Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#511
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 14:36

https://theculturetr...y-from-denmark/

de aici am luat mai mult



#512
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 15:25

Ziua buna! 
 

Eu nu am noutăți. Am enorm de mult la job, alte chestii extra acasa, am avut ieri cursul Pt a fi îndrumător Silviei Pt a învăta sa conducă mașina. Are acum doi profesori :). 
Se descurca tare bine, deja e Ok cu ambele mașini, le-a condus pe amândouă. Sunt puțin diferite, a mea e mai veche și are mai multe chestii dintr-o mașina clasica, a soțului e mai noua și mai “electronizata”. Ambele sunt manuale. 
 

Eu am stat săptămâna trecută in medical, am fost extrem de obosita și 2 zile am dormit aproape non stop. Mi-am revenit încet pana sâmbăta când am lucrat. Apoi am fost Ok. Am avut și o întâlnire cu șefa de Lab și cu cea de la care preiau munca de secțiune, sa punem cap la cap nevoile și îndatoririle fiecăruia. A fost o cerința de a mea, am fost tare mulțumită de concluziile la care am ajuns toate trei. 
 

Cam atât, zile frumoase va doresc. 
 



#513
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 15:27

Viviana, am citit de genunchiul tău...e piciorul care a fost rupt? Ce faci mai departe cu problemele pe care le ai? 
 

Cum sunteți tu și Silvia? 
 



#514
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 20:43

eu am o saptamana foarte aglomerata, cu o zi libera (marti, cand m-am intalnit cu pinguinii), plus o zi in care am chiult (azi, cand am plecat cu trei ore mai repede decat ar fi fost normal, dar acum, cand m-am intors acasa, am mai muncit un pic),

 

sambata merg la ziua unui amic, si duminica vreau sa ies iar la o terasa.



#515
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 22:32

Viviana, am citit de genunchiul tău...e piciorul care a fost rupt? Ce faci mai departe cu problemele pe care le ai? 
 

Cum sunteți tu și Silvia? 
 

Da, e piciorul care a fost rupt.

Luni ma duc la dr. ortoped. Conduita terapeutica o sa o stabileasca dupa rezultatele de la RMN si dupa inca un consult.

char nu stiu nimic despre leziunile de menisc, daca se pot rezolva cu fizioterapie sau cu ce altceva se mai rezolva. Sper sa nu ajung la operatie.

Sunt optimista pentru ca am zile cand nu ma doare deloc.

 

Suntem bine. Silvi a fost si ea la intalnirile cu pinguinii, a mai iesit din rutina, s-a simtit foarte bine. Ce repede trece timpul... Acum 10-12 ani nici nu ma gandeam ca o sa vina o vreme cand va participa si fii-mea la intalnirile noastre, ca de la egal la egal.

Si mie mi-a facut bine intalnirea, dupa atata stress am luat niste portii zdravene de ras. Si de bere.



#516
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 22:34

Ioana, chiar ma gandeam la pietricelele lui B. si ce bine ca a scapat de ele, relativ usor.  [flo2]



#517
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 13:21

Am reușit sa ma programez la vaccin!! Pfizer, 16 aprilie. Partea neplăcută e ca trebuie sa ma deplasez tocmai în jud. Vrancea. De 2 ori. Și sa ma invoiesc de la job sau să-mi consum 2 zile de CO, prima doza și rapelul sunt într-o zi de vineri. Nu-i nimic, o sa fie ca o excursie. Dacă mai sunt doritori dispuși sa meargă pana acolo, sa se vaccineze cu Pfizer, sa se înscrie pe lista centrului numit Centru_1_Sala sport Suraia. Sunt puțin peste 30 persoane înscrise acum, iar sms-ul pentru efectuarea programării vine relativ rapid. Cred ca este vorba despre locuri suplimentare, ca urmare a creșterii numărului de doze ce pot fi făcute pe un flux. Pentru ca nu am putut să-mi aleg decât data de 16 aprilie, zilele anterioare aveau locurile epuizate, iar restul zilelor din aprilie, mai, sunt inactive, nu le poți accesa.

Si la aceeași adresa figurează alte 2 centre, tot cu Pfizer, dar cu liste de așteptare de 200-300 persoane, liste care nu scad deloc de azi dimineață, din contra, se mai adaugă câte 4-5 persoane la 2 ore. 


Editat de CorinaDani, 09 aprilie 2021 - 13:24 .


#518
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 13:29

ioana, povestea cu danezele e asa: C a primit un echipament de la un sponsor. pe eticheta era o reteta- nu stiu de ce era reteta de daneze pe echipament sportiv [batcap]

Iuli m-a batut la cap. am cautat mai multe pe net si in final am facut aluat foetaj cumparat, si umplutura gem cu cacao [:)]

trebuie sa zic un banc, e cu machidoni (ca avem comunitate mare) sper ca nu supar pe nimeni.

Bunicul machidon se intalneste cu nepotul machidon si il intreaba ce a vazut in safari.

- am vazut o zebră!

- si cum e zebra asta?

- pai, seamana cu un cal, numai ca are dungi!

- aha! si atat?

- nu, am vazut o girafa!

- si asta cum arata?

- pai, cam tot ca un cal, numai ca are gatul foarte lung.

- aha! si ceva spectaculos nu ai vazut?

- am vazut un crocodil.

- asa, si cum arata?

- pai, stii cum arata oaia noastra? ei, bine, nici nu seamana!

 

acestea fiind spuse, ai vazut vreodata o poza cu daneze? ale noastre nici nu seamana! [batcap] 

 

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#519
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 14:19

Corina, mă bucur tare că ai reușit să te programezi. De Suraia am auzit de la mai multe persoane, văd că au suplimentat și locurile :).

 

Eu ieri am avut o stare proastă, ca și cum m-ar lua o răceală (dureri de mușchi / oase, stare de slăbiciune). M-am întins la ora 3 în pat, eu care dorm la prânz cred că o dată pe an. Ieri eram în ziua 13 de la prima doză de vaccin, probabil încep să fac anticorpi? Habar n-am. Am luat paracetamol și azi sunt ok.



#520
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 14:21

Am reusit sa il trec pe B pe o lista de asteptare ptr vaccin. Yay!

 

Corina, bravo ptr programare.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -