Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum protejezi copiii?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 aprilie 2021 - 15:08

Povestea o stiti, m-am despartit de ex acum un an si ceva. Mi-a cerut zilele trecute o ultima sansa, nu am vrut sa i-o mai dau, asa ca acum incearca sa manipuleze copiii.

 

Copiii sunt mari, inteleg situatia, ne iubesc pe amandoi, si vor sa il ajute si pe el sa treaca prin asta, vor sa ii fie alaturi, doar ca el in loc sa accepte ajutorul pe care ei il pot da, le cere lucruri care nu stau in puterea lor, cum ar fi sa ma convinga ei pe mine sa ii mai dau o sansa. Iar cand toti ii explicam ca asta nu se poate, cand ii spun clar ca nu au cum sa ma schimbe sau forteze ei pe mine, ci tot ce pot ei face e sa ii fie lui alaturi sa treaca mai usor peste, ii acuza pe copii ca sunt doar de partea mea, ii face mincinosi, ii face sa se simta vinovati pentru ceva ce chiar nu au nicio vina.

 

Copiii sunt afectati, se simt neputinciosi, si vinovati. Vor sa ne vada fericiti pe amandoi, si stiu ca incercand sa faca ce vrea el m-ar face pe mine nefericita. Stiu ca alte sentimente decat mila nu exista la mine fata de el, si e gresit sa ma forteze sa fac ceva doar din mila.

 

Cum pot sa ii ajut pe copiii? Nu pot si nu vreau sa-l vorbesc de rau pe tatal lor fata de ei, nu vreau sa le sugerez sa puna distanta intre ei, vreau ca ei sa ii fie si lui alaturi acum cand ii e greu. Le-am spus chiar ca nu ma deranjeaza nici daca vor sa se prefaca in fata lui ca incearca sa ma convinga pe mine sa ii mai dau o sansa, sau daca chiar cred ei ca mai merita o sansa sa imi spuna si sa discutam pe tema asta ca adultii, daca cred ca asta ajuta. Numai ca nu vor nici ei asta, sunt constienti ca daca ar face-o i-ar da doar sperante false.

 

Ii vad ca sufera dar nu stiu ce sfaturi sa le dau.

Cum as putea sa ii ajut?



#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 18 aprilie 2021 - 15:44

Mickyy,

 

eu tot cu el as discuta sa se potoleasca si sa nu mai santajeze copiii. Voi sunteti adultii aici , nu stiu daca copiii au resursele necesare sa treaca peste sau de ce sa fie nevoiti sa faca asta. 
Spune le ca ii intelegi si ca esti aproape de ei, dar ca nu e rolul lor sa rezolve rutura dintre voi.

 

Pe de alta parte cred ca e ceva des intalnit dupa divort, se poate si mai rau. Sunt familii care se balacaresc ani de zile, uneori pana ajung copiii adulti.



#3
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 aprilie 2021 - 15:58

Nu stiu cum e sistemul acolo, dar n-ai putea sa apelezi la un psiholog la scoala ? Legal este oare altceva ce ai putea face ? Ptr ca sunteti doar despărțiți, nu în divorț, nu ?

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 aprilie 2021 - 17:54

Cel care are cea mai mare nevoie de psiholog este exul. El încă este în faza de negare a realității și nu realizează sau nu-i pasa ce presiune pune pe copii.

#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 aprilie 2021 - 18:58

 

 

Cum pot sa ii ajut pe copiii? Nu pot si nu vreau sa-l vorbesc de rau pe tatal lor fata de ei, nu vreau sa le sugerez sa puna distanta intre ei, vreau ca ei sa ii fie si lui alaturi acum cand ii e greu. Le-am spus chiar ca nu ma deranjeaza nici daca vor sa se prefaca in fata lui ca incearca sa ma convinga pe mine sa ii mai dau o sansa, sau daca chiar cred ei ca mai merita o sansa sa imi spuna si sa discutam pe tema asta ca adultii, daca cred ca asta ajuta. Numai ca nu vor nici ei asta, sunt constienti ca daca ar face-o i-ar da doar sperante false.

 

Ii vad ca sufera dar nu stiu ce sfaturi sa le dau.

Cum as putea sa ii ajut?

 

 

Mickyyy, pentru ca fetele sunt destul de mature si realizeaza ce se intampla, va sustin, singurul mod in care poti sa le ajuti e sa le incurajezi sa isi exprime sentimentele fata de el, sa ii spuna exact ce nu le place in comportamentul lui, sa il faca sa inteleaga ca exista aceasta presiune si ca ele nu joaca rol de mediator.

In rest, asta e , si ele au rasuflat usurate ca tu ai luat decizia pe care ai luat-o si vor accepta ca drumul acesta e plin de denivelari pana cand si tatal lor va accepta situatia.

 

Iar cu el, o discutie intre adulti, fara manusi.



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 aprilie 2021 - 23:42

Corina, exact, nu ii pass, crede ca daca ii face pe ei sa sufere ma face pe mine sa ma razgandesc!!

In acest moment Malina vorbeste cu el la telefon si o aud plangand!! Nu e normal!! 

 

Cand i-am spus ca eu vreau sa imi refac viata, dar nu alaturi de el, mi-a spus ca , copiii o sa sufere. Copiii erau perfect fericiti pana a aflat el si a inceput sa puna presiune pe ei.

 

Efectiv, am ajuns sa il urasc, la cat de imatur se comporta si la cum isi raneste copiii.

 

Cred ca ma duc sa-i iau telefonul din mana lui Malina si sa-i zic vreo doua!!! Fierb de draci!!!



#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 18 aprilie 2021 - 23:59

Mickyyy, ce face el acum cu copiii este abuz emoțional, apropo de subiectul inițial.

 

În locul tău, i-aș interzice pentru moment accesul la copii, pentru că în prezent toată lumea e nervoasă și nefericită din cauza lui.

 

I-aș pune în vedere să se comporte ca un adult și să nu mai discute cu copiii de relația dintre voi, dacă vrea să îi revadă.

 

Aș discuta și cu fetele că nu e normal ce face tatăl lor și că e cazul să luați o pauză până se mai liniștește, acceptă situația, începe să consulte un psiholog.

 

Așa aș proteja copiii iar lui i-aș da timp să-i vină mințile la cap și să devină un tată responsabil, în al 12 lea ceas.


Editat de Fleurdelise, 19 aprilie 2021 - 00:02 .


#8
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 02 mai 2021 - 13:15

Mickyy, nu poti obtine ordin de restrictie ? Sa i se interzica sa ia legatura cu copiii, daca ii foloseste ca mijloc de santaj si de presiune asupra ta ?



#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 04 mai 2021 - 22:46

Deci aveam o viata linistita pana luna trecuta, fara prea multa drama in ea.

Acum e un adevarat rollercoaster. Situatia se schimba de la o saptamana la alta.

Ex-ul meu a devenit de nerecunoscut! Si de data asta in directia buna!! Dupa discutiile aprinse de acum cateva saptamani a decis nu doar sa se lase de baut (chiar a facut-o de data asta, ma rog, sunt vreo 3-4 saptamani doar, dar cu zero alcohol) ci si sa imi dea drumul si sa se implice in viata copiilor!!

Am avut cea mai matura conversatie cu el acum 2 saptamani, dupa care am decis impreuna sa avem grija de copii cu randul, 3 zile pe saptamana el si 4 eu. Asa ca de duminica si pana maine el e tata full time iar eu sunt in vacanta. El s-a mutat 3 zile la copii iar eu sunt la el in apartment, singura si fara griji. Am vorbit cu copiii, totul e ok acasa.

Sa vedem cat va tine minunea, mie imi place aranjamentul, chit ca nu ma dau in vant dupa locuinta lui, dar e un pret mult prea mic pentru 3 zile de vacanta pe saptamana.



#10
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 01:35

Tu stii ca face asta pentru a-ti dovedi ca e capabil si ca s-a schimbat pentru a-l primi inapoi, da?

Ia sa nu stai la el in apartment ci la iubit, si sa vezi atunci cat de matur se poarta.

Nu s-a schimbat peste noapte, nu are cum. El inca spera ca va veni inapoi acasa.

 

Sper sa accepte ca nu mai e cale de intoarcere si sa fie tata prezent si cumpatat. Hugs!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -