Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Ianuarie 2022 (Fulguleti de Ianuarie)

sarcina gravida ianuarie 2022

25 raspunsuri la acest subiect

#11
Alyanastas

Alyanastas
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 iulie 2021 - 08:17

Bună. Ma alătur și eu 10ianuarie



#12
lauraandreea112

lauraandreea112
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 iulie 2021 - 10:17

Bună, ma alătur și eu grupului!! 



#13
Oana2230

Oana2230
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 10:12

Buna! Ma alatur si eu grupului cu DPN teoretic pe 27 ianuarie.  [:)]



#14
Oana2230

Oana2230
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 10:35

Eu sunt in 12 saptamani si 3 zile si inca imi dau batai de cap greturile si varsaturile. Nici de mancat nu prea pot manca multe. Din saptamana 6 ma chinuiesc cu ele, am ajuns de cateva ori si la spital pentru perfuzii, tot tacamul. Singura mea raza de speranta este faptul ca primul trimestru se termina in curand si ma gandesc ca poate voi avea noroc si voi scapa de aceasta perioada neplacuta. Voi cum va simtiti? 



#15
silviasilvia1018

silviasilvia1018
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 iulie 2021 - 08:08

Buna, ma alatur si eu voua. 14 saptamani in cap ☺️, dpn 24 ianuarie. Oana, tare neplacut ce se intampla, am avut si eu un inceput de sarcina destul de greu. Se amelioreaza dupa sapt. 13 si sa speram ca dispar dupa sapt. 14...15. Fiecare sarcina este diferita la fel ca si noi femeile, suntem diferite. Eu la prima sarcina nu am avut nici o zi de greata, nici o varsatura nimic, apetit crescut din prima luna. Cu sarcina asta am senzatia ca am avut toate simptomele posibile si imposibile, parca nu se mai terminau... 



#16
Oana2230

Oana2230
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 august 2021 - 10:00

Da Silvia, asa e, dar speram ca vor trece toate. Eu sunt la prima sarcina si am fost luata prin surprindere de violenta simptomelor, in jurul meu am doar persoane care au avut sarcini usurele, poate doar putina greata si au varsat de cateva ori cel mult. Nu m-am asteptat sa fie chiar asa, dar acum aproape am ajuns in s15 si chiar observ o ameliorare; s-au ameliorat greturile, de varsat vars mai putin, starea mea generala e mai buna per total. Faptul ca salivez ca un caine ma deranjeaza, am saliva pentru tot blocul. Caldurile de asemenea imi dau batai de cap. Dar per total este mai bine si sper ca ma indrept spre o perioada in care ma pot bucura de faptul ca sunt insarcinata pentru ca pana acum nu prea am facut-o….  [smulgpar]  Tu esti mai bine acum? 



#17
Anycika

Anycika
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 august 2021 - 13:06

Buna, ma alatur si eu voua. 14 saptamani in cap ☺️, dpn 24 ianuarie. Oana, tare neplacut ce se intampla, am avut si eu un inceput de sarcina destul de greu. Se amelioreaza dupa sapt. 13 si sa speram ca dispar dupa sapt. 14...15. Fiecare sarcina este diferita la fel ca si noi femeile, suntem diferite. Eu la prima sarcina nu am avut nici o zi de greata, nici o varsatura nimic, apetit crescut din prima luna. Cu sarcina asta am senzatia ca am avut toate simptomele posibile si imposibile, parca nu se mai terminau...


#18
silviasilvia1018

silviasilvia1018
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 11 august 2021 - 18:57

Buna, da Oana, ma simt mult mai bine. Sper ca si tu si te bucuri de aceasta perioada fara stari de rau sau greata. Am avut si eu ca tine si inca mai am dar s a mai diminuat, udam perna si nu era de la transpiratie, ma trezeam si o intorceam pe partea cealalta salivam de parca as fi visat cine stie ce bunatati hahahahaha. Nici nu stiu de unde dar probabil pt ca bem atata apa hahahahaha sau hormonal. Pe mine ma inebuneste caldura, nu o suportam nici inainte dar acum parca e prea de tot. Ma bucur ca sfarsitul sarcinii va fi in perioada de iarna cand mi am propus sa umblu in tricou sa le rad in nas bufeurilor hahahaha. In rest totul bine, cateva restrictii de la doctor care nu mi au picat chiar bine dar sunt binevenite. Tu ce faci? Toate bune?  [:X]



#19
Oana2230

Oana2230
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 august 2021 - 15:17

Si eu sunt mai binisor; incet-incet reusesc sa mai introduc alimente in dieta mea si acest lucru ma bucura, desi inca nu ma alimentez cu placere si de multe ori acest subiect imi da mari batai de cap. Dar perseveram. Inca nu am pofte cum am auzit ca au de obicei femeile insarcinate, dar trebuie sa recunosc ca mananc cu placere alimentele dulci (biscuiti, napolitane, compot, dulceata, miere etc.), ceea ce, conform spuselor din popor, inseamna ca esti insarcinata cu fetita. Vom vedea. Poate in curand vom afla sexul bebelusului, speram noi la urmatoarea ecografie pe care o avem programata la 17 saptamani. :) Voi ati aflat ce sex vor avea bebelusii vostri? :) In alta ordine de idei burtica a inceput timid sa se vada si in curand trebuie sa ma pun pe cumparat hainute de graviduta. Mai ales ca va veni sezonul rece si nu cred ca am vreo pereche de pantaloni care sa faca fata unei burtici de proportii. 



#20
silviasilvia1018

silviasilvia1018
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 18 august 2021 - 21:23

Buna Oana, buna fetelor din grup, 

 

Noi am aflat la ecografie la 14 saptamani ca vom avea fetita dar a fost un noroc chior pentru ca a stat sa se vada. Cu o zi dupa au venit si rezultatele de la testele genetice si ne a confirmat ca va fi fetita. Sper sa ti revii repede, nici eu nu mamanc de placere ci mai degraba de foame. Nici pe mine nu ma incearca poftele ceea ce e perfect pentru ca burta mea arata de parca as fi gravida in 7 luni hahahahaha. M am ingrasat aproape 8 kg pana acum, nu am tras lozul castigator in ceea ce priveste silueta de gravida. Si la sarcina anterioara m am ingrasat 25 de kg hahahahaha. Am scapat de 20 in prima saptamana dupa nastere. Nu mananc mult dar ma umflu ca un balon si beau galeti de apa. E proasta si perioada ca sunt sogira ca daca era mai racoare afara aveam alt tonus si alta stare. Eu cand nu puteam sa tin nimic in stomac mancam fistic sau tot felul de nuci (nu nuci romanesti, pe astea nu le suport) si ma ajuta, sunt satioase si te ajuta sa scapi de senzatia asta de foame si greata. Eu credtot mai mult ca starile astea se datoreaza in parte destrabalarii hormonale dar si modificarii abdomenului. Eu simteam pur si simplu ca imi este impins stomacul in sus spre diafragma si colonul impins într-o parte. Am avut mult noroc ca nu am fost nici o zi constipata ca sa mi ingreuneze si asta situatia. 

Sa mi spui si mie de unde iti vei lua pantalonii pentru ca si ei trebuie sa imi cumoar. Am fost la h&m si am plecat putin dezamagita pentru ca nu au ceva pantaloni clasici pt gravide...au skinny iar eu nu prea suport nimic lipit de mine in aceasta perioada. Sper ca odata cu racirea vremij sa mai aduca si alte modele de pantaloni. 

Voi unde nasteti? 

Tu Oana, unde nasti? 





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2022

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -