat pe drumul drept. A scazut rata la 1.65. Saptamana viitoare copilul mare merge la scoala, incep antrenamentele de baschet. Sper sa nu ne impiedicam si sa ajungem sub 1, ca sa mearga si asta mic la scoala si sa inchidem etapa horror-online. 


Editat de roli25, 06 mai 2021 - 13:08 .


#147
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 14:02

Roli, si eu sper sa scada rahatul asta sub 1 sa se poata duce toti copiii fizic la scoala, acolo unde le este locul in mod normal. E o anomalie tot ce a fost pana acum, sper sa dispara si sa intram in normal.

Aici e 2.02, deci trebuie sa mai scada un procent. Era mai rezonabil pragul de 1.5, parca asa stiu ca era inainte, verde era sub 1.5 nu sub 1, nici nu stiu cand au schimbat.

Eu sunt inca suparata cu online-ul, fetele sunt acum plictisite, dezinteresate, fara chef de invatat, detasate ca na, e rost de lasat mai moale, parca nu mai au motivatie. Incerc sa le motivez, sa le ajut, dar nu mai am putere si metode.... :(( Si asta s-a intamplat cam de pe la inceputul semestrului 2, cand cred ca au fost dezamagite ca atunci cand s-au redeschis scolile, ele au ramas in continuare tot in online. Insa la anul (si apoi peste inca unul) dam de greu cu evaluarea.... 

Voua succes pe ultima 100 m.  [flo]  

 

Pare ca am intrat pe drumul drept. A scazut rata la 1.65. Saptamana viitoare copilul mare merge la scoala, incep antrenamentele de baschet. Sper sa nu ne impiedicam si sa ajungem sub 1, ca sa mearga si asta mic la scoala si sa inchidem etapa horror-online. 



#148
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 15:28

Monica, multumesc! Mai grav e ca Marc e cam demoralizat si fara chef.



#149
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 15:56

Sint inca in viata - ingropata de munca insa...am lucrat la o implementare din greu. Si fix cind am debutat, colegul meu si partenerul de munca cu care trebuie sa impart 50% din efort pe acest proiect a plecat o luna in concediu de paternitate...lucru care ma bucura mult dar mi-a ingreunat enorm volumul de munca. 

 

Cu citirea apei si noi sintem deseori in pom - avem afara contorul dar compania de apa nu se invredniceste sa vina mai des de 2 ori pe an. Ne estimeaza si la apoi ne face o reconciliere. 

 

Am intrat sa spun ca si eu sint fan parizer - de cate ori merg la magazinul romanesc plec cu parizer in geanta si il infulec in drum spre casa. La fel jumarile - chin curat!!!!!

 

Mult, mult de citit din urma....sper sa recuperez ceva. 



#150
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 06 mai 2021 - 15:59

Servus pinguini

 

Incep cu yupiiii, m-am programat saptamana viitoare la vaccin..si pe mandra...pe 13 mergem amandoua, in cantonul Berna, intr-un oras la o ora de noi...rapelul e pe 10 iunie  [pk]  [pk]  [pk]

Ieri nu mai erau locuri, am incercat si in timpul noptii si azi la 6 dimineata  [ph34r] cand am venit insa de la job, am intrat sa vad daca sunt locuri si erau destule...asa ca am programat mandra intai si dupa pe mine (fiecare are contul ei si dureaza ceva pana te loghezi etc). 

Marco e fericit, a scapat, pt ca il stresez de ceva timp cu vaccin in sus, vaccin in jos  [:D]  

 

Pe 13 avem musafiri, trebuiau sa vina la 12, le-am zis sa vina la 1, din motive de vaccin...nu avem aceeasi ora pt vaccinare, dar nu cred ca-i o problema, mergem amandoua la aceeasi ora..si putin mai devreme...oricum e Marco acasa, asa ca va primi el musafirii (sunt prietenii lui, cu sotiile..2 la numar). 

 

Am fost la job, am ajuns devreme si am rezolat multe...peste 2 saptamani merg sa impachetez ce am, pe 28 ma mut  [:D] imi place noua locatie, e mai faina decat ce avem acum. 

 

La noi e frig si ploua  [zirea] diseara merg la manichiura.

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 06 mai 2021 - 16:01 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -