Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De-ale parului: dileme si gadgeturi

par

50 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 13:30

Ma uitam de curand pe Amazon dupa vopsele de par si mi-a atras atentia un gadget de par...care cica face niste bucle - foarte repede si e fara fir.

Nu stiam de asa ceva... 

 

Eu imi indrept parul de fiecare data - insa acum in pandemie - mi-a atras atentia acest aparat -care poate in 10 minute sa dea un pic de viata unui par plictisit  [afro]

Iar daca dai apoi cu peria prin el ... dupa ce faci buclele ... pare se promita volum.

 

Apoi am cautat un youtube si am vazut cum funtioneaza

 

cum vi  se pare ? vi se pare ceva de capul lui?

 



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 15:11

Eu am un set Remington, cu uscator cu perie rotativa, cu ondulator , tot rotativ :))), de indreptat parul, etc,dar nu l-am folosit niciodata. In primul rand trebuie sa ma tund, parul meu are aceeasi forma cu prezentatoarea( in mod normal, acum a crescut horror) Nu as avea curaj sa incerc curls ...

Dar asta e nu pentru mine, prea mult beeping. Cred ca e bun pentru adolescente care mai uita aparatele in priza .

 

 

 

 

Ce amintiri. Eu nu am mai folosit ondulatorul de mai mult de 20 de ani.

 

Mi-a mai venit o idee, sa renunt la vopseaua de par si sa imi accept parul asa cum e . Sora mea a fost oripilata cand a auzit!


Editat de Collins20, 09 aprilie 2021 - 15:19 .


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 16:10

pai si eu ma gandeam sa devin ca in adolescenta cand imi ondulam tare parul ... si vineri seara dormeam cu bigudiurile mamei - de tabla - in cap...  [:-)))]

 

Acum o sa ii sochez pe vecini ...



#4
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 17:28

Eu nu cred ca buclele tin datorita aparatului, cred ca depinde de par si ce produse se folosesc (gel, spuma, fixativ etc.). Insa ideea e interesanta, si daca merge mai repede decat cu un ondulator obisnuit, l-as cumpara. Doar ca acum m-am tuns scurt [:D] . Toate aparatele astea minune cred ca sunt de fapt cam la fel, cu exceptia pretului.

Vazusem un video cum aproximativ acelasi efect se poate obtine cu o improvizatie dintr-o sticla de plastic si un uscator de par obisnuit, nu ma chinui sa-l caut ca nu cred ca vreti sa incercati.

Chiar ieri vorbeam cu fiu-meu despre Coanda si mi-am adus aminte ca Dyson are un ondulator care functioneaza pe baza efectului Coanda [:)] . Dar costa "numai" cateva sute de dolari [batcap] . O colega l-a cumparat pentru fiica-sa dar am uitat sa o intreb daca e multumita. 

https://www.dysoncan...styler-overview

Ahh... bigudiuri de tabla, ce amintiri......



#5
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 09:26

cum vi  se pare ? vi se pare ceva de capul lui?

Eu am varianta de la BaByliss (cu fir), e pe piata de cativa ani deja. Ce sa spun, functioneaza, dar nu pe atat de rapid ori usor pe cat vor ei sa dea impresia. L-am folosit de maxim 5 ori [:)]



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 aprilie 2021 - 10:15

Am tot asteptat sa imi spuneti ca nu e o idee buna insa am cedat si mi l-am comandat. O sa va spun daca a meritat  [afro]



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 aprilie 2021 - 02:32

Merge sí pentru par mai lung? Cat timp îți ia ? 
Ani de zile mi am ținut parul drept dar de câteva luni de zile am început sa îl ondulez cu un ondulator care îl Țineam un dulap de vreo 15 ani. 
vreau sa imi cumpăr ceva mai eficient , mai rapid .



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 aprilie 2021 - 02:40

Și eu in adolescenta eram cu bigudiuri de tabla, cate nopți abia dormite in ‘80 cu bigudiuri in cap .aveam unele f subțiri ca pe degetul mic . Imi făcea parul f creț dar nu ținea decât o zi. Cunosc câteva tipe care și au lăsat parul alb natural , dar au un par des, f frumos... chiar le sta bine. Eu nu o sa incerc.

#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 aprilie 2021 - 11:11

Da  a venit aparaturul si l-am testat.

Rezultatul este foarte OK - parul devine ondulat foarte repede, insa trebuie sa ai grija sa iei suvita cu suvita.

 

E cu mult mai interesant daca ai parul mai lung - insa chiar si la parul meu, pana la umeri - rezultatul este fain.

Pentru ca in final - dai cu peria de par si scapi de carlionti iar acestia devin niste valuri faine in par.

 

Se incarca in 30 de minute si poti sa il folosesti in fata unei oglinzi care nu are aproape o priza.

Chiar si la 3 zile parul sta ondulat interesant. Probabil ca daca dai cu niste spuma de par inainte sta si mai mult.

 

Eu sunt multumita - probabil ca o sa il folosesc sporadic - inainte de o iesire ceva  - dar zic ca merita.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 17 aprilie 2021 - 18:23

Mi se pare mult prea migălos. Eu am par mult și acum e și foarte lung. Eu am bigudiuri de alea încălzite care sint eficiente și ușor de folosit.





Etichetat si cu par

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -