Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Divort dupa 20 de ani


120 raspunsuri la acest subiect

#21
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 11:36


Cel mai bine pt mine si copil e sa ma mut la prietenii nostri pt ca,acolo as putea cumpara o casa (aici nu, preturile sunt exorbitante), ar putea sta socrii sau mama mea la mine sa ma ajute, ar avea cel mic prieteni, as lucra lucra la spital, ar avea cine sa ne ajute cu cresa si cand am garzi.  Dar e la 600 km distanta  iar sotul nu se muta de aici pt ca amanta locuieste aici. 

Daca raman va fi mai greu, amandoi lucram pana la ora 16-17,daca reduc eu voi castiga mai putin si chiria e scumpa.  

 

Dar nu as vrea sa il tin pecopil departe de tatal sau. Iar el il iubeste la nebunie pe cel mic, e deprimat din cauza ca stie ca nu va creste copilul cu el in casa. 

 

 

Buna Xio,

 

dupa f multa vreme de absenta de aici, m-am autentificat special ca sa iti raspund, mai degraba sa subliniez ce ai scris tu deja mai sus: pentru tine si copil cel mai bine e sa pleci. Si asa ar trebui sa faci. Argumentele pro sunt f multe, toate in interesului copilului.

 

Ce face el e decizia lui - daca vrea sa-si vada copilul crescand si sa fie parte din viata lui,  alege copilul si interesele copilului, asa cum faci si tu, si se muta mai aproape de voi (nu neaparat cu voi, daca nu mai e cazul). Decizia e a lui, efortul de implementare a deciziei este al lui. Tu ai facut destule pt dl sot, acum esti mama lui bebe si trebuie sa iei deciziile in acest sens. Nu ai timp de tinut in brate un barbat care nu a decis inca sa se maturizeze si sa isi asume responsabilitatile pe care le are ca adult si tata.



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 11:47

mai comentez ceva 

Dar nu as vrea sa il tin pecopil departe de tatal sau. Iar el il iubeste la nebunie pe cel mic, e deprimat din cauza ca stie ca nu va creste copilul cu el in casa.

 

Mai bine ar fi deprimat ca o face nefericita pe mama copilului lui. In rest e un egoist.



#23
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 12:01

th.jpg


Editat de dana vio, 30 martie 2021 - 12:04 .


#24
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 12:35

Xio, ma bucur mult sa te "vad". Felicitari pentru baietel! Safiti fericiti amandoi.

Imi pare rau insa de vestile proaste ...

 

Nu stiu cum e legea in Germania, dar in Franta nu ar fi deloc usor sa iti iei copilul si sa pleci la 600km. Nu este copilul ei, este copilul lor si by default au drepturi egale: timp egal de petrecut cu copilul. Acum daca el nu vrea, si renunta la astea e una, dar altfel nu e simplu.



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 12:52

Pai si ce se intampla daca, de ex iti pierzi jobul din orasul in care esti si iti gasesti ceva la o distanta mai mare? Nu te poti muta, esti obligat sa traiesti in somaj sau sa accepti un post inferior in locul in care ati trait ca si cuplu? Sau daca el isi gaseste ceva la 

Eu inteleg ca un copil este al ambilor parinti, dar daca totusi s-a produs despartirea ca si cuplu, trebuie sa ai o oarecare libertate de miscare, deoarece trebuie sa-si reasezi viata, sunt alte date in eccuatie (un singur venit in loc de doua, alta logistica etc). Trebuie gasite solutii, exista vacante, perioade in care copilul sa le poata petrece cu celalalt parinte...



#26
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 12:55

Xio, felicitari pt copilas!  [flo2] Sa creasca mare, sanatos si voinic  [:)]

Sotul tau mi se pare cam imatur in momentul de fata... ar vrea si cu tine, ar vrea si cu cealalta... si sta asa, intre doua luntri... Nu merge asa.



#27
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 13:28

Pai si ce se intampla daca, de ex iti pierzi jobul din orasul in care esti si iti gasesti ceva la o distanta mai mare? Nu te poti muta, esti obligat sa traiesti in somaj sau sa accepti un post inferior in locul in care ati trait ca si cuplu? Sau daca el isi gaseste ceva la 

Eu inteleg ca un copil este al ambilor parinti, dar daca totusi s-a produs despartirea ca si cuplu, trebuie sa ai o oarecare libertate de miscare, deoarece trebuie sa-si reasezi viata, sunt alte date in eccuatie (un singur venit in loc de doua, alta logistica etc). Trebuie gasite solutii, exista vacante, perioade in care copilul sa le poata petrece cu celalalt parinte...

 

Sigur ca ai libertate de miscare, poti sa faci ce vrei, dar nu poti indeparta copilul de celalalt parinte. Pleci singur ...

In FRanta parintii au copilul o sapt o sapt, deci trebuie sa stea si destul de aproape din cauza scolilor ... E complicat da, dar pentru copil e cel mai bine pana la urma. Am in anturaj copii cu parintii despartiti si faza functioneaza f bine. 



#28
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 13:57

Mcoca, nu peste tot au parintii custodia impartita in mod egal intre parinti. In special cind e copilul foarte mic se acorda o preferinta mamei. Si nici nu cred ca te impiedica legea sa pleci cu copilul daca gasesti de lucru in alta parte. Am un caz in familie, 2 baieti gemeni in jur de 10 ani la divort, unul a ramas cu mama in Fr, celalalt a plecat cu tatal in Malaiezia, ca acolo avea contract de munca. Si am vazut recent o decizie de divort, 3 copii care au ramas cu mama, domiciliul tatalui fiind la mai bine de 400 km.


Editat de Marox, 30 martie 2021 - 13:57 .


#29
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 15:04

Marox, depinde de ce vrea si tatal: daca tatal zice imi e ok sa il vad o data la 6 luni sigur ca nu il obliga nimeni sa il vada mai des (daca si mamei ii convine). Dar daca el vrea sa se implice atunci se schimba treaba. 



#30
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 martie 2021 - 15:43

Xio, e regretabil ca trebuie sa treci prin asa ceva. Din pacate devine un pattern, in familiile in care sotia castiga mai mult, ca barbatul sa se simta demotivat si sa si gaseasca alinarea in bratele alteia...

 

Parca nu mi vine sa cred totusi resemnarea cu care scrii, probabil ca esti in etapa in care nu doresti sa provoci tu ruptura (care deja exista intre voi), iei in calcul scenariul in care voi doi puteti continua asa, si poate ca in timp pasiunea pentru colega o sa dispara.

 

 

Dar nimic din ce vei alege de acum incolo, nici daca alegi sa ramai, nici mutarea ta in alt oras - nu va fi solutia perfecta; in ambele scenarii (sau cate or mai fi posibile) exista avantaje si dezavantaje si nu poate nimeni sa ti garanteze ca daca procedezi intr un fel, va fi perfect. Dar poate fi solutia cea mai buna la momentul respectiv.

 

Tu ai experienta parintilor, care au avut amandoi intelepciunea sa se desparta si sa pastreze o relatie buna, pentru binele tau, deci stii ca exista si in practica (nu numai in teorie) si un model functional de familie despartita. 

 

E usor de dat sfaturi de la distanta, totusi daca as fi in locul tau, m as muta acolo unde spui ca ti ar fi mai bine - si tie, si copilului. El poate sa te urmeze, acum sau mai tarziu - si pentru el ar trebui sa fie mai bine financiar pe termen lung, nu? Chirii mai mici, case mai accesibile.

Iar daca intr adevar dragostea e mare, amanta poate sa l urmeze oricand.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -