Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Manichiura cu oja semipermanenta


22 raspunsuri la acest subiect

#1
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 21:45

Va faceti manichiura acasa cu oja semipermanenta? 

Aveti ceva secrete pentru ca o astfel de manichiura sa iasa impecabila?

 

Toata viata mi-am facut singura manichiura, dar in ultimul timp m-a cam lasat vederea si rabdarea. [:)]  Am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb ceva si m-am gandit ca daca schimb putin "procesul tehnologic" nu voi fi nevoita sa o reinprospatez asa des.

Azi am studiat piata si m-am axat pe cateva produse, dar dupa ce am ales lampa, oja si toate cele am ajuns la 100 de euro. N-am comandat inca pentru ca de fapt, nici nu stiu daca am ales bine produsele  [batcap] Ma poate ajuta cineva? N-as vrea sa cumpar si sa fie ceea ce nu trebuie.

 

https://www.amazon.d...MWI8Z0G1N&psc=1

https://www.amazon.d...MWI8Z0G1N&psc=1

https://www.amazon.d...MWI8Z0G1N&psc=1

 

Pe toate produsele astea scrie "gel", sunt sau nu pentru oja semipermanenta? Ma baga in ceata atatea produse si atatea denumiri diferite ale fiecarui brand in parte.

Va rog mult daca va pricepeti sa ma luminati si pe mine ca nu vreau sa arunc aiurea banii.


Editat de mianda, 09 aprilie 2021 - 21:47 .


#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 21:54

Mianda, rezultatul nu e impecabil cand iti faci singura unghiile cu gel (eu nu am vazut la nimeni sa arate ca la salon). E mai dificil ca atunci cand iti faci cu oja normala. Iarasi nu e usor sa o dai jos singura.

Absolut toate persoanele cunoscute de mine au renuntat destul de repede.



#3
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 21:58

Eu imi fac uneori unghiile cu oja semipermanenta acasa dar inca nu stapanesc bine toate secretele, dureaza cam 1 ora curatatul si pregatitul unghiilor, dat cu baza / oja / top coat + uscare si unghiile rezista intacte cam maxim 10 zile. Parca uneori nu mi se pare ca merita deranjul [:D] Prefer oja clasica unde termin in 10 minute si ma tine 3-4 zile.

 

Legat de linkurile tale, e ok lampa - singura obiectie e ca pe aliexpress o gasesti la cel putin jumatate de pret. E adevarat ca ajunge greu, pot exista probleme cu garantia etc deci aici tine de preferinta ta. Ojele sunt bune desi la fel - scumpicele.

Pentru ultimul link - nu ai nevoie de o acetona speciala pentru a indeparta gelul.

Sa nu uiti sa iti iei si niste manusi pentru protejarea pielii de razele UV [:)]



#4
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 22:01

Mianda, rezultatul nu e impecabil cand iti faci singura unghiile cu gel (eu nu am vazut la nimeni sa arate ca la salon). E mai dificil ca atunci cand iti faci cu oja normala. Iarasi nu e usor sa o dai jos singura.

Absolut toate persoanele cunoscute de mine au renuntat destul de repede.

Sa stii ca nu ridica cine stie ce probleme, trebuie doar rabdare. Daca ai niste betisoare din acelea de bambus pentru a impinge cuticula si unghia e curata, merge usor. La fel, pentru indepartare nu trebuie decat sa tii degetele infasurate in dischete imbibate cu acetona tip de 15 minute. Dupa aceea cade imediat gelul, e tot inmuiat.

 

Pentru persoanele ce le place lucrul meticulos si bibileala, e o activitate placuta. Eu sunt pe modul speed [alcool]



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 22:28

Va rog sa ma lamuriti oja semipermanenta este acelasi lucru cu gelul? Eu credeam ca sunt chestii distincte... [batcap]

La momentul actual imi fac unghiile cu oja normala cam o data pe saptamana. Folosesc la final un lac pentru extra luciu si pentru uscare si tine destul de bine. in timp m-am perfectionat si imi ies chiar foarte frumoase.

Ma gandesc ca n-ar fi o problema cu noua oja, iar daca ar fi sa mi le fac o data la 2 saptamani ar fi super!



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 22:31

Mianda, rezultatul nu e impecabil cand iti faci singura unghiile cu gel (eu nu am vazut la nimeni sa arate ca la salon). E mai dificil ca atunci cand iti faci cu oja normala. Iarasi nu e usor sa o dai jos singura.

Absolut toate persoanele cunoscute de mine au renuntat destul de repede.

 

Depinde si la ce salon! la ce unghii am vazut facute pe aici, sunt convinsa ca eu ma voi descurca mai bine. 



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 22:38

Eu imi fac uneori unghiile cu oja semipermanenta acasa dar inca nu stapanesc bine toate secretele, dureaza cam 1 ora curatatul si pregatitul unghiilor, dat cu baza / oja / top coat + uscare si unghiile rezista intacte cam maxim 10 zile. Parca uneori nu mi se pare ca merita deranjul [:D] Prefer oja clasica unde termin in 10 minute si ma tine 3-4 zile.

 

Legat de linkurile tale, e ok lampa - singura obiectie e ca pe aliexpress o gasesti la cel putin jumatate de pret. E adevarat ca ajunge greu, pot exista probleme cu garantia etc deci aici tine de preferinta ta. Ojele sunt bune desi la fel - scumpicele.

Pentru ultimul link - nu ai nevoie de o acetona speciala pentru a indeparta gelul.

Sa nu uiti sa iti iei si niste manusi pentru protejarea pielii de razele UV [:)]

 

Iti pilesti unghiile inainte? In cate straturi aplici oja? 

 

La ce manusi te referi? E pentru prima oara cand aud. Lampa pe care vreau s-o cumpar e cu led, nu cred ca trebuie.

Stiu ca nu trebuie acetona speciala, dar in Germania nu se gaseste acetona din aia simpla. Dizolvantul pentru lac de unghii din drogherii e fara acetona in compozitie.



#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 09:10

Va rog sa ma lamuriti oja semipermanenta este acelasi lucru cu gelul? Eu credeam ca sunt chestii distincte... [batcap]

 

Nu sunt acelasi lucru. Gelul e mai rezistent dar se lucreaza mai greu cu el. Nu am experienta :)



#9
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 09:15

Iti pilesti unghiile inainte? In cate straturi aplici oja? 
 
La ce manusi te referi?


Da, dar foarte putin, cat sa nu fie unghia lucioasa. Depinde de oja - la unele e suficient un strat, la altele doua.
 
Manusile sunt necesare pentru expunerea UV, indiferent daca lampa e cu leduri sau cu neoane, efectul e acelasi. Bine, multi nu folosesc, mie mi se pare mai safe asa. Si din punct de vedere al sanatatii, si dpdv estetic, de ce mi-as imbatrani pielea mainilor intentionat? :)
Asa arata manusile:

 

manusi-manichiura-protectie-uv-alb-76302



#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 10:11

Nu sunt acelasi lucru. Gelul e mai rezistent dar se lucreaza mai greu cu el. Nu am experienta :)

 

Ok, imi e clar. E ceea ce stiam si eu.

Sa sper ca voi comanda oja si nu gel. Daca nu, vedem ce iese! [:-)))]

 

La manusile alea spun un mare nu! M-as sufoca sa lucrez cu ele. Voi folosi crema cu protectie, consider ca e suficient.


Editat de mianda, 10 aprilie 2021 - 10:17 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -